Anasayfa Kadın M.C. adlı kadın öğrenci :’Mini eteğimden dolayı her gün tacize uğruyorum’

M.C. adlı kadın öğrenci :’Mini eteğimden dolayı her gün tacize uğruyorum’

Paylaş

Kadına yönelik şiddet ve tacizin tavan yaptığı bir dönemde Erzurum gibi muhafazakar illerde okuyan kadın öğrenciler, taciz baskısı altında adeta azap yaşıyor. M.C. isimli öğrenci etek boyundan dolayı her gün taciz edildiğini belirtirken, erkeklerin gruplar halinde kadınları taciz ettiği Erzurum’u da kendileri açısından, “açık cezaevine” benzetti.

Kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün sıradanlaştığı, yasaların caydırıcı olmak bir yana “iyi hal” ve “tahrik indirimi” uygulamalarıyla adeta şiddete teşvik ettiği bir dönemde muhafazakar yerlerde yaşayan ve okuyan kadınlar yaşanan şiddetle birlikte tacizden de bunalmış durumda. Muhafazakarlığı ve milliyetçiliği ile bilinen Erzurum’da da her gün onlarca kadın, erkeklerin taciz ve hakaretlerine maruz kalıyor. Üniversite içerisinde güvenliğin yetersiz olması, kimliği belirsiz kişilerin fakültelere çok rahatlıkla girmeleri nedeniyle her gün yüzlerce kadın öğrenci tacizden nasibini alıyor. Şehir içinde ise iş merkezleri ve AVM’lerin önünde her gün toplanan gruplar halindeki erkekler burada da kadın öğrencileri rahat bırakmayıp taciz ederken, maddi sıkıntılardan dolayı çalışmak zorunda kalan öğrenciler ise iş yeri sahiplerinin tacizine maruz kalıyor.

‘Mini eteğimden dolayı her gün tacize uğruyorum’

Etek boyundan dolayı şehir merkezinde ve üniversite kampusunda tek başına dolaşmaktan korktuğunu dile getiren M.C. adlı kadın öğrenci, “Çarşı merkezinde ve üniversite kampusünde tek başıma dolaşmaya çekiniyorum. Çünkü sürekli mini eteğimden dolayı taciz ediliyorum. Bunu yapanlar ise sivil kişiler. Bu kişiler bırakın kampusün içini, fakültelerin turnikelerini aşarak çok rahat bir şekilde içeriye girebiliyor. Bu yüzden biz kadın öğrenciler sürekli bu kişilerin tacizine uğruyoruz. Tek başıma dolaşmaktan korkar hale geldim” diyerek yaşadığı sıkıntılara değindi.

‘Dışarı çıktığımda kendimi erkek kahvehanesinde hissediyorum’

Evinden dışarı çıktığında kendini erkek kahvehanesinde hissettiğini ifade eden M.C. Erzurum’un kadın öğrenciler için kapalı bir hapishaneye dönüştüğü dile getirdi. M.C.,”Çarşı merkezine çıktığımda tüm gözler üzerimde oluyor saçımdan mini eteğimden dolayı. Arkadan laf atanlar, küfür edenler dahi oluyor. İş merkezleri ve AVM’lerin önünde sürekli bekleyen bir grup gelen geçen her kadın öğrenciyi taciz ediyor. Burası kadınlar için kapalı bir hapishane” ifadelerini kullandı.

‘Patronumun tacizine uğradım’

İsminin açıklanmasını istemeyen bir kadın öğrenci ise çalıştığı işyeri sahibi tarafından sürekli tacize uğradığı için işini bırakmak zorunda kaldığını dile getirdi. Öğrenci,”Çalışmak zorunda olduğum için bir AVM’de bulunan iş yerinde çalışmaya başladım. İlk haftada patron beni bir yerle davet etmeye başladı. Kabul etmeyince de ileriki dönemlerde, patronumun tacizine uğradım. Çalışmaya ihtiyacım olmasına rağmen işi bırakmak zorunda kaldım. Bu sadece benim başıma gelen bir olay değil çalışan diğer kadın öğrenciler bu gibi sıkıntıları sürekli yaşıyor” diye konuştu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here