Anasayfa Haber Kürtçe slogan, milli birlik duygularını zedeliyormuş!

Kürtçe slogan, milli birlik duygularını zedeliyormuş!

Paylaş

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Sökmen Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan ve Kürtçe slogan atan 5 öğrenci hakkında yurttan atılma talebiyle soruşturma açıldı.

Hatay’da, Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı Tayfur Sökmen Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencisi N.K.’nin, yurt yetkilileri tarafından “ya yurttan ayrılırsın ya da bursun kesilir” denilerek tehdit edilmesini protesto eden 5 kadın öğrenci de soruşturmalık oldu. Kürtçe sloganların gerekçe yapıldığı soruşturmada, öğrencilerin yurttan atılması talep ediliyor.
680x680nc-hty-270515-kykyi-protesto-etmeye-yurttan-atma-sorusturmasi4
Kürtçe slogan, milli birlik duygularını zedeliyormuş!

Soruşturmada, öğrencilerin attıkları “Be zıman jiyan na be”, “Perwerdehi Bi Kurdi Xweşe”, “Her canlı kendi diliyle yaşar”, “Zımane me hebuna me ye” ve “İnadına X,W, Q” şeklindeki sloganlar milli birlik ve bütünlüğü zedeleyici, ideolojik ve politik amaçlı sloganlar olarak değerlendirilerek, “22 Mayıs 2015 tarihinde Tayfur Sökmen Yurt Müdürlüğü önünde bir grup öğrenci ile birlikte yurt idarecilerine karşı küçük düşürücü, milli birlik ve bütünlük duygularını zedeleyici ideolojik ve politik amaçlı slogan atarak gösteri yaptığınız tespit edilmiştir. Bu nedenle Yİİ yönetmeliğinin 23 (b) ve (f) maddeleri gereği ‘Yurttan süresiz çıkarma cezası’ ile teczi edilmeniz gerekmektedir” denildi.
680x680nc-hty-270515-kykyi-protesto-etmeye-yurttan-atma-sorusturmasi1
Soruşturma açılmasının ardından öğrencilerden savunma talep edilirken, öğrenciler konu ile ilgili İHD Hatay Şubesi’ne başvuruda bulundu.

N.K. ise, yurtta Kürt öğrenciler üzerinde bir baskı olduğunu, Kürtçe müzik dinlemenin yanı sıra özel güvenliğin de Kürt öğrenciler ile kalmak isteyen Kürt olmayan öğrencilere “Yerinizde olsam bir daha düşünürdüm” ve “Sizin yerinizde olsam onların yanında kalmak istemezdim” gibi sözler sarfetiği ve Kürt öğrencilerin hedef haline getirildiğini söylemişti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here