Anasayfa Forum Kürt siyasetinin çınarı Canip Yıldırım son yolculuğuna uğurlandı

Kürt siyasetinin çınarı Canip Yıldırım son yolculuğuna uğurlandı

Paylaş

ANKARA (DİHA) – Kürt hareketinin çınarı, 49’lar Davası’nın sanığı, Apê Musa’nın yoldaşı Canip Yıldırım, son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze töreni Kürt siyasetinin bütün renklerini bir araya getirirken, eski arkadaşları ve yoldaşları da cenaze töreninde yerini aldı.

Kürt hareketinin kat ettiği mesafeyi kendisiyle özdeşleşen “nereden nereye” sözüyle dile getiren ve Türkiye’nin 90 yıllık demokrasi mücadelesinin canlı tanığı olan Canip Yıldırım, son yolculuğuna uğurlandı. 90 yaşında hayatını kaybeden Yıldırım’ın Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazı Kürt siyasetinin bütün renklerini bir araya getirdi. HDP, DBP, HAK-PAR, KADEP gibi Kürt siyasetinin temsilcileri törene katılırken, Yıldırım’ın mücadele arkadaşlarından Talat İnanç ve Naci Kutlay, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı, Mardin Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, Siirt Belediye Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, Ağrı Belediye Eşbaşkanı Sırrı Sakık, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, eski İçişleri Bakanı Hikmet Çetin, eski bakan Mehdi Eker ve eski milletvekili Hamit Geylani de cenazeye katılanlar arasında yer aldı.

‘Hem aristokrat hem de mücadeleci’

Kalabalık grup Canip Yıldırım’ı son yolcuğuna uğurlarken, 49’lar Davası’ndan arkadaşı Naci Kutlay, Canip Yıldırımı anlatmanın eksik kalacağını söyledi. Yıldırım’ı “hem aristokrat hem de mücadeleci” kimliğiyle tanımlayan Kutlay, “Her dönem Kürt mücadelesini birleştirmiş ender insanlardan” biri olduğunu söyledi.

‘İdeallerini yerine getireceğiz’

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise, Yıldırım için şunları ifade etti: “Yaşamının bütün alanlarında mücadeleci kimliğinden dolayı baskılara maruz kaldı. Hemen hemen bütün dönemlerdeki baskıların hem mağduru hem sanığı oldu. Bütün bu baskılara rağmen bildiği doğrulardan asla geri adım atmadı. Kürt siyasi hareketi açısından da HEP, DEP döneminden başlayarak HDP’ye kadar olan bu siyasi geleneğin bütün kademelerine ciddi katkılar sundu. Kendisi pozitif enerji ile doluydu. Hep gülmesini bilen bizleri de motive eden bir yapıya sahipti. Kendisini kaybetmenin büyük acısını yaşıyoruz. Yaşayan bir tarihti. O tarih Kürt halkının özgürleşmesi ve Türkiye’nin özgürleşmesi açısından gelinen aşamayı küçümsememiz ve asla umutsuzluğa kapılmamamız gerektiğini söylüyordu. Bugün neredeyse her gün acı haberlerle sarsıldığımız bir dönemde Canip Abi’nin bu sözlerinin ne kadar değerli olduğunu görüyoruz. Ailesinin ve Kürt halkının başı sağ olsun. İdeallerini yerine getireceğimizin sözünü veriyoruz. İlk Ankara’da Newroz’u gördüğünde çok duygulandığını söyledi arkadaşlar. Biz Türkiye’yi demokratikleştirerek ve Kürt halkının özgürlüğünü sağlayarak ona olan borcumuzu ödemek istiyoruz.”

Yapılan törenin ardından Yıldırım’ın cenazesi toprağa verilmek üzere Karşıyaka Mezarlığı’na götürüldü.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here