Paylaş

MİT TIR’ları haberleri nedeniyle tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

İddianamede, iki gazeteci için bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

İstanbul Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’ndan sorumlu Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından hazırlanarak Selam Tevhid Kumpası davasıyla birleştirilmek üzere İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen 473 sayfalık iddianamede, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarlığı şikayetçi olarak yer almıştı. Mahkeme, dosyanın ‘Selam Tehvid Kumpası’ davası ile birleştirilip birleştirilmeyeceğine duruşma günü karar verecek.

Dündar ve Gül, ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme’, ‘devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama’, ‘cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen yada tamamen engellemeye teşebbüs etmek’ve ‘silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek isteyerek yardım etme’ suçlamalarıyla karşı karşıya.

İki gazeteci, 25 Mart 2016’da hakim karşısına çıkacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 31 Mayıs 2015 tarihinde katıldığı televizyon programında, Dündar’a yönelik, “Bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek, öyle bırakmam onu” demişti.

“O yardımlar Bayırbucak Türkmenleri’ne gidiyordu” diyen Erdoğan şunları söylemişti: ”Bu olay Bayırbucak Türkmenleri ile insani yardımla alakalı bir konu. MİT’e yönelik atılan o iftiralar bir ajan, bir casusluk faaliyetidir ve bu gazete de bunların arasına girmiştir. Bununla ilgili avukatlarıma talimatı verdim ve davayı anında açtım. Bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek öyle bırakmam onu.”

(www.diken.com.tr)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here