Anasayfa Ekoloji Kuzey Ormanları Savunması, 2016’nın doğa düşmanı şirketini Cengiz Holding olarak belirledi

Kuzey Ormanları Savunması, 2016’nın doğa düşmanı şirketini Cengiz Holding olarak belirledi

Paylaş

Mehmet Cengiz halk oylamasıyla kazandığı Altın Testere’yi geri çevirdi

Geçtiğimiz sene için ilkini düzenlediğimiz Altın Testere Ödülü’nün halk oylamasıyla kazananı Cengiz Holding’e ödülünü teslim etmek için Altunizade’de bulunan merkezi önündeydik

Yaşam savunucuları 30 Aralık’ta internet üzerinden halkın tercihine sunulan Altın Testere Ödülü‘nün kazananı Cengiz Holding’e testeresinialtın testere sahiniteslim etmek için bugün holding binası önünde bir ödül töreni düzenledi (Altın Testere adaylarının hepsine ulaşmak için tıklayınız). Ödül töreni sunucuları Özgür Erbay ve Özle Türk, ödül töreni açıklamasında ülkenin dört bir yanında usulsüzlük ve vicdansızlık almış başını yürüyorken, hangi holdingin hangi şirketin oylama listesinde yer alacağını belirlemenin ne kadar zor olduğunu söyleyerek açıklamaya başladılar. Halk oylamasıyla Altın Testere’yi açık ara kazananın Cengiz Holding olduğu belirtilen açıklamada “her geçen gün yeni bir yağma projesiyle duymaya alıştığımız, adı “ülkenin sahibi”ne çıkmış Cengiz Holding oylamaya katılan yaşam dostlarının da takdiriyle bu toprakların gördüğü en acımasız girişimci, yatırımcı ve müteahhit olarak açık arayla bir Altın Testere’yi hak etti!” dendi. Açıklamada Cengiz Holding’in kadim Anadolu’daki talan ve yağma projeleri de tek tek sayıldı: İstanbul 3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, Cerattepe Altın Madeni, Akkuyu Nükleer Santrali, Karabiga Termik Santrali, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali, İstanbul Maltepe Dolgu Projesi, Hüseyin Avni Paşa Korusu, Tekirdağ Safaalan taş ocakları, Kuzey Marmara Otoyolu yeni kesim ihalesi, Kral Yolu tahribi ve dahası… Mehmet Cengiz’in telefon konuşmalarında millete sövmesi de vurgulanan başka bir konu oldu.

4

Açıklama, geçtiğimiz sene 12 Mart’ta Kuzey Ormanları Savunması’nın yine aynı yerde, Cengiz Holding’in önünde açtığı dev pankartta yazana atıf yaparak sonlandı: ”Kuzey Ormanları’ndan Cerattepe’ye , Karabiga’dan Hasankeyf’e millete söven alçaklar değil, yaşamı savunanlar kazanacak!”

kos-cengiz1-620x350

12 Mart 2016’da Cengiz Holding binası önüne asılan dev pankart. Haberi için tıklayınız

Ödül Töreni açıklaması ardından Altın Testere’yi Cengiz Holding adına Mehmet Cengiz’e teslim etmek isteyen yaşam savunucuları özel güvenlik engeliyle karşılaştılar. Mehmet Cengiz’in hakettiği ödülü verememenin burukluğunu yaşayan yaşam savunucuları Altın Testere’yi bina önüne “Cerattepe’yi bırak Altın Testere’yi al!” ve “Cengiz elini ormanlardan çek!” sloganları eşliğinde bıraktılar.

altın testere2

Ödül töreni Altın Testere’yle hatıra fotoğrafı çektirilmesi ardından alkışlar eşliğinde son buldu.

10

Altın Testere ödül töreni açıklaması tamamı şöyle:

Değerli basın emekçileri ve yaşam savunucusu dostlarımız, bu sene ilkini gerçekleştirdiğimiz Altın Testere Ödül Törenine hoşgeldiniz!8

Geçtiğimiz 30 Aralık’ta internet üzerinden halkın tercihine sunduğumuz Altın Testere ödülü nihayet sahibini buldu. Birbirinden hukuksuz, yağmacı ve yaşam düşmanı projeleriyle 12 şirketin rekabetine sahne olan yarışmada, yaşamı savunanların geri dönüşleriyle gördük ki bu listeye girmeyi hak eden daha nice talancı isim var. Şüphesiz ki ülkenin dört bir yanında usulsüzlük ve vicdansızlık almış başını yürüyorken, hangi holdingin hangi şirketin oylama listesinde yer alacağını belirlemek zor oldu. Bu listede olan olmayan isimlerin hepsi, yıllardır Anadolu’nun onlarca noktasında karşımıza talancı projeleriyle çıkarak ve karanlık ortaklıklarda buluşarak bu ödülü zaten hak etti.

Ama 2016 yılı Altın Testere ödülünün açık ara bir kazananı var. 2016 Altın Testere ödülünün sahibi: Cengiz Holding!

Şaşırdık desek yalan olur elbette. Her geçen gün yeni bir yağma projesiyle duymaya alıştığımız, adı “ülkenin sahibi”ne çıkmış Cengiz Holding oylamaya katılan yaşam dostlarının da takdiriyle bu toprakların gördüğü en acımasız girişimci, yatırımcı ve müteahhit olarak açık arayla bir Altın Testere’yi hak etti! Bu vesileyle Cengiz Holding’in icraatlerini hatırlatalım: İstanbul 3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, Cerattepe Altın Madeni, Akkuyu Nükleer Santrali, Karabiga Termik Santrali, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali, İstanbul Maltepe Dolgu Projesi, Hüseyin Avni Paşa Korusu ve dahası. Ayrıca tabi ki telefonlardan millete sövmeleri!

Bu kadarıyla da yetinmiyor; ezelden beri bu topraklara nefes olan, can veren Kuzey Ormanları’nın beş milyon ağacını yok eden Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. havalimanı seri cinayetinin faillerinden biri olan Cengiz Holding, listedeki ortaklar1ı Kolin, Limak, Kalyon ve Mapa’yla bu projelere ham madde sağlamak için yine Kuzey Ormanları’na saldırdı. Şu an bile Tekirdağ Safaalan’daki orman alanlarını taş ocaklarıyla yok etmeye çalışıyor. Son olarak, yine Kuzey Marmara Otoyolu’nun yeni kesim ihalesini kapıp, Kuzey Ormanları’nın ortasında yeni katliamlara hazırlanıyor, Koruma Kurullarını yok sayarak Kral Yolu’nu tahrip ediyor. Bugün de ortada ki, Cengiz Holding tüm bunlarla ödülü ne kadar hak ettiğini her gün farklı bir yaşam alanımıza saldırmaya devam ederek gösteriyor.

Bu ödülle beraber yaşam savunucularının sana bir mesajı var Mehmet Cengiz:

”Kuzey Ormanları’ndan Cerattepe’ye , Karabiga’dan Hasankeyf’e millete söven alçaklar değil, yaşamı savunanlar kazanacak!”

Kuzey Ormanları Savunması – 11 Mart 2017 – Altunizade / Cengiz Holding önü

altın testere3

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here