Anasayfa Haber ‘Madımak 23 yıldır yanıyor’

‘Madımak 23 yıldır yanıyor’

Paylaş

SÊWAS (DİHA) – Madımak’ta katledilen 33 canı anmak için biraya gelen binlerce kişi AKP’nin katliamlarına karşı “Karanlığa geçit vermeyeceğiz” diye haykırdı. “Sivas’ı yakanlar Cizre’yi de yaktı” sloganının yükseldiği anmada, katliamcılardan hesap sormak için örgütlülüğü yükseltme çağrısı yapılırken, Madımak Oteli’nin utanç müzesi olma talebi bir kez daha yinelendi.

Sêwas’ta (Sivas) 33 canı katledilişinin 23’üncü yıldönümünde katliamın gerçekleştiği Madımak Oteli’nin önünde bir araya gelen on binler, “Karanlığa geçit vermeyeceğiz, hesap soracağız” diye haykırdı. Sabah saatlerinden itibaren kentte gelen on bine yakın kişi Alibaba Mahallesi’nde bir araya gelerek, katliam yerine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş kortejinin en önünde “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” yazılı giydirilen otobüs yer aldı. Otobüsten sık sık katliamda yaşamını yitirenlerin isimleri anons edilirken, binlerce kişi hep bir ağızdan “Yaşıyor” diye karşılık verdi.

Madımak ve Türkiye’deki diğer katliamları gerçekleştirenlere dönük büyük öfkenin olduğu mesajların verildiği anonslarda, tüm katliamların hesabının sorulması için de örgütlülüğü büyütme çağrısı yapıldı.

‘Sivas’ı yakanlar Cizre’yi de yaktı’

Yürüyüş kortejinin en önünce katledilen canların fotoğraflarını taşıyan yakınları yürüdü. Sık sık “Katil AKP hesap verecek”, “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Sivas’ı yakanlar Cizre’yi de yaktı” sloganları atıldı. Madımak’ın müze olması ve katliamı gerçekleştirenlerden hesap sorulmasına dair açılan onlarca pankart ve döviz ile sloganlar eşliğinde gerçekleşen yürüyüş şu anda Sivas Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen Madımak Oteli’n önünde son buldu.

Utanç müzesi olmadan bu kapıdan girilmeyecek

Barikatlar kapatılan otelin çevresi polis bariyerleriyle kapatılırken, siyasetçiler katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarının dışında kimsenin otelin önüne girmesine izin verilmedi. Otelin utanç müzesi olması talebinin burada bir kez daha yenileyen aileler, müzeye dönüştürülmeyinceye kadar otele girişlere izin vermeyeceklerini söyledi. Aileler katliamın gerçekleştirildiği binanın önüne karanfiller bıraktı. Bu sırada bazı yakınlar fenalık geçirirken, bayılanlar oldu. Katliamda katledilen Hasret Gültekin’in katliamda yanan bağlamasını da hatırlatmak için yanmış bir bağlama karanfillerle birlikte alan bırakıldı.

‘Daha çok örgütlenerek katliamcılardan hesap soracağız’

Bu sırada HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan gazeteciler kısa bir açıklama yaptı. Doğan, 23 yıldır adalet aradıklarını belirterek, “Bu dava sonuçlanmadığı müddetçe vicdanlar rahat etmeyecektir. Dün bu katliamı yapanlar, bugün yine katliam yapmaya devam ediyor. Daha çok örgütlenerek, bizler bu katliamların hesabını soracağız” dedi.

‘Sivas’tan hesap sorulsaydı Cizre olmayacaktı’

Daha sonra Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit ise Sivas’ını hesabını sormak için bir kez daha alanlarda olduklarını belirterek, hesap sormak için alanlarda olmaya da devam edeceklerini söyledi. Koçyiğit, “Sivas’ın hesabı sorulsaydı, Roboskî olmayacaktı, Cizre olmayacaktı. Bu ülkeye elbet adalet gelecek. Adaleti de Sivas’taki, Roboskî’deki, Cizre’deki Gezi’deki canların yoldaşları getirecek” dedi.

Katliam yerine karanfil bırakılmasının ardından Alevi kurumlarının temsilcileri birer kısa konuşma yaptı.

23 yıl önce katliamı gerçekleştirenlerin toplandığı o meydandan katliamı lanetleyerek konuşmasına başlayan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Alkan, birlik olup katliamcılardan hesap sorma çağrısı yaptı.

‘Cizre’nin emrini verenler katildir’

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat, hiçbir gücün Alevilerin ve Alevi dostlarını hesap sorma yolundan vazgeçiremeyeceğini ifade ederek, “Bugün Alevileri susturmaya çalışıyorlar. Ama bilsinler ki bu canlar susmayacak” dedi.

Mat, katliama ilişkin alınan zaman aşımı kararı döneminde “halkımıza hayırlı olsun” ifadesi kullanan dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın bu sözlerini sert tepki göstererek, şöyle devam etti: “Cizre’de 7 günlük bebeği katletme emri veriyorsa; Silopi’de Diyarbakır’da Kürt halkı katlediliyorsa bu sözleri kullanan bizim nezdimizde katildir.”

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise “Katliamın 23’üncü yılında yine buradayız. Yılmadan korkmadan buraya geleceğiz. Her gün burada diri diri yakılan canlarımızın hesabını sormak için bir tek kişi dahi kalsak buraya gelmeye devam edeceğiz” dedi.

‘Madımak 23 yıldır yanıyor’

Katliamda yakınlarını kaybeden aileler adına ise ablaları Huriye ve Yeşim Özkan’ı kaybeden Hüseyin Özkan konuştu. Özkan, “Madımak 23 yıldır yanıyor. Ondan önce Çorum, Maraş vardı. Bizden bu katliamları unutmamızı istiyorlar. Unutacak mıyız? Asla unutmayacağız. Dünü unutursak yarın yine katledileceğiz” diyerek, bir kez daha katliamı gerçekleştirenleri lanetledi. Özkan, o gün 33 canı katledenlerin sonradan AKP’den milletvekili seçildiğini hatırlatarak, “O gün canlarımızı katledenler bugün DAİŞ’i örgütleyenler olduğunu da unutmayacağız. 33 canımızı, Gezi’yi Gazi’yi, Sivas’ı, Maraş’ı unutmadık ve asla unutturmayacağız” dedi.

Konuşmaların ardından katledilen canlar için semaha duruldu. Anma şehir dışında gelenlere Hızır lokması dağıtılmasıyla sona erdi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here