Anasayfa Forum Maden Yasası ile yeni iş cinayetlerine davetiye çıkartılıyor

Maden Yasası ile yeni iş cinayetlerine davetiye çıkartılıyor

Paylaş

Torba yasada maden sektörünü etkileyen 58’inci madde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Başta Zonguldaklı maden işçileri ve muhalefet partilerinin tepkisiyle karşılaşan maddede, “Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir” ifadeleri yer alıyor.

Sendikalar ve muhalefetin “tehlikeli” olarak nitelediği madde, komisyondan geçtiği için önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu’nda tartışılacak.

58’inci maddedeki ‘ihale’ ibaresinin Türkiye Taşkömürü Kurumu’nu (TTK) özelleştirme anlamına geldiğini savunan HDP Milletvekili Garo Paylan, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu bianet için yorumladı.

Paylan: Muhalefet yapılmazsa bu haliyle geçer

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Garo Paylan, bu maddenin özelleştirme anlamına geldiğini vurgulayarak “30-40 yıllık kontratlar planlanıyor. Uzun vadeli sözleşme yaparsak özel şirketler buraya yatırım yaparlar. Soma’daki büyük felaketten sonra buna özellikle dikkat çekmek gerekiyor.

“Zonguldak ekonomisinin büyük bir bölümünü taş kömürü oluşturuyor. Dolayısıyla buna Zonguldaklılar karar vermeli. Ankara’dan ferman yazılmamalı. Zonguldak’taki kamu işletmeciliği esas alınmalı ve başta iş güvenliğine ve işçilerin haklarına saygı duyulmalı” şeklinde konuştu.

Bu maddenin kesinlikle geri çekilmesi gerektiğini kaydeden Paylan, “Komisyonda da önerdik, Biz Zonguldak’a gidelim, halkla, madencilerle görüşelim ve belli bir madde gösterelim. Ankara’dan Serhan, Zonguldak halkının kaderini belirlememeli.

“Haftaya muhalefetle ses çıkmazsa yerelden ve Zonguldak’tan bu madde geçilir. Madde geri çekilir. ÇED maddesinin geri çekilmesini muhalefet olarak başardık. Bu da başarılabilir.

“İş kazalarında dünyada ikinciyiz”

“Buna işçinin sağlığı yönünden de bakmak lazım, tam da bu yüzden ‘Madencilikte performansa hayır’ diyoruz. İş kazalarında dünyada ikinci sıradayız. Avrupa’da zaten birinciyiz. Avrupa’da kamu işletmeciliği esas. Kamunun yaptığı her şey kötüdür, çirkindir algısının da değiştirilmesi gerekiyor.”

Demirtaş: Zonguldak torbaya da çuvala da sığmaz

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, “Bu müesseseleri nasıl özelleştirecekler termik santral lisansı verecekler. Daha önceki örneklerini gördük, özel şirketler buraya termik santral kurmak üzere yatırım yapıyor” dedi ve şunları kaydetti:

“Burada bir buçuk milyon tonluk bir rezerv var. Binlerce taş kömürüne ihtiyacımız var ama ithal kömür kullanılıyor. Yıllık 4 milyar dolar, Kolombiya’dan, Rusya’dan, Güney Afrika’dan kömür ithal ediyoruz. Sadece demir çelik sektöründe yıllık 6 milyon ton 7-8 milyon tona çıkacağı öngörülüyor. Dolayısıyla kömüre de ihtiyacımız var işe de ihtiyacımız var ama bunu çıkartmıyoruz.

“İş kazalarına davetiye çıkarıyorlar”

“Türkiye Taş Kömürleri kurumunun norm kadrosu 14 bin 500 üretim açığı ise 7 binlere dayanmış durumda. 7 bin 500 işçiyle devam ediyor olması işçi ölümlerine davetiye çıkarmaktadır.

“Az işçiyle güvenlik riskleri bir aradadır. Bu işçi alımıyla ilgili de 2010 yılından beri TTK müracaatları var hazineye ama maalesef reddediliyor. Amaçları işçi sayısını düşürerek üretimi düşürmek.

Mutlu: Yeni Soma facialarına yol açacak

Dün Zonguldak’taki madenci anıtının önünde binlerce işçinin katıldığı eylemi düzenleyen Genel Maden İşçileri Sendikası’nın (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, yine işçi sayısının yarı yarıya inmesini eleştirerek “Bu Zonguldak’a hiçbir şey kazandırmadı, hep kaybettirdi” dedi ve ekledi:

“Bu bölgeye termik santraller açıldı. Açılmaya devam ediyor sadece 9 milyon tona yakın kömür yakıyor bir santral.

“Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun satılması demek iş ve işçi sağlığı için alınan önlemlerin denetimden tamamen çıkması demek. Bu Soma’daki gibi çok büyük yeni facialara yol açacaktır. 58’inci madde kesinlikle geri çekilmeli. Bunun için uğraşan bütün muhalefet milletvekillerine de buradan teşekkür ediyoruz.

bianet
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here