Anasayfa Forum Mehmet ÇİÇEK yazdı:ÇÖZEMEZSEN ÇÖZÜLÜRSÜN

Mehmet ÇİÇEK yazdı:ÇÖZEMEZSEN ÇÖZÜLÜRSÜN

Paylaş

 ‘Ve cellat uyandı yatağında bir gece

Tanrım dedi bu ne zor bilmece

Öldükçe çoğalıyor adamlar

Ben tükenmekteyim öldürdükçe’ diyor şair.

Ne ekerseniz onu biçersiniz. Kimler geldi kimler geçti bu coğrafyalardan. Ne Karaoğlanlar, ne Erbakanlar gördü  bu coğrafya. Geldiler ve gittiler. Çözüm getirmedikleri sürece de gidecekler. Sadece gitmeyecekler, bir daha zor gelecekler.

‘Ve bu ülkenin Kürtleri, Türkleri, Lazları, Çerkezleri, Arapları,

Bütün farklı etnik ve inanç grupları, uyandı yatağında. Ve Ankara dediki;

‘Tanrım bu ne zor bilmece

İşkence gördükçe, çocukları öldükçe, kollar kırıldıkça

Panzer altında ezildikçe uyanıyor bütün ötekiler

Ben tükenmekteyim bu sorunu çözmedikçe’

Kürtler de cevaben, “sorunumu çözemezsen çözülürsün. Beni yakarsan ben de seni yakarım diyorlar. Kürt sorununu çözmeyen kendisi çözülür.

Demogoji yaparak, yalan söyleyerek, boş vaatler vererek, inançlarını kullanarak, kendi sahip olduğu; etnik milliyetçi, ırkçı, bölgeci, etnik dinsel milliyetçi özellikleri başkasına mal ederek, bunları aşmak için mücadele edenlere yapıştırarak, toplumu yanlış ve yalan bilgilerle kirleterek artık kandıramazsın “diyorlar.

“Bilgiye ulaşmada zorlanan toplumları yönlendirmek kolaydır.Geçti Bor’un pazarı artık.

Ben artık 19. yüzyıl Kürt’ü, Türk’ü,ötekisi değilim.

Uyandım, bilgiye daha rahat ulaşıyorum, bilgiye ulaştıkça daha rahat önümü görebiliyorum. Kendimi, çevremi,dünyayı daha iyi ve rahat görebiliyorum. Artık kendi kentlerimi de  kendim yönetebiliyorum.

Yönettikçe benden esirgediğin; yönetmeyi, tecrübeyi edindikçe, senin yalan söylediğini daha iyi görebiliyorum.Tecrübe edindikçe senden daha iyi üretebiliyorum. Ve artık kendimi de kentimi de ben yöneteceğim. Sen çözmezsen,  ben çözdüreceğim. Çözüm gücü olmazsan çözümün gücü olacağım ” diyorlar.

Kendi önünü daha rahat görebilmek ve alternatifini yaratabilmek için,asıl sınav bundan sonradır. Daha bilimsel, daha kolektif, daha ötekileriyle barışık, daha üretken, daha alternatif bir model için, alternatif olmalı ki tahammülsüz olanlar da belki bir gün 19. yüzyıl mantığından vazgeçerler.

Sadece kendi problemleriyle ilgilenen değil bütün ötekileri de dikkate alan, gemi batarsa hep birlikte batacakları bilinci olan bir anlayışa sahipler artık.

Çözemeyenler çözülüyor artık. Yalanla dolanla, inanç ve etnik sömürüsüyle yürümüyor artık.

Hem içeriyle, hem de çevresi ve tüm dünyayla barışık, tam bağımsız, demokratik bir ülkede yaşam koşulları oluşturmak lazım.

Toplum artık sınırsız bir idareyi ve tahakkümü değil, ortak vatanda demokratik bir yaşamı, yeni yaşamı talep ediyor. Bu anlamda Kürtler sadece kendilerini değiştirmediler, bütün bu toplumun temel demokratik değişim gücü oldular. Bütün ötekileri, Müslümanları, farklı inanç gruplarını, sosyalistleri, LGBT ‘ li grupları bir araya getiren, yeni yaşamı inşa ediyorlar.

Kim diyebilirdi ki, öyle bir gün gelecek, İslamcılar, Sosyalistler ve LGBT’li gruplar ortak ve yeni yaşamı kurmak için bir araya gelecekler.

Kürtlerin bu yeni yaşam talebinin karşılık bulması, tarihi ve eşik bir dönemdir.

Umarım karşılık bulur.

Herkesin sorununa çözüm getireceğim diye iktidara gelenler, kendileri bizzat sorunun kaynağı oldular.

Çözümün kaynağı değilsen, sorunun kaynağısın.

Çözemezsen çözülürsün.

Not: Önceden yayınlanmış bir yazımın güncellenmiş halidir.

  Mehmet ÇİÇEK

rohat30@hotmail.com

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here