Anasayfa Haber Kürkçü’nün sorusuyla AKP ve El-Nusra ilişkisi TBMM gündeminde

Kürkçü’nün sorusuyla AKP ve El-Nusra ilişkisi TBMM gündeminde

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-Putin ile görüşen Erdoğan’ın, Nusra Cephesi’nin Halep’ten çıkarılması için “arkadaşlarına talimat vermesi” TBMM gündeminde. HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Erdoğan’ın “arkadaşlarının” kim olduğunu, Nusra ile diplomatik ya da başka yollarla nasıl bir iletişim kurulduğunu sordu

Sendika.org’da yer alan haberde şu ifadeler yer verildi:

Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde Putin’in kendisinden Nusra Cephesi’nin Halep’ten çıkması ve Halep halkının huzurunun sağlanması konusunda talepte bulunduğunu söylemesi üzerine bir kez daha görünürleşen Saray/AKP-Nusra Cephesi ilişkisi TBMM gündemine taşındı.

HDP İzmir Milletvekili, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Önergede Nusra Cephesi’nin Türkiye tarafından “terör örgütü” listesinde olduğu ve Çavuşoğlu’nun “Halep’ten El Nusra teröristlerinin bir an önce temizlenmesi gerekiyor. Bu bölgede özellikle muhalefetin de El Nusra’dan ayrılması gerekiyor” sözleri hatırlatıldı.

Erdoğan’ın sözlerinin ise Nusra Cephesi’nin statüsünü tartışmalı hale getirdiğine ve “Arkadaşlarımıza gerekli talimatları verdik” dediğine dikkat çeken Kürkçü, şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  1. Suriye’de faaliyet gösteren Nusra Cephesi isimli örgüt Türkiye’nin tanımladığı “terör örgütleri” listesinde midir?
  2. Nusra Cephesi BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de faaliyette bulunan terörist gruplar listesinde yer almaktadır. Nusra’yı “terörist örgüt veya organizasyon” olarak tanımayan bir devlet/ülke var mıdır?
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le görüşmesi sonrasında Nusra’nın Halep’i terk etmesi konusunda “Arkadaşlarımıza gerekli talimatı verdik” ifadesinde yer alan “arkadaşlarımız” kimlerdir?
  4. Bakanlığınıza Nusra Cephesi’nin Halep’i terk etmesini sağlamak üzere bu “terörist örgüt” ile diplomatik temas kurulması konusunda cumhurbaşkanınca talimat verilmiş midir? T.C. Anayasası çerçevesinde cumhurbaşkanının Dışişleri Bakanı’na bir “terörist örgüt” ile temas kurma talimatı vermesi mümkün müdür?
  5. Nusra Cephesi’nin Halep’i terk etmesi konusunda söz konusu örgütün yöneticileri veya siyasi temsilcileri ile hükümetiniz arasında bir görüşme olmuş mudur? Olmuş ise görüşülen kişiler kimlerdir?
  6. Yukarıdaki sorunun yanıtı olumsuz ise, bakanlığınız Rusya Devlet Başkanı’nın “ricalar”ını karşılamak üzere Nusra Cephesi’nin Halep’i terk etmesini hangi yolla sağlamayı düşünmektedir?

Kaynak: Sendika.org

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here