Anasayfa Haber Kürtler birleşiyor mu? PKK ve PDK’de yakınlaşma

Kürtler birleşiyor mu? PKK ve PDK’de yakınlaşma

Paylaş
 
 PKK yöneticilerinden Murat Karayılan’ın Haşdi Şabi saldırılarına karşı Peşmerge ile birlikte savaşabiliriz açıklamasının ardından KCK Eş Başkanı Cemil Bayık da ‘PKK ve PDK’nin savaşacağını düşünenler hayal görüyor’ açıklaması yaptı. PDK Zaxo Örgütlenme Bürosu Sorumlusu Serbest Lezgîn de ‘Bölgede çok hızlı değişimler olmakta. Bu durum Kürtlerin konumuna da etki ediyor. İki Kürt partisi de taraflar arası görüşmelerin Kürtlerin çıkarlarına olduğunu düşünmekte’ ifadelerini kullandı.

 Kürdistan Demokrat Partisi(PDK)  ve Kürdistan İşçi Partisi(PKK) arasındaki ilişkilerin düzeldiği bildiriliyor. İki tarafın parti yöneticilerinin olumlu açıklamaları PKK ve PDK arasındaki buzların erimesine yol açıyor. Siyasetçiler ve siyasi uzmanlar, iki parti arasındaki ilişkilerin düzelmesinin Kürtlere olumlu yönde etkide bulunacağı görüşünde.

Siyasi uzmanlar, bölgedeki son gelişmelerin Kürt partilerinin daha fazla birlik içinde olmasını zorunlu kıldığını belirtiyor.

Konu hakkında BasNews’e konuşan PDK Zaxo Örgütlenme Bürosu Sorumlusu Serbest Lezgîn, iki taraf arasındaki görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Serbest Lezgîn, ‘’Kürdistan parçalarına dönük her ne kadar PKK ve PDK arasında siyasi görüş farklılığı olsa da birçok konuda birbirine yakındırlar. IŞİD’e karşı PKK ve PDK aynı görüş ve aynı tavır içerisindedirler. Bölgede çok hızlı değişimler olmakta. Bu durum Kürtlerin konumuna da etki ediyor. Kürtlerin haklarını kazanması için tarihi fırsatlar ortaya çıkmaktadır. İki Kürt partisi de taraflar arası görüşmenin Kürtlerin çıkarına olduğunu düşünmekte’’ ifadelerini kullandı.Geçtiğimiz gün Mednuçe’ye konuşan PKK yöneticilerinden Murat Karayılan Haşdi Şabi saldırılarına karşı Peşmerge ile birlikte Kürdistan topraklarının savunabileceklerini açıklamıştı.

KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık ise ‘PKK ve PDK’nin savaşacağını düşünenler ham hayal peşindeler’ demişti.

BasNews’in sorularını cevaplayan Kürt siyasetçi Mihemed Emîn Pêncewînî, PKK ve PDK’nin birbirine yakınlaşmasının Kürdistan’ın çıkarına olacağını söyledi.

Pêncewînî sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Gönül arzu ederdi ki tüm Kürt partileri birbirine yakınlaşsın. İki partinin birbirine yakınlaşması Kürt özgürlük hareketinin ilerlemesine ve herkese faydalı olacaktır.’’

IŞİD’e karşı PKK’nin savaşmasından kaynaklı batılı ülkelerin PKK’ye yaklaşımının değiştiğini belirten Pêncewînî, bu ülkelerin Türkiye’ye Kürt sorununun çözümü için baskı oluşturacağını belirtti.

Mihemed Emîn Pêncîwînî, Rojava’dan Güney Kürdistan’a gelen siyasetçilerin Kürdistan Bölge Hükümeti’nden Türkiye’ye Kürt sornunun çözümü için baskı yapmasını talep etmeleri gerektiğini söyledi.

PressHaber’den Hermes Toth haberi

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here