Anasayfa Forum Lice ilçe merkezi için ‘yasak’ anonsu yapıldı

Lice ilçe merkezi için ‘yasak’ anonsu yapıldı

Paylaş

 

Lice’de, valilikten bu yönde bir açıklama gelmemesine rağmen cami ve zırhlı polis araçlarından “sokağa çıkma yasağı” anonsları yapıldı. İlçenin giriş çıkışları askerler tarafından kapatılarak, mezarlıkların bulunduğu Sîsê ve Speynik’ye askeri sevkiyat yapıldı.

Diyarbakır Valiliği tarafından dün Hani ve Lice ilçesinin birçok mahallesinde ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” ardından sabah 06.00’dan itibaren Lice merkezindeki anonslar yapılarak yasağın kent merkezi için de geçerli olduğu belirtildi. İkinci bir emre kadar ilan edilen yasak camilerin yanı sıra bir de polisler tarafından zırhlı araçlarla anons edilerek duyuruldu. İlçenin giriş çıkışları askerler tarafından kapatılırken, mezarlıkların bulunduğu Sîsê (Yolçatı) ve Speynik (Birlik) mahallelerine de askeri sevkiyat yapıldı.

Dünden bu yana yapılan askeri sevkiyatla Sîsê’de bulunan “Şehit Amed ü Şehit Hevîdar Şehitliği” askerler tarafından abluka altına alındı. Şehitlik içinde bir ayı aşkın süredir bekleyişini sürdüren canlı kalkanların da bölgede bulunuyor.

Öte yandan Hani ve Lice’ye bağlı kimi mahallelerde yasak valilik tarafından yapılan açıklama ile kaldırılırken, Lice’ye bağlı Dibekköy, Yolçatı, Begendik, Kevrereş Tepe, Çağdaş mahalalleri de “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilerek, yurttaşların belirtilen bölgelere girmesi yasaklandı.

Valilik tarafından yeni yapılan açıklamada ise şu mahallelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi: “Ortaç, Kayacık, Uçarı, Serince, Arıklı, Güçlü, Pınar, Dablo, Damar, Beğendik, Esenli, Yalaza, Bağlan, Budak, Tepe, Hacıcemil, Dolunay, Çavundur, Çağdaş, Dibekköy, Yolçatı, Sınır, Kuruca, Ayşe, Hacıhüseyin, Sığınak, Kabakaya, Güçlü, Kijikbadem, Puneyn, Yamaçlı, Yeşilburç, Gürbeyli, Kumluca, Muradiye, Acımeşe, Mengüsi, Zıraht, Çalıbükü, Dernek mahalleleri ile Çalıbükü Komu, Panaf Mezrası, Türbe Komları, Karangiz Komu, Hacıhan Komu, Hamuk Komu, Eminağa Komu, Hanturas.”

Hani’ye bağlı Gömeç, Mazılı, Çağıl mahallesi ile Lice’ye bağlı Güçlü, Uçarı ve Ziyaret mahallesinde ise uygulanan yasak bugün saat 05.00 itibari ile kaldırıldı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here