Anasayfa Gençlik Liselerde yeni protesto dalgası: “15 Temmuz mektubu bir AKP propagandasıdır”

Liselerde yeni protesto dalgası: “15 Temmuz mektubu bir AKP propagandasıdır”

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Geçtiğimiz aylarda yandaş okul yönetimlerinin uygulamalarına karşı İstanbul Erkek Lisesinde başlayıp ülke çapında bir çok liseye yayılan protesto dalgasından sonra, liseliler şimdi de “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” etkinlikleri kapsamında kendilerine zorla mektup yazdırılmasına karşı çıktı.

Cumhuriyet’in haberine göre İstanbul’da liseliler “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” etkinlikleri kapsamında kendilerine zorla mektup yazdırılmasına karşı çıktı. Disipline gönderilmekle tehdit edilen liseliler, “Okullarımızda AKP propagandasına izin vermeyeceğiz” dedi. Yeni eğitim-öğretim yılının ilk haftasının okullarda “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” etkinlikleriyle geçirilmesi kararı alınırken, liseliler okullarında “demokrasi” etkinlikleri adı altında Saray propagandası yapılmasına tepki gösterdi. Sendika.org’da yer alan habere göre, İstanbul Boğazköy İMKB Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi’nde öğrencilerden 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili şiir veye mektup yazmaları istendi. Sınıfta bulunan Liseli Genç Umutçuların, “Bu AKP propagandasıdır. Biz yazmak istemiyoruz” demesi üzerine sınıftaki öğrenciler öğretmene tepki gösterdi. İdare tepki gösteren öğrencileri yok yazmakla ve disipline göndermek ile tehdit etti. Liseliler “Bizi böyle korkutamazsınız. Zorla bir şey yaptıramazsınız” diyerek tepki verdi.

Gözaltına alındılar

“15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Haftası” etkinlikleri kapsamında AKP ve Erdoğan propagandası yapıldığını iddia eden liselilerin tepkisi yayılıyor. “Yüzünüzü Görmek İstemiyoruz” başlıklı bir bildiriyi dağıtan Solcu Liseliler adlı bir grup Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi önünde gözaltına alındı. GBT sorgulaması yapılan öğrenciler, Beşiktaş Polis Merkezi’ne götürüldü.

Dün de İstanbul Avcılar ve Adana’daki aynı bildiriyi dağıtan liseliler gözaltına alınmıştı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here