Anasayfa Forum Mart Ayında Cinsel Taciz Haberlerinin %58’i Eğitim Kurumlarından

Mart Ayında Cinsel Taciz Haberlerinin %58’i Eğitim Kurumlarından

Paylaş

Mart ayında en çok cinsel taciz okullarda yaşandı. Tacize maruz kalanların yüzde 76’sını kız ve oğlan çocukları, yüzde 24’ünü yetişkin kadınlar oluşturdu.

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği çeteleye göre, Mart ayı boyunca medyaya 29 farklı taciz vakası yansıdı. 19 ilde yaşanan taciz vakalarında toplam 84 kadın ve çocuk (kız çocuğu-oğlan çocuğu) tacize uğradı.
Basına yansıyan taciz olaylarının yüzde 58’i okul, kurs, etüt merkezi ve çocuk rehabilitasyon merkezlerinde yaşandı.

Tacizcilerin yüzde 41’i ise mağdurların öğretmeniydi.

Tacizciler öğretmenlerle sınırlı değildi; okuldaki hizmetliler, servis şoförleri, diğer öğrenciler, bir kuran kursu imamı ve bir yuva çalışanı da tacizciler arasında yer aldı (tacizcilerin yüzde 17’sini oluşturdular).

TIKLAYIN – OKULDA CİNSEL SALDIRI YAŞANDIĞINDA NE YAPILMALI?

%31’i oğlan, %69’u kız çocuğu

Mart ayında 14 ilden eğitim-öğretim kurumlarından taciz haberleri geldi. (Adana (2), Antalya (2), Artvin (1), Aydın (1), Bursa (1), Çanakkale (1), Denizli (1), Hatay (1), İstanbul (1), İzmir (1), Karaman (2), Konya (1), Osmaniye (1), Sivas (1))

14 ilde yaşanan 17 olayda, toplam 64 öğrenci tacize maruz kaldı.

Tacize maruz kalan öğrencilerin yüzde 31’ini oğlan çocukları, yüzde 69’unu kız çocukları oluşturdu.

17 tacizciden 7’si tutuklandı

Öğrencilere yönelik 17 taciz vakasında, faillerin 7’si tutuklandı. En az 8 öğrenciyi taciz eden üç tacizci ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı (iki öğretmen ve bir müdür yardımcısı).

(Diğer tacizcilerin tutuklanıp tutuklanmadıklarına haberlerde yer verilmedi).

Tutuksuz yargılanmasına karar verilen bir ortaokul öğretmeni 14 yaşlarındaki beş kız öğrenciyi cinsel içerikli fotoğraf ve mesajlar göndererek taciz ediyordu.

Yine tutuksuz yargılanacak bir lise müdür yardımcısının, öğrencisine “Ergenlik dönemindesin. Senin de cinsel ihtiyaçların olabilir, ihtiyaçlarını karşılayabilirim” dediği ses kayıtları ortaya çıktı.

Tutuksuz yargılanacak bir başka öğretmenin ise iki kız öğrencisini hem fiziksel olarak taciz ettiği hem de cep telefonlarına sürekli mesaj gönderdiği, öğrencilerin notlarının düştüğünü ve psikolojilerinin değiştiğini gözlemleyen rehber öğretmen tarafından ortaya çıkarılmıştı.

2015’te tacizcilerin %11’ini öğretmenler oluşturmuştu

bianet’in hazırladığı erkek şiddeti çetelelerine göre;

* 2015’te medyaya yansıyan taciz vakalarında tacizcilerin yüzde 11’ini öğretmen ve eğitmenler oluşturmuştu. 2015 çetelesine okullarda yaşanan 24 taciz ve 1 tecavüz olayı yansımıştı.

* 2014’te medyaya yansıyan taciz olaylarının yüzde 12,85’i okul ve dershanelerde yaşanmıştı. 2014 çetelesine 14 öğretmen tarafından gerçekleştirien taciz vakaları ve bir öğretmenin gerçekleştirdiği tecavüz vakası yansımıştı.

Yaygın medyadaki haberler mağdurların yaşları göz önünde bulundurularak “cinsel istismar” ve “cinsel taciz” şeklinde yapıldığı için, bu vakalar bianet erkek şiddeti çetelesinin “taciz” bölümünde değerlendirildi.

bianet’in Mart ayı erkek şiddeti çetelesinde sadece kadınlara ve kız çocuklarına yönelik taciz haberlerine yer verilirken, bu haberdeki istatistiklere oğlan çocuklarına yönelik taciz ve tecavüz haberleri de dahil edildi.

(ÇT)

Çiçek Tahaoğlu

Université Marc Bloch’da sosyoloji okudu. 2009’dan 2011’e kadar AFP’de fixer ve çevirmen olarak çalıştı. Açık Radyo’da Cadı Postası programını yaptı. 2015 Müşerref Hekimoğlu Başarı Ödülü’nü aldı. 2011’den beri bianet’te kadın ve LGBTİ haberleri editörü olarak çalışıyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here