Anasayfa Haber Levent Tüzel’in Bakanlık Teklifini Reddetmesi, HDP ‘de tartışma yarattı.

Levent Tüzel’in Bakanlık Teklifini Reddetmesi, HDP ‘de tartışma yarattı.

Paylaş

HDP Milletvekili Levent Tüzel seçim hükümetinde yer almayacağını açıkladı.

Tüzel kurucu başkanı ve üyesi olduğu Emek Partisi’nin (EMEP) HDP’yle ittifak içinde olduğunu hatırlatarak, partisinin kararının geçici kabinede yer almamak yönünde olduğunu belirtti.

Nefret söylemi sürüyor

“Anayasa yok, hukuk yok, teamül yok. Her şey cumhurbaşkanı başbakan ikilisinin keyfiyetleri çerçevesinde uygulanıyor. Ve şimdi bizim katılmamızı istedikleri, tekrarlanacak seçimin yürütülmesini sağlayacak seçim hükümetinin de bu işleyişin bir devamı olacağı çok açık.

“Hem halka karşı yürütülen savaş, hem baş gösteren ekonomik kriz, işte kamu emekçileriyle imzalanan toplu sözleşmede örnekte olduğu gibi, hem ülkedeki halkları refaha kavuşturacak bir dil tersine nefret söylemini hala sürdürüyorlar.

“Hala HDP’yi düşmanca hedef gösterir halde olmaları aslında bu hükümetin aynı çizgide iş yapacağını gösteriyor.”

Hükümetin işlevi

“Teslim edelim, kabul edelim ki yeni hükümetin de ana işlevi bu olacaktır. Her tür keyfiyetle, entrikayla arzu ettikleri sonucu elde etmek için her şeyi göze almak… Ama bu hepimizden kaybettiriyor. Canımızdan, geleceğimizden, ortak yaşamımızdan. Temsil ettiğim Emek Partisi’nin de esas kaygısı budur.”

Siyasi dayatmalar

EMEP’ten yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi.

“Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve onun yönettiği AKP’nin yukarıdan yaptığı dayatmalarla 1 Kasım’da yeniden seçime gidiyor.

“Yeterli süre olduğu halde, hükümeti kurmak için ikinci bir isme görüşmeler yapma hakkı tanımayan Erdoğan’ın, Türkiye’yi seçime götürecek hükümeti oluşturma görevini yeniden Ahmet Davutoğlu’na vermesi, bu siyasi dayatmalar zincirinin bir devamıdır.

“Davutoğlu bu kapsamda, HDP listesinden seçime giren ve İstanbul Milletvekili seçilen partimizin önceki Genel Başkanı Levent Tüzel’e kabinede yer almayı teklif etmiştir.

Antidemokratik biçim

“Öncelikle; bu seçim hükümetinin oluşturulma süreci, AKP’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 yıllık siyaset geleneğine uygun olarak, tamamen anti-demokratik biçimde gelişmiştir. Bakan olarak önerilecek isimlerin, partileri aracılığıyla belirlenmesi yoluna bile gidilmemiştir.

“Halka saldırı hükümeti”

“İkinci olarak; içeride ve dışarıda bir savaş hükümeti olarak davranan ve emekçi düşmanı politikalara imza atan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’nin kuracağı bir hükümetin, Türkiye halklarına vereceği hiçbir şey yoktur. Bu hükümet de önceki hükümetler gibi özgürlüklere ve halka karşı bir saldırı hükümeti olacaktır.

“Partimiz; böyle bir seçim hükümetinde yer almayı, yukarıda özet olarak sıraladığımız nedenlerle, uygun görmemektedir.”

HDP

HDP daha önce partinin mileetvekillerine gelecek bakanlık tekliflerini kabul edeceklerini açıklamıştı.

HDP’den Tüzel’in yanısıra İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ve Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca’ya bakanlık teklif edildi. (YY)

bianet.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here