Anasayfa LGBTİ Liseli Genç Umut’tan Kızılay önünde homofobi protestosu

Liseli Genç Umut’tan Kızılay önünde homofobi protestosu

Paylaş
Liseliler, “HIV eşcinsellerde sık görülür bu yüzden LGBTİ’lerden kan almıyoruz” açıklamasını yapan Kızılay Genel Müdürü’nü protesto etti.
Katıldığı bir televizyon programında “HIV eşcinsellerde sık görülür. Eşcinsel ilişki veya kan yoluyla bulaşır. Bu bilimsel bir gerçekliktir” diyerek, LGBTİ’lere karşı ayrımcılık söylemini yeniden üreten Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’a, cevap Liseli Genç Umut tarafından genel müdürlük önünden geldi: ”Homofobi tedavi edilebilir bir hastalıktır.”
Kızılay Genel Müdürlüğü binası önünde bir araya gelen liseliler, “Homofobik devlet yıkacağız elbet”, “Susma haykır eşcinseller vardır” sloganlarını attı. Genç Umutlu liselilere ayrıca LGBTİ liseliler de destek verdi. Liseliler burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
Hacettepe Üniversitesi’nin araştırması hatırlatıldı
Halk sağlığı alanında çalışan bir kurumun kişisel önyargılarını bilim diye pazarlamasına karşı, Hacettepe Üniversitesi’nde 2013 yılında yapılan bir araştırma istatistiğine göre HIV vakalarının yüzde 46,1’inin heteroseksüel ilişki ile bulaşırken, sadece yüzde 9,9’unun homoseksüel ilişki ile bulaştığı söylendi.
Açıklamada, Kızılay’ın bilimsel olmayan tavrının zaten sağlık hakkına ulaşamayan LGBTİ’ler hakkındaki ön yargıları pekiştirerek homofobinin daha fazla artmasını sebep olduğuna ve LGBTİ’lere yönelik nefretin ve şiddetin artmasına neden olacağı söylendi.
“Kızılay’ın homofobik tavırlarına karşı çıkıyoruz!”
Basın açıklamasında ayrıca, Kızılay’ın eşcinsellere dönük önyargı dolu tutumuna ilişkin tepkilerle karşılaşmadığını da iddia eden Akar’a, Kızılay’ın daha öncede üniversitelerde yapılan imza kampanyaları ve eylemler ile tepki gösterildiği hatırlatıldı.
Bu cinsiyetçi tavrın ve cinsel yönelimlere karşı nefretin sürdürülmesine karşı, ”Tavrımızı koruyor ve Kızılay’ın homofobik, ayrımcı, sermayeci, sağlığın temel hak olduğunu unutan politikalarına karşı çıkıyoruz” denildi.
Liseliler basın açıklamasının ardından Kızılay Genel Müdürlüğü’ne su dolu balonlar atarak eylemlerini sonlandırdı. (Sendika.org)
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here