Anasayfa Gençlik Mariana Paes: Biz kadınlar doğanın anasıyız

Mariana Paes: Biz kadınlar doğanın anasıyız

Paylaş

Bêrîtan Canözer-Bêrîtan Elyakut / JINHA

MÊRDÎN –Dünya Kadın Yürüyüşü (DKY) katılımcıları, Nusaybin’de olmaktan dolayı mutlu olduklarını belirtti. DKY Brezilya Organizasyonu’ndan Mariana Paes, “Nusaybinli kadınlarla dilimiz farklı ama duygularımız bir olduğu için hiç konuşmadan bile birbirimizi anlıyoruz. Kadınların kadın katliamlarına dur demesi ve öncelikle Kobanê ve Şengal’deki kadınlarına destek olması gerekiyor. Biz kadınlar doğanın anasıyız” dedi.

Yoksulluk ve kadına yönelik şiddetle mücadele eden taban gruplarını ve örgütlerini siyasi, ekonomik ve toplumsal değişimi hedefi etrafında birleştiren, uluslararası feminist eylem hareketi olan Dünya Kadın Yürüyüşü’nün (DKY) 4. Uluslararası Eylem Yılı’nın startı bu sene  “Rojava Kadın Devrimi”ne dikkat çekmek Kürdistan olarak belirlendi ve Nusaybin’de verildi. Birinci gün oldukça yoğun bir programı olan DKY’nin katılımcıları arasında Brezilya, Almanya, Irak ve İtalya’dan feminist kadınlar vardı. Farklı dillerden kadınların bir araya geldiği Nusaybin adeta kadın kentine dönüştürüldü.

‘Dilimiz farklı ama duygularımız bir’

Nusaybin’de olmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden DKY Brezilya Organizasyonu’ndan Mariana Paes, “Ben burada olduğum için çok mutluyum. Tüm dünya kadınlarının ortak bir sloganla burada buluşması beni heyecanlandırıyor” dedi. Mariana, “Dünya’nın her yerinde kadınlar şiddet görüyor, katlediliyor. Biliyorum ki en son Mersin’de Özgecan yakılarak öldürüldü. Bu bir kadın olarak canımı çok acıttı. Biz kadın olarak bu kadın katliamlarına dur demek için bu yürüyüşe katılmak istedik. Dünyanın her yerinden kadınların burada olması, sohbet etmesi harika bir şey. Düşünsenize Nusaybinli kadınlarla dilimiz farklı ama duygularımız bir olduğu için hiç konuşmadan bile birbirimizi anlıyoruz. Kadınların kadın katliamlarına dur demesi ve öncelikle Kobanê ve Şengal’deki kadınlarına destek olması gerekiyor. Biz kadınlar doğanın anasıyız” dedi.

‘Kadınlar en çok direnen ve mücadele eden topluluktur’

Cizre Kantonu’nda katılan Hiva Arabu ise “Dünya Kadın Yürüyüşü bizi çok mutlu etti. Kadınlar bu dünyada en çok direnen ve mücadele eden bir topluluktur, çünkü kadının tüm hakları elinden alınmıştır. Herkes biliyor ki dünyanın her yerinde kadınlar eziliyor ve yok sayılıyor ama kadınlar hiçbir zaman yaşamaktan vazgeçmedi. Kadın yaşamdır ve yaşamı yok etmeye çalışanlar var. Direnişimizi daha öne çıkarmak ve bunu tüm dünyaya göstermek için bu yürüyüşü gerçekleştiriyoruz. Tüm dünya kadınlarının burada buluşmasından büyük bir keyif duyuyorum. Özellikle Nusaybin’de başlayan yürüyüşün öncülüğünü Kürt kadınlarının yapması ayrı bir heyecan veriyor. Rojava Kürdistanı’nda yaşananlar tüm insanlar tarafından biliniyor. Bu yüzden bu yürüyüşü bu savaşa bir tepki olarak görüyor ve böyle yaklaşıyoruz” dedi.

‘Tüm kadınlar alanlara’

DKY’ya Ankara’dan katılan Nur Yılmaz, Nusaybin’de başlayan bu yürüyüşün Ortadoğu kadınları için çok şey ifade ettiğini söyledi. Nur, tüm kadınlarla burada buluşmuş olmaktan büyük bir heyecan duyduğunu belirterek, “Bu yürüyüş öncelikle kadına yönelik şiddete karşı çıkmak için önem arz ediyor. Dünya’daki savaşlara, yoksulluklara, doğanın tahribine karşı çıkmak için önemlidir. Buradaki tüm kadınların bir araya gelerek güçlerini birleştirdikleri zaman mücadelenin daha güçlü olacağına inanıyorum. Özgürlüğün gelmesi, eşitliğin sağlanması için elimizden geleni yapacağız. Yaşasın kadın dayanışması, tüm kadınlar alanlara sesini yükseltmeye…” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here