Mardin Valiliği Dilşah Ak’a Zırhlı Araçtan Ateş Edildiğini Kabul Etti

Paylaş

Mardin’in Nusaybin ilçesinde iki gün önce polis zırhlı aracından açılan ateş sonucu ölen 59 yaşındaki Gülşah (Dilşah) Ak ile ilgili Mardin Valiliği açıklama yaptı.

Açıklamada, “Zırhlı aracımızda oluşan teknik bir arızadan dolayı ateşleme mekanizması harekete geçmiş” denildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesi Çağçağ Mahallesi’nde 19 Şubat günü zırhlı araçtan açılan ateşle Dilşah Ak kafasından ve elinden vurularak öldürülmüştü; yanındaki 10 şaşındaki kızı ise yaralanmıştı. Yakınları Ak’ın ablasına ziyarete gitmek üzere evinden çıktığında vurulduğunu söylemişti.

Valilikten yapılan açıklama şöyle:

“Nusaybin ilçemizde bulunan DSİ Kapama Bölgesi’nde 19/02/2016 Cuma günü güvenlik tedbiri görevini icra eden bir zırhlı aracımızda oluşan teknik bir arızadan dolayı ateşleme mekanizması harekete geçmiş, olay sonucunda bir vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bir vatandaşımız da yaralanmıştır. Yaralı vatandaşımızın tedavisi halen devam etmektedir. Bu müessir olayda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralı vatandaşımıza acil şifalar diliyoruz. Olayla ilgili adli ve idari soruşturmabaşlatılmış olup sonucu ile ilgili kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir.”

Nusaybin’de yasak boyunca 23 sivil hayatını kaybetti

Sokağa çıkma yasaklarının uygulanmaya başlandığı 16 Ağustos 205’ten bu yana Nusaybin’de 6 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 14 Aralık 2015’te uygulanan son sokağa çıkma yasağı yine birkaç mahalle ile sınırlıydı, ancak 21 Aralık’ta yasak kapsamına alınan başka mahallelerle birlikte sayı 11’e çıkmıştı. Neredeyse ilçenin tamamında uygulanan sokağa çıkma yasağı 24 Aralık’ta son buldu.

Ekim ayında başlayan ve her biri ortalama bir hafta süren sokağa çıkma yasakları sırasında yaşanan çatışmalarda, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 23 sivil hayatını kaybetti. (HK)

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here