Anasayfa Haber Medeni Yıldırım cinayetinde sadece ’emri uygulayan’ yargılanacak  

Medeni Yıldırım cinayetinde sadece ’emri uygulayan’ yargılanacak  

Paylaş

 Diyarbakır Lice ilçesinde 2 yıl önce yapılan kalekol protestosu sırasında katledilen Medeni Yıldırım’ın (19) ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame ile Yıldırım’ı katleden asker hakkında “Haksız tahrik altında olası kastla adam öldürme” suçundan 18 yıla kadar hapis istendi. İçişleri Bakanlığı müfettişlerince hazırlanan raporda “Ateş emrini ben verdim” itirafı yer alan Kayacık Jandarma Karakol Komutanı J. Ütğm Mustafa Öztürk ve diğer askeri yetkililer ise iddianamede sanık olarak yer almadı.

karakol-protestosunda-medeni-nin-vurulma-ani-1068616
Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık (Hêzan) köyünde, 28 Haziran 2013 günü karakol-kalekol yapımını protesto etmek amacıyla düzenlenen eylemde halkın üzerine askerlerce ateş açılması sonucu 19 yaşındaki Medeni Yıldırım’ın yaşamını yitirmesine başlatılan soruşturma tamamlandı. Ölümünden ancak 2 yıl sonra tamamlanabilen soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede, şüpheli er Adem Çiftçi (23) hakkında “Haksız tahrik altında olası kastla adam öldürme” suçundan 18 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede, olaylar sırasında bir askerin nöbet kulübesinden kamera ile kayıt yaptığını belirten savcı, görüntüde yüzleri kapalı 25- 30 kişilik grubun karakol önüne geldiği ve geçişi kapatacak şekilde demir parçaları getirdiğini kaydetti. Karakol Komutanı’nın grubun yanına giderek basın açıklaması yapabilecekleri, ancak taşkınlık yapmamaları uyarısında bulunduğunu vurgulayan savcı, bir süre sonra bazı kişilerin taş, el yapımı patlayıcı ve molotof gibi maddeleri karakolun içine attığını belirtti.

Medeni Yıldırım’ın ise taş atan grubun arkasında olayları izlediğini kaydeden savcı, olayda bir kepçe ve karakol önündeki çadırların yakıldığını kaydetti.

Yine kamera kaydında bir süre sonra karakol içinden seri silah sesi geldiğini belirten savcı, bu sırada Medeni Yıldırım’ın sağ eliyle sol omzunu tutarak düştüğünü ifade etti.

Otopsi raporu hatalı çıktı

İddianamede, Yıldırım’ın otopsi raporunun hatalı olduğu da ortaya çıktı.
Yapılan otopsi raporuna göre Yıldırım’ın vücuduna sağ dirsekten giren kurşunun, aşağıdan yukarıya doğru seyirle sol kol üst ön yüzden çıkış yaptığını belirtilmesine rağmen, kamera kaydı ve olay yerinde yapılan keşif sonucu Yıldırım’ı öldüren kurşunun, otopsi raporunun aksine sol kol ön yüzden vücuda girdiğini belirleyen savcı, kurşunun yukarıdan aşağıya seyirle sağ kol altından çıkış yaptığını kaydetti.

Vurulma anında sağ eliyle sol omzunu tutan ve sağına düşen Yıldırım’ın 1.70 boyunda olduğunu belirten savcı, maktulün sağ kolunda merminin istikametini değiştirecek herhangi bir kemik kırığı olmadığını da kaydetti.

Yukarıdan aşağıya doğru atış yapıldı

Medeni’yi vuran kurşunun yukarıdan aşağıya doğru seyrettiğini ve atışın aynı yönden yapıldığını kaydeden savcı, o bölgede sadece karakol girişindeki 2 katlı nöbet kulübesi bulunduğunu, karakol önünü gören başka bir kulübe olmadığını vurguladı. Nizamiye nöbet kulesi üst katında yapılan incelemede Bixi marka sabit silahın bulunduğunu belirten savcı, silahın namlusunun Medeni’nin vurulduğu yeri gördüğünü belirtti.

Olay günü silahın başında olan Er Adem Çiftçi ise ifadesinde silahın kurma kolunu çektiğini, ancak ateş etmediğini söyledi.

Savcı: Sadece o bölgeden vurulabilir

Yıldırım’ın durduğu yere göre, karakolun sadece nizamiye kulübesi 2’nci katından vurulmuş olabileceğini belirten savcı, iddianamede şu ifadelere yer verdi:”Yıldırım’ın vurulma anında seri halde ateş sesinin gelmesi ve Bixi marka silahın seri ateş eden bir silah olması göz önüne alındığında, silahın mazgal içerisinde olması nedeniyle ateş edildiğinde Medeni Yıldırım’ın bulunduğu yere doğru ateş alacağı değerlendirilmiştir.”

Haksız tahrik

İddianamede, şüphelinin karakola yapılan taş, el yapımı patlayıcı ve molotof atıldığı iddiasıyla bunun haksız tahrik altında olası kastla ateş ederek Medeni Yıldırım’ın ölümüne neden olduğu belirtildi. Savcı, “Olası kastla adam öldürme” suçundan yargılanmasını istediği Adem Çiftçi için talep ettiği 20 yıldan 25 yıla kadar hapis cezasında, eylemi haksız tahrik altında işlediği için 4’te 1’inden 4’te 3’üne kadar ceza indirimi uygulanmasını istedi.

‘Emri ben verdim’ diyen komutana ceza istenmedi

Hazırlanan iddianamede şüpheli er Adem Çiftçi (23) dışında başka sanık yer almadı. Halbuki olay sonrası kamuoyunun yoğun tepkileri üzerine Lice’ye gönderilen İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri’nce hazırlanan Ön İnceleme Raporu’nda, Kayacık Jandarma Karakol Komutanı J. Ütğm Mustafa Öztürk’ün “Ateş emrini ben verdim” itirafı yer almıştı. Bu itirafa rağmen ne Öztür nede emir komuta zinciri içerisindeki diğer askeri sorumlular iddianamede yer almadı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here