Anasayfa Haber M.E.B’in Ders Kitapları evlere şenlik, şimdi de 12. Sınıf Coğrafya kitabı

M.E.B’in Ders Kitapları evlere şenlik, şimdi de 12. Sınıf Coğrafya kitabı

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-M.E.B. tarafından okullara gönderilen 12. Sınıf Coğrafya ders kitabında Türkiye’nin sanayileşmesi ile ilgili anlatılanlar evlere şenlik.

Kitabın 62. Sayfasındaki “Zonguldak’ın Gelişimi ve Ruhr Havzası” adlı okuma parçasında Zonguldak’taki sanayi kuruluşlarının gelişimi anlatılırken Ereğli Demir Çelik Fabrikasının 1930 yılında kurulduğu, sonraki süreçlerde de Karabük Demir Çelik Fabrikasının açıldığı yazılıyor.c2

Okuma parçasında “1930’da Ereğli Demir Çelik Fabrikası’nın kurulmasıyla çalışanların sayısı arttı. Sonraki süreçte Karabük Demir Çelik Fabrikası’nın açılması, çevrede yeni bir istihdam alanı oluşturdu” ifadelerine yer veriliyor.

 

Ereğli değil Karabük, 1930 değil 1937

kardemir
KARDEMİR’in internet sitesinden Tarihçe bölümü

1930 yılında ne Ereğli’de ne de Karabük’te bir demir çelik fabrikası kurulmadığını, Türkiye’nin ilk demir çelik fabrikasının Ereğli’de değil, Karabük’te kurulduğunu ve bunun da 1930’da değil, 1937 yılında kurulmaya başlandığını vasat düzeyde genel kültür bilgisine sahip olan her Türkiye vatandaşının bilmesi mümkündür.

M.E.B. tarafından okullara gönderilen ders kitabında 1930 yılında kurulduğu söylenen Ereğli Demir Çelik Fabrikası ise Karadeniz Ereğli’de yerleşik bulunan demir çelik fabrikasıdır. Bu fabrika ile ilgili şirket 11 Mayıs 1960 tarihinde resmen kurulmuş olup fabrikanın kurulması 42 ay sürmüş ve 15 Mayıs 1965’de işletmeye alınmıştır.

erdemir
ERDEMİR’in internet sitesinden Tarihçe bölümü

M.E.B. kitabını hazırlayanlar bu bilgileri yazmadan önce birkaç dakikalık bir internet araştırması dahi yapmış olsalardı ortaokul düzeyinde bir genel kültür gerektiren bu doğru bilgileri öğrenmiş olacaklardı. Gerek Vikipedi gibi öğrencierin ödev hazırlarken yararlandıkları internet sitelerinden gerekse ERDEMİR ve KARDEMİR’in kendi internet sitelerinden doğru bilgilere ulaşmak mümkün.

c1

Yanlış bilgiler içeren kitapLider Basım Yayın Ltd. Şti. tarafından basılmış, Talim ve Tebriye Kurulu Başkanlığı tarafından incelenerek uygun bulunmuş ve 2016-2017 öğretim yılından itibaren beş yıl süreyle ders kitabı olarak kabul edilmiş.

Eğitim Sen: “Cahillik düzeyinde bir bilgisizlik”

Konuyu değerlendiren Eğitim Sen İstanbul 7 Nolu Şube yöneticisi Zeynel Özgün “İçler acısı bir durum. Her geçen gün ders kitaplarında benzer başka sorunlar ortaya çıkıyor. Bakanlık, ders kitabı yazdırma ve kitapları bastırma işini bile takip edemeyecek kadar eğitim sisteminden kopmuş durumda. Bu durum ne matbaadaki bir baskı hatası ne de gözden kaçan küçük bir yanlıştan ibarettir. Ne Ereğli’deki ne de Karabük’teki demir çelik fabrikasının 1930 yılıyla bir ilgisi yok. Kitapta ilgili sanayi tesislerinin hem kuruluş dönemleri hem de kuruluş sıralamaları tamamen yanlış. Bir coğrafya öğretmeni olarak da söyleyebilirim ki ortada cahillik düzeyinde bir bilgisizlik ve bu bilgisizliği düzelteme becerisinden uzak bir bakanlık bürokrasisi var.”

‘48’ yazılır, “Altmış dört” şeklinde okunur

M.E.B. tarafından okullara yollanan İlkokul 2. Sınıf matematik kitabında sayıların anlatıldığı bölümde sayıların okunuşunu gösteren şekilde hatalı bilgi olduğu ortaya çıkmıştı.

Kitapta sayıların okunuşunu gösteren şekilde ‘48’ sayısının onlar ve birler basamağı tanıtılmış ve bu sayının “Altmış dört” şeklinde okunacağı belirtilmişti.

C5

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here