Anasayfa Haber Lübnan’da sivil toplumun en büyük gösterisine on binler katıldı

Lübnan’da sivil toplumun en büyük gösterisine on binler katıldı

Paylaş
  • Lübnan’da halkın rüşvetle anılan ve yönetimde yetersiz kalan siyaset sınıfına yönelik tepkisi dinmiyor.Lübnan’da halkın rüşvetle anılan ve yönetimde yetersiz kalan siyaset sınıfına yönelik tepkisi dinmiyor. Dün bir araya gelen on binlerce kişi ülke tarihinde sivil toplum tarafından organize edilen en büyük gösterisinde bir araya geldi.

Son haftalarda ülkedeki çöp kriziyle birlikte artan toplumsal tepkiler dün doruk noktasına çıktı. Başkent Beyrut’taki Şehitler Meydanı’nda bir araya gelen on binlerce kişi, siyaset sınıfındaki çürümüşlüğü protesto etti.lubnan-gosteri-reuters-promo

Gösteride sık sık ‘rüşvetçilerin iktidarı düşsün; önce milletvekillerinin’, ‘rüşvetçilere bye bye’ şeklinde sloganlar atarken, gençlerin ‘kokuyorsunuz’ yazılı beyaz tişörtler giydiği görüldü. Taşınan bayrakların üzerinde ise ‘artık bıktık’ yazıldı.

Organizatörler, düne kadar 50 bin kişinin gösteriye katılımını hedeflediklerini, ancak beklediklerinin çok üzerinde bir katılımın gerçekleştiğini söylediler.

Ülkedeki sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu ‘Kokuyorsunuz’ adlı platformun düzenlediği gösteri, ülkede siyasi partiler dışında düzenlenen en büyük eylem oldu.

Gösteri sonrasında bazı gençler, Başbakanlık binasına yakın Riyad el Sulh Meydanı’na doğru yürüyüşe geçtiler. Gençler, meydana daha önce yerleştirilen tel örgüleri kaldırırken, alanda biriken çöpleri ateşe verdiler.

Lübnan, 4 milyonluk nüfusuna rağmen iç savaştan kaçan 1,5 milyona yakın Suriyeliyi ağırlıyor. BEYRUT – ANF

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here