Anasayfa Spor Lezbiyen basketbolcu: Fenerbahçe beni yalan söylemeye zorladı

Lezbiyen basketbolcu: Fenerbahçe beni yalan söylemeye zorladı

Paylaş

Fenerbahçe’nin kendisini cinsel yöneliminden ötürü tehdit ettiğini açıklayan basketbolcu Angel McCoughtry, yaşadıklarını kaosGL.org’a anlattı.

Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı’nın eski oyuncuların Angel McCoughtry, kız arkadaşıyla olan ilişkisini yalanlamazsa takımdan atılacağı yönünde tehdit edildiğini açıkladı.
Altın olimpiyat madalyalı basketbolcu, 2010-2015 yılları arasında forma giydiği sarı lacivertli takımda maruz kaldığı homofobiyi kaosGL.org’a anlattı.
“İsfendiyar Zülfikari bana ‘enayi’ dedi”
ABD’li sporcu, Fenerbahçe’yle yaşadığı sıkıntıların geçtiğimiz Kasım ayında Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir haberle başladığını paylaştı. McCoughtry, kız arkadaşı Brande Elise ile nişanlandığı yönündeki haberin Fenerbahçe yönetimi tarafından aleyhinde kullanıldığını söyledi:
“Brande’nin kız arkadaşım olmadığını, Hürriyet’e dava açacağımı yazmazsam sözleşmemin sona ereceğini söylediler. [Bayan Basketbol Şube Sorumlusu Asbaşkan] İsfendiyar Zülfikari bana ‘enayi’ dedi. O aptal mektubu yazdım çünkü işimi düşünüyordum. Ama sonrasında mektubu yazdığım için büyük üzüntü duydum.”
“Tüm kanıtlar elimde”
“Özel hayatım konusunda yalan söylemek zorunda bırakılmamalıydım” diyen McCoughtry, Fenerbahçe’nin taraftarlarına karşı dürüst davranmadığını belirtti:
“Sonrasında ödemelerimi kestiler. Gitmek zorunda olduğumu biliyordum. Ben ve Brande çok rahatsız olmuştuk. Ayrıca haber vermeden başka bir oyuncu çıkardılar. Gazetelere, Fener’i bıraktığım yönünde yalan söylediler, ben gerçeği herkesle paylaşana kadar taraftarları üzdüler. Bana yaptırdıklarına dair tüm kanıtlar elimde.”
“Gazetelerde adım geçti diye başkan gitmemi istedi”
Takım arkadaşlarıyla hiçbir sıkıntı yaşamadığını dile getiren McCoughtry, yönetimin kendisine destek vermediği için duyduğu üzüntüyü paylaştı:
“Takım her zaman harikaydı. Başkan gitmemi istediğini söyledi. Sırf gazetelerde adım geçti diye! Onlardan hiç destek almadığım için üzüldüm. Gazetede çıkan haber sonrası yanımda durmadılar bile. Beni koca bir yalanla yapayalnız bıraktılar. Sonrasında ödeme yapmayı kestiklerinde oynamayacağımı söyledim çünkü bana hiçbir zaman adil davranmadılar. Beni atıp takımı bıraktığım yalanını söylediler. Kulüp için 5 yıl boyunca dişimi tırnağıma takmıştım.”
“Fenerbahçe’ye dava açacağım”
McCoughtry, Fenerbahçe’nin oyuncularının özel hayatına saygı göstermesi gerektiğinin altını çizerek takıma dava açacağını söyledi:
“Oyuncularına daha fazla saygı gösterip insanların özel hayatlarına burunlarını sokmamalılar.”
“Dava açacağım çünkü bu tutumlarından ötürü şu an çalışamıyorum. Ödemeyi geciktirdikleri için beni atmalarının ardından sözleşmeyi sonlandırdım. Tüm bu tutumlarından uzaklaşmak ve herkesin gerçeği öğrenmesi için dava açacağım.”
Kaos GL’den McCoughtry’ye destek mesajı
Oyuncunun Instagram’da yayınladığı açıklamanın ardından “Fenerbahçe özür dilemeli, Kaos GL’den sevgiler” mesajı paylaşan Kaos GL Derneği’ne McCoughtry teşekkürlerini iletti:
“Çokkk teşekkürler! Bana yaşatılanlardan ötürü çok incinmiştim. Desteğimiz olduğunu bilmekten çok memnunum.”
Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı’nın eski oyuncularından Angel McCoughtry, kız arkadaşıyla olan ilişkisini yalanlamazsa takımdan atılacağı yönünde tehdit edildiğini açıkladı.
Fenerbahçe’de 2010-2015 yılları arasında forma giyen 1,85’lik forvet, dün fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’dan kız arkadaşıyla çektiği selfie’yle bir açıklama yaptı. Geçtiğimiz ay Fenerbahçe ile sözleşmesini fesheden McCoughtry, çalışma hayatında cinsel yönelim ayrımcılığına maruz kaldığını paylaştı.
İşte ABD’li basketbolcunun mesajı:
Evet, ayrımcılığına uğradık, uğruyoruz! Arkadaşlarımızı kaybettik! Aile fertlerimiz üzgün. Dinimin yüz karası olduğumu söylediler. Bildiğim bir şey var, o da AŞKın harika bir duygu olduğu. Yurtdışındaki son takımım, ilişkimin yalan olduğunu sosyal medyadan duyuran sahte bir mektup yazmazsam işimden olacağım yönünde beni tehdit etti.  Ancak tek bildiğim, Aşkın harika bir duydu olduğu. Hepimiz insanız, yargılıyoruz, anlıyorum ama Tanrı ile konuştukça, bütün kudretine rağmen beni bir kez olsun yargıladığını hissetmedim. Bana düşmemi, öğrenmemi ve büyümemi söylüyor çünkü hayat buymuş. Ama aynı zamanda kalbimi tertemiz tutmamı ve ona inanmamı söylüyor. Tek bildiğim aşkın harika bir duygu olduğu ve TANRInın Aşk olduğu.” KaosGL
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here