Anasayfa Emek Mahkeme, ihraç cezası verilen KESK’li Ramis Sağlam davasında yürütmeyi durdurdu!

Mahkeme, ihraç cezası verilen KESK’li Ramis Sağlam davasında yürütmeyi durdurdu!

Paylaş

10 Ekim Ankara Katliamı Grevi sırasında yaptığı konuşma ve sosyal medya paylaşımlarından dolayı Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiası suçlamasıyla bakanlık tarafından memuriyetten men cezası alan Kordon Vergi Dairesi BES İşyeri Baştemsilcisi Ramis Sağlam işine geri dönüyor.

Maliye Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’na ifade veren Sağlam, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125 Maddesi’nin E bendi uyarınca memuriyetten men cezası alırken, Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasından açılan davanın ilk duruşmasında ise suç unsuru oluşmadığı gerekçesiyle beraat etmişti. Sağlam’ın memuriyete geri dönmek için açtığı dava devam ederken mahkeme heyeti yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkeme heyeti gerekçe olarak, basın açıklaması sıkarında söylenen sözlerin ve sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımların herhangi bir sendikal faaliyet kapsamında değerlendirilemeyeceğini, sonucu itibariyle devlet memuru açısından uygun paylaşımlar olmadığı belirterek, ancak tipik olarak suçun oluşmadığını bu sebeple cezanın verilemeyeceği yönünde karar verdi.

‘Sendikal mücadelemiz daha güçlü devam edecek’

Konuyla ilgi görüştüğümüz Ramis Sağlam, Cumhurbaşkanına hakaret davasında beraat etmesinden sonra zaten suçunun olmadığının kanıtlandığını ifade ederek, “Bu karar sendikal mücadeleyi engellemek amaçlı bir cezalandırmaydı. Davanın yürütmeyi durdurma alması hakkımdaki iddiaların hepsini çürütmüştür. Sendikal mücadelemiz bundan sonra daha güçlü devam edecektir. Ben buruk bir sevinç yaşıyorum. Benim dışımda binlerce kamu emekçisi şuanda OHAL KHK’leri ile ihraç edildi. Bu buruk sevincin hep beraber işe dönerek tamamlanmasını istiyorum” dedi.

‘Memuriyetten çıkarılan tüm üyelerimiz için de aynı kararları bekliyoruz ‘

BES avukatı Duygu Demirel, gerekçenin çok tatmin edici ve yeterli olmadığını söyleyerek, “Usule ilişkin bir karar denebilir. Eylemlerin, söylemlerin herhangi bir sendikal faaliyet yada düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında yapılmadığından bahsetmiş karar. Dolayısıyla bu kararı gerekçesi itibariyle bu şekilde kabul etmek yeterli değil. Ama sonucu itibariyle son dönemlerde mahkemelerden bu yönde kararları alma oranımız çok düşmüşken böyle bir karar almak çok sevindirici. Hemen hemen aynı gerekçeler ile memuriyetten çıkarılan diğer üyelerimiz içinde umarız daha güçlü gerekçelerle aynı şekilde kararlar almaya devam ederiz” dedi.

‘Karar, içeriği itibariyle yeterli değil ama doğru ‘ 

Mahkemenin gerekçeli kararının AİHM kararları ve Danıştay’ın içtihatlarının çok gerisinde bir karar olduğunu da belirten Avukat Hasan Hüseyin Evin ise, “Karar içeriği itibariyle her ne kadar yeteli olmasa da sonucu itibariyle doğru bir karardır. Bu tür disiplin cezalarına ilişkin olarak 90’lı yılların sonlarında 2000’li yılların başlarında onlarca Danıştay ve AHİM kararı olmasına rağmen böyle bir disiplin cezası verilmiş olması zaten hukuka açıkça aykırıydı. Mahkeme bu hukuk ihlalini bir noktada durdurmuş oldu. Bu yönüyle olumlu değerlendiriyoruz” dedi.

Öte yandan Sağlam hakkında, 90’lı yıllarda iki defa memuriyet men edilme cezası verilmiş, ancak ceza idari yargıdan geri dönmüştü.

KAYNAK: Evrensel

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here