Anasayfa Haber Manisa’da CHP seçmeninden HDP’ye destek

Manisa’da CHP seçmeninden HDP’ye destek

Paylaş

Manisa’nın Saruhanlı ilçesine bağlı Dilek Mahallesi’nde ikamet eden Aleviler, daha önce CHP ve SHP gibi birçok partiye oy verdiklerini ancak bu partilerin oylarını aldıktan sonra kendilerini sorunlarla baş başa bıraktıklarını belirterek, “Bize bir şey vermeyen partilere artık bizde bir şey vermeyeceğiz. Dürüst ve insan haklarından yana olduğu için HDP’yi destekleyeceğiz” dedi.

Türkiye’de 7 Haziran günü gerçekleştirilecek seçimler için siyasi partilerin çalışmaları devam ederken, yurttaşlar da hangi partiye oy vereceği konusunda kesinleşmeye başladı. Özellikle AKP’nin son 13 yıllık iktidarı döneminde geliştirdiği politikalara karşı, pasif durumda kalan muhalefet partisi CHP tabanında ciddi bir tepki gündemde. Partinin en güçlü tabanı olan Aleviler, Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı döneminde izlenen politikalar nedeniyle HDP’ye geçmeye başladı. CHP’ye oy veren ancak izlediği politikalarda kendilerini görmeyen Alevi yurttaşların, umut olarak gördükleri HDP’yi destekledikleri merkezlerden biri de Manisa’nın Saruhanlı ilçesi. “Büyükşehir Yasası” ile mahalle statüsüne geçen 3 bin ile 3 bin 500 nüfusu olan Dilek Mahallesi’nde ikamet eden Aleviler’de bu seçimlerde HDP’yi desteklemeye karar verdi.

HDP Saruhanlı İlçe Örgütü’ne gelerek HDP’ye üyeliklerini yaptıran 4 Alevi yurttaş, aynı zamanda mahallelerinde HDP için birebir çalışma yürütecek. Bin 700 seçmeni olan ve daha önce CHP ile SHP’ye oy veren ancak bu seçimlerde HDP’yi desteklemeye karar veren mahalle sakinlerinden Orhan Akkuyu, ilçelerinde CHP ve SHP’nin de zamanında yerelde yönetime geldiğini ancak oylarını alan bu partilerden hizmet görmediklerini belirtti. Akkuyu, seçilen vekillerin de su, yol ve altyapı başta olmak üzere birçok sorunlarının çözüleceği yönünde vaatlerde bulunduğunu ancak verilen sözlerle pratiğin birbirini tutmadığını kaydetti.

‘Bize bir şey vermeyen partilere artık biz de bir şey vermeyeceğiz’

Şimdiye kadar yerel yönetimlerde söz sahibi olan hiçbir sağ görüşlü partinin kendilerine hizmet vermediğini dile getiren Akkuyu, “Hala CHP’li milletvekilleri seçimden seçime arıyor. Oyumuzun bütününü alıyor ancak hiçbir hizmette vermiyor. Ankara’da yaşadığımız sıkıntı ve sorunları gündeme almıyor. 1990 yılından bu yana belediyemiz var, fakat çöp konteynırlarımız dahi yok. Suyumuz yok, yollarımız berbat bir durumda. Biz partilere oy veriyoruz, ancak onlar bize hizmet vermiyor. Demokrasi diyorlar fakat demokrasi yok. Ayrımcılık yapıyorlar. Mahalleye ve kişiye özel muamele var. Mahallemiz Alevi mahallesi olduğu için hizmet verilmiyor. Mahallemize daha bu yıl kanalizasyon döşendi ancak oda gelişi güzel bir çalışma oldu. Yaz aylarında tankerlerden su içiyoruz. Ovamızda su olduğu halde su verilmiyor. Çamaşırlar derelerde yıkanıyor. Bize bir şey vermeyen partilere biz de artık bir şey vermeyeceğiz” dedi.

‘Dürüst olduğu için HDP’yi destekleyeceğiz’

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP’yi desteklediklerini söyleyen Akkuyu, bu seçimlerde de HDP’yi desteklemelerinin nedenlerini söyle sıraladı: “Dürüst çalışmaları, özgürlüklerden yana olmaları, demokrasiyi esas alıp, insan haklarını savundukları için HDP’yi destekleyeceğiz. Sadece HDP’den biliyoruz demokrasiyi. AKP hiçbir zaman bizi dikkate almadı. Bir kere Erdoğan bizim ibadethanelerimize ‘Cümbüş evi’ dedi. Devamlı inancımızla oynuyor.” Bugüne kadar sağ görüşlü partilere karşı hep sol partileri desteklediklerini kaydeden Akkuyu, sol bir parti olduğu için hep CHP’yi desteklediklerini ancak artık CHP’yi değil, HDP’yi destekleyeceklerini söyledi.

İsim vermek istemeyen diğer mahalle sakinleri de, artık partilerin seçim oyununa gelmeyeceklerini belirterek, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tanıdıkları HDP’yi çözüm gücü olarak gördükleri için destekleyeceklerini kaydetti.DİHA

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here