Anasayfa Forum Manisa Davası’nda, 25 kişinin tahliyesine, 32 kişinin de tutukluluğunun devamına karar verildi

Manisa Davası’nda, 25 kişinin tahliyesine, 32 kişinin de tutukluluğunun devamına karar verildi

Paylaş

57’si tutuklu 138 HDP’linin yargılandığı Manisa Davası’nda mahkeme kararını açıkladı. Dosyayı 3’e ayıran mahkeme 25 kişinin tahliye edilmesine, 32 kişinin tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşmayı izleyen HDP’li vekil Ayşe Acar Başaran, ‘tersini iddia etseler de burada yargılanan HDP’nin tüzel kişiliğidir’ dedi

Aralarında HDP Manisa il başkanı Sait Taycı‘nında bulunduğu 25 kişi tahliye edildi

57’si tutuklu 138 kişinin yargılandığı Manisa Davası’nın ilk duruşması sona erdi. Mahkeme Heyeti 8 oturumun ardından kararını açıkladı. Verdiği aranın ardından mahkeme heyeti 25 kişinin tahliyesine, aralarında KHK ile kapatılan Azadiya Welat ve Özgür Gündem gazetelerinin dağıtımcısı Semih Elitaş’ın da bulunduğu 32 kişinin ise tutukluluk halinin devamına karar verdi.

 Dosya 3’e ayrıldı

Mahkeme ilgili kararında dosyanın Saruhan, Manisa merkez ve birbiri ile ilişkisi olmayanlar diye 3 gruba ayrılmasına karar verdi.

25 kişi tahliye edildi

Mahkeme tahliyesine karar verdiği 25 kişi ile ilgili “Tutuklulukta geçirdikleri süreler, suç vasıflarının değişme ihtimali, delillerin toplanmış olması göz önüne alınarak 104/2 maddesi uyarınca tahliyelerine” karar verdi.

22 aydır tutuklular ama tahliye çıkmadı

Mahkeme 22 aydır tutuklu olan 32 kişi hakkında ise “Mevcut delil durumu, üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren delillerin bulunduğu, kaçma şüphesi ile yeniden suç işlenmesinin önüne geçilmesi amacı ile CMK’nin 100. Maddesindeki tutuklama koşulları ortadan kalkmadığı 6352 Sayılı Yasanın CMK’nin 98. Maddesi ile değişik 5271 Sayılı Kanunun 109’uncu Maddesi ile öngörülen adli kontrol hükümlerinin de yeterli olmayacağı anlaşıldığından tutukluluk hallerinin devamına” karar verdi.

4-11 ve 24 Nisan’a ertelendi

Mahkeme bir sonraki duruşmanın 3 ayrı dosya numarası üzerinden 4 Nisan, 11 Nisan ve 24 Nisan 2018 tarihlerinde görülmesine karar verdi.

‘Tersini iddia etseler de yargılanan HDP’

Karar için ara verildiğinde konuşan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, 11 Aralık’tan bu yana ailelerin adliyede olduklarını ve adalet aradıklarını belirtti.  Manisa Davası’nda HDP’nin tüzel kişiliğinin yargılandığını gördüklerini belirten Başaran, “Yargılanan HDP’nin politik yaklaşımı, HDP’nin muhalif duruşudur. 10 gün içinde bizim anladığımız budur. Avukatların anladığı budur. İddia makamı her ne kadar yargılananın HDP olmadığını söylese de fotoğraflarla aslında onun da anlattığının bu olduğunu gördük. Yani HDP’nin kendisi illegal kabul edilmiş. Bu dosyada düğüne gidip takı takmak savcının nezdinde suç olarak kabul edilmiş. Örgüte eleman kazandırmanın alt yapısı olarak kabul edilmiş. Ama sormak lazım. Bu dosyayı hazırlayan savcı düğün yapmış. Bütün AKP üst düzey yetkilileri, milletvekilleri düğününe teşrif etmişler. O anda ya da ondan önce savcının kulağına ne üflemişlerde içi boş ama fiziki olarak büyük bir dosya ortaya çıkmış. Buradan bir kez daha sormak istiyoruz. Bu insanları iki yıl boyunca içerde tutacak ne gerekçeleri kulağına üflemişler. Bugün bir kez daha anladık ki Türkiye’de hukuk askıya alınmış vaziyette. Bir kez daha anladık ki Türkiye’de hukuk muhalefete karşı bir sopa olarak kullanılıyor. Manisa gibi bir yerde bu HDP’nin tasfiyesi demek. Ama sonuç bunun tutmadığını bir kez daha buradan görüyoruz. Bugün Manisa’da HDP halen faaliyetlerini yürütüyor. Demek ki başarılı olamamışlar” dedi.

‘Bu suçu birlikte işlemeye devam edeceğiz’

Kürtçe savunma taleplerinin reddedildiğini de hatırlatan Başaran, “Yaklaşık 7-8 arkadaşımız kendi anadillerinde savunma yapmak istedi. Savcılık bunun reddedilmesini istedi. Mahkeme de bunun (Kürtçe savunmanın) örgüt propagandası mahiyetinde olduğu yönünde değerlendirerek Kürtçe savunmayı engelledi. En temel hakları savunma hakkı engellendi. Ama bunun yanında o kişilerin dilleri gerçeklikleri reddedildi. Bugün Manisa Adliyesi’nde Kürtçe savunma engellendi. Manisa Adliyesi’nde Türkiye’de halkların olduğunu söylemek suç olarak kabul edildi. Eğer bunlar suçsa biz her yerde bu suçu işlemeye devam edeceğiz. Barış demeye de, özgürlük demeye de, eşitlik demeye de, Sur’da, Cizre’de, Nusaybin’de yapılanlara katliam demeye de, Kürtçe Anadilde savunma yapmak için dayatmaya da devam edeceğiz. Bunlar suçsa biz hep birlikte bu suçu işlemeye devam edeceğiz. Ve en nihayetinde bu topraklara adaleti, bizler HDP’liler getireceğiz” diye konuştu.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here