Anasayfa Haber Kürtler Amara’ya aktı

Kürtler Amara’ya aktı

Paylaş

Gecenin karanlığında başlayan ve sabahın ilk ışıklarında devam eden yürüyüş kollarının katılımı ile onbinlerce kişi Öcalan’ın doğduğu köy olan Amara’da buluştu. Öcalan’ın doğduğu evin bahçesinde adeta izdiham yaşanırken, atılan sloganlarla Öcalan’a özgürlük talep edildi. Ziyaretçilere seslenen Mehmet Öcalan, “Öcalan bütün halklara köprüdür” diyerek, Öcalan’ın artık halkların arasında olması gerektiğini vurguladı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 66’ncı doğum günü dolaysıyla onbinlerce kişi Öcalan’ın doğduğu köy olan Amara’ya akın etti. 31 Mart’ta, Urfa, Antep, Adıyaman ve Kobanê sınırında “Önderliğe özgürlük” talebiyle başlayan yürüyüşün, dün Urfa’nın Halfeti ilçesine varmasıyla başlayan kutlamalar, bugün ilçeye bağlı Amara köyünde devam etti. Sabaha kadar kutlamalar aralıksız sürerken, sabahın ilk ışıklarıyla sisli havanın altında kutlamaya katılan onbinlerce kişi Öcalan’ın doğduğu köye doğru harekete geçti.

7’den 70’e yürüyüş

Halfeti’den 10 kilometre uzakta bulunan Amara’ya kadar binlerce kişi yürüyerek giderken, binlerce kişi de araçlarıyla köye gitti. Yol boyunca güzergahta bulunan köyler Amara yürüyüşçülerini selamladı. Yol güzergahında Amara’ya giden yönü göstermek için çok sayıda tabelanın bulunması dikkat çekerken, sisli havaya rağmen yürüyüşçüler gruplar halinde köye doğru yürüdü. 7’den 70’e dört neslin birlikte yürüdüğü köy yolu boyunca renkli görüntüler ortaya çıktı.

Yağmura rağmen yürüyüş

Köye sadece sabahın ilk ışıklarında değil, geceden giden yurttaşlar Öcalan’ın doğduğu evi ziyaret ettikten sonra dönüş yolunda yürüyüşçüleri selamlayarak ilçeye geri döndü. Giden ve gelenlerle taşan köy yolunda özellikle kadınların PKK sembollü nakışlı puşileri dikkat çekti. Yağmura rağmen kilometrelerce yürüyen gençli, kadınlı yürüyüşçüler, geçtikleri yolun kenarında bulunan bahar çiçeklerini topladı. Gecenin karanlığında, sabahın şafağında durmadan köye yürüyüşünü sürdüren yürüyüşçülere, kadınların seslendirdiği stranlar renk kattı.

Amara yolu kilitlendi

Amara’ya yaklaştıkça köy yolu tamamıyla kapandı. Binlerce aracın yığıldığı yolda, köy yolu kilitlendi. Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir tarafından farklı plakalar ile gelen yurttaşlar, araçlarından inerek, yürüyüş halindeki kola dahil olup köye doğru yürüdü. Öcalan’ın posterlerinin taşındığı yürüyüşte, çocuklar da “Em diçin mala Serok Apo” sözleriyle yürüyüşteki yerini aldı.

Önce ziyaret sonra halay

Yürüyüşçüleri Amara girişinde açılan dev Öcalan posterleri karşıladı. Önce Öcalan’ın doğduğu evi ziyaret eden yurttaşlar, daha sonra köyün birçok yerine yayılarak davul ve zurnalar eşliğinde halaylar çekti. Köyün birçok noktasında gençlerin ve kadınların Öcalan’a atfen yazılan stranları ve Kobanê şarkılarını seslendirmesi dikkat çekti. Öcalan’ın doğduğu evin bahçesinde buluşan onbinler, önce “Çarxa Şoreşe” marşıyla saygı duruşunda bulundu, daha sonra evi ziyaret etmeye başladı. Evin bahçesi Öcalan dev posterleri ve PKK ile KCK bayraklarıyla süslendi.

Üç dilde pankart ve dövizler

Öcalan’ın doğduğu evi ziyaret eden yurttaşlar, hem evin önünde hem de bahçede açılan dev Öcalan posterlerinin önünde bol bol fotoğraf çektirdi. Evin bahçesinde ziyaretçilere, şeker, çörek ve su ikram edildi. Kadınlar zılgıtlar eşliğinde ev ziyaretini gerçekleştirirken, evin bahçesinde çok sayıda pankart ve döviz açılarak, üzerinde Ermenice, Türkçe ve Kürtçe “Reber Apo doğum günün kutlu olsun” yazılı dövizler açılması dikkat çekti. Hareketliliğin hiç eksik olmadığı evin bahçesinde, ziyaretçiler sık sık “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe” ve “Ey Serok rojbûna te pîroz be” sloganları atıldı.

‘Öcalan bütün halklara köprüdür’

Onbinlerce kişinin toplandığı evin bahçesine doğum günü pastası getirildi. Üzerinde “Rojbûna te pîroz be ey Serok APO” yazılı ve kırmızı sarı yeşil güllerle süslenmiş doğum günü pastasını, Barış Anneleri ve Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan kesti. Burada bir konuşma yapan kardeş Öcalan, Öcalan’ın doğum gününü Kürdistan’ın dört parçasında yaşamını yitirenlere adadıklarını söyledi. Köyü ziyaret eden yüzbinlerin Öcalan’ı ve düşüncesini sahiplenmek için geldiğini belirten Öcalan, Öcalan’ın sadece Kürtlerin değil Ortadoğu da bütün ezilen ve mazlum halkların önderi olduğunu vurguladı. “Öcalan bütün halklara bir köprüdür” diyen Öcalan, Öcalan’ın hiç zaman kaybetmeden bir an önce halkların içinde olması gerektiğinin altını çizdi. Öcalan’ın dünyanın en demokrat insanı olduğuna işaret eden Öcalan, “Öcalan halkı için ömrünü özgürlük mücadelesine adadı. Çözüm yakındır. Provokasyonlara sakın gelmeyin. Mücadeleyi hep birlikte yükseltirsek başarı bizim olacaktır. Özgürlük her şeyden önce gelir. Gelecek yılkı kutlamada Önder Apo aramızda olacaktır” dedi. Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin aileleri adına konuşan bir annede, Kobanê’de yaşamını yitiren direnişçileri andı ve Öcalan’a özgürlük talep etti.

Konuşmanın ardından pastanın kesildiği anda güneşin açması dikkat çekerken, evin bahçesinde bulunan Van MAPER, “Gün gün güneşsiz olmaz dünya Aposuz olmaz” dev pankartı açtı. Ziyaretlerin gün boyu devam etmesi bekleniyor.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here