Anasayfa Haber Laik, bilimsel, anadilinde eğitim ve demokratik yaşam için sokağa

Laik, bilimsel, anadilinde eğitim ve demokratik yaşam için sokağa

Paylaş

Alevi örgütleri ve Eğitim Sen tarafından “Laik, bilimsel, anadilinde eğitim ve demokratik yaşam için” şiarıyla düzenlenen merkezi mitingle yüz birlerce yurttaş Kadıköy’de bir araya geliyor. AKP hükümetinin eğitimdeki asimilasyon politikalarına karşı bir çok etnik ve dinsel grubun taleplerini haykıracağı miting, Kürt ve Alevi halklarının taleplerinin ortaklaştığı en kitlesel mitinglerden biri olması dolayısıyla tarihi bir öneme sahip. PSAKD Genel Başkanı Müslüm Doğan ve Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, yüz binlerin katılacağı mitinge, tüm demokrasi çevreleri tarafından destek ve katılım çağrısı yaptı.

AKP hükümetinin eğitim alanındaki asimilasyon politikalarına karşı, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADF), Eğitim Sen, Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF) ve Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) tarafından düzenlenen merkezi “dayanışma ve birlik mitingi” ile yüz binlerce Alevi, Kürt, Çerkez, birçok etnik ve dinsel grup ile eğitim emekçileri 8 Şubat Pazar günü Kadıköy Meydanı’nda bir araya geliyor. 2 aydır çalışmaları devam eden miting için Türkiye ve Kürdistan’ın bir çok ilinden Kadıköy’e otobüs kaldırılacakken, yüz binlerin beklendiği eyleme, aylardır yoğun çalışmaların sürdüğü İstanbul’un emekçi mahallerinden katılımın yüksek olması bekleniyor.

Yüz binler 3 koldan Kadıköy’e yürüyecek

“Laik, bilimsel, anadilinde eğitim ve demokratik yaşam” şiarıyla Kadıköy’e yürüyecek olan yüz binlerce yurttaş, Haydarpaşa tüneli, eski Salı pazarı ve Bahariye Operası’nda saat 11.00’de toplanacak. Üç koldan yürüyüşe geçecek olan yurttaşların miting alanına ulaşmasının ardından saat 13.00’de miting programı başlayacak.

Alevi ve Kürt halkının en kitlesel ortak mitingi olacak

Mitinge, AKP hükümetinin eğitim alanındaki asimilasyon politikalarına maruz kalan bir çok etnik ve dinsel grup katılırken, miting yıllardır aynı ortak acıları yaşayan Alevi ve Kürt halkının ortaklaşa taleplerinin haykıracağı en kitlesel yürüyüşlerden birine tanıklık edecek olmasından dolayı tarihi bir öneme sahip. Alevi ve Kürt halkının kendi yöresel kıyafetleri, inanç simgeleri ve özgün sloganlarıyla mitingde yerine alacak olması da mitinge ayrı bir özgünlük katacak.

Demokrasi ve sanatçı çevrelerinden yoğun destek

Her kesimden yurttaşın eğitimdeki asimilasyon politikalarına karşı taleplerini haykıracağı mitinge, demokratik kitle örgütlerin tarafından yoğun destek veriliyor. HDP, HDK, EMEP, Diren Eğitim, Özgür Demokratik Alevi Derneği, Partizan, TTB, KESK, Öğrenci Kolektifleri gibi bir çok kurum kendi pankart, flama ve sloganlarıyla mitinge destek verecek. Ayrıca, Kardeş Türküler, ve Agire Jiyan gibi muhalif müzik gruplarının sahne alacağı mitinge, Ali Asker, Barış Atay, Erdal Erzincan, Ferhat Tunç, Mazlum Çimen, Rojda, Pınar Aydınlar, Genco Erkal, Emre Saltık ve Hüseyin Turan gibi demokrat sanatçılar da katılacak.

Mitingin talepleri

Mitingde, AKP hükümetinin 12 yıllık “tek din, tek dil, tek mezhep” politikalarına karşı, “İmam da, hatip de, imam hatipli de olmayacağız”, “Eşit yurttaşlık istiyoruz”, “Eşit, parasız, bilimsel, laik, anadilinde eğitim istiyoruz”, “Eğitim ve toplumsal yaşamda gericiliği durduracağız” sloganlar üzerinden kitlenin itirazı ve talepleri ön plana çıkacak. Başta, zorunlu din derslerinin kaldırılması, Cemevlerine ibadethane statüsünün verilmesi, Alevilerine yönelik AİHM kararlarının uygulanması, eşit yurttaşlık hakkı ve herkesin kendi anadilinde eğitim görme hakkı, miting süresince pankart, döviz ve sloganlara yansıyan en önemli talepler olacak. Öte yandan, mitingde HES projelerinden, 19. Eğitim Şurası’na, toplu işçi katliamı konularına kadar gösterilecek tepkilerle bir demokrasi mitingi olacak.

Ayrıca, 8 Şubat’ta yapılacak mitingin ardından, asimilasyon politikalarına karşı 13 Şubat Cuma günü okullarda boykot yapılacak ve talepler için imza kampanyaları başlatılacak.

PSAKD: Yeni bir asimilasyon süreci başladı

Yeni eğitim döneminde devreye konulan, okullarda mescitlerin açılması, zorunlu din derslerinin devam etmesi, 19. Eğitim Şurası’nda alınan kararlar, anadilinde eğitim hakkı için hiçbir çalışmanın yapılmaması ve Alevilere yönelik AİHM kararlarının uygulanmamasının kendilerini yüz binlerin katılacağı bir miting düzenlemeye zorladığını belirten PSAKD Genel Başkanı Müslüm Doğan, “8 Şubat’ta esas olarak siyasal İslam’ın eğim üzerindeki denemelerine son verdirmek istiyoruz. Türkiye’de eğitim alanında yeni bir asimilasyon süreci başlamıştır” dedi. Doğan, tüm demokratik çevreleri 8 Şubat’ta Kadıköy’de buluşmaya çağırdı.

Eğitim Sen: AKP’nin eğitim şekillendirmesine sessiz kalmayacağız

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca ise, 4+4+4 eğitim sistemi ile eğitimde gericileşme ve asimilasyon sürecinin başlatıldığını belirterek, “Okullarda mescitlerin açılması, anadilinde eğitim hakkının tanınmamsı, karma eğitimin tartışma açılması gibi AKP ideolojisinin eğitimi şekillendirme çabalarına sessiz kalmayacağız. Demokratik yaşamı savunan tüm kesimleri mitinge katılmaya çağırıyoruz” dedi.

(kk)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here