Anasayfa Emek MEB’in 29 Aralık nedeniyle verdiği sürgün cezasına mahkeme ‘dur’ dedi

MEB’in 29 Aralık nedeniyle verdiği sürgün cezasına mahkeme ‘dur’ dedi

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Veri Hazırlama ve Kontrol  İşletmeni  olarak görev yapan Murat Akat, 29 Aralık grevine katıldığı için MEB tarafından tabi tutulduğu soruşturma sonrasında görev yeri değiştirilerek Osmaniye Milli Eğitim Müdürlüğüne sürgün edilmişti.

Murat Akat adına üyesi bulunduğu Eğitim Sen’in Diyarbakır 2. İdare Mahkemesinde açtığı dava sürgünün iptaliyle sonuçlandı. Mahkeme kararında “davacının üyesi olduğu sendikanın aldığı bir karar sonucunda gerçekleştirdiği bir gün göreve gelmeme eyleminin… sendikal faaliyet kapsamında değerlendirilmesinin kabulü gerekeceğinden, bu eylem nedeniyle tesis edilen dava konusu atama işleminde kamu yararı ve hizmet gerekleri yönünden hukuka uyarlık görülmemiştir” ifadelerine yer verildi.

MEB müfettişleri, 29 Aralık grevi nedeniyle Eğitim Sen üyeleri hakkında yurt çapında başlattığı soruşturmalarda ‘Uyarma’dan ‘Meslekten İhraç’ cezasında kadar çok geniş bir yelpazede ceza teklif etmişlerdi. Verin cezalar karşısında Eğitim Sen’in açtığı davalar sonucunda cezalar iptal ediliyor. Bu durum, MEB soruşturmalarının hukuka uygun yürütülmediğini ortaya koyuyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here