Anasayfa Forum Mehmet ÇİÇEK:ECDAD VE İKTİDAR HASTALIĞI

Mehmet ÇİÇEK:ECDAD VE İKTİDAR HASTALIĞI

Paylaş

 

İktidar aygıtını hepimiz severiz. Günümüzde toplumsal sorunların ve hastalıkların temel sebebi iktidar aygıtının yeterince tartışılmaması ve çözülememesidir.

Toplumsal kangrenleşmenin temel sebebi olarak görülmemesi, herkesin ona ihtiyaç duyma isteğinden kaynaklıdır.

İktidar zorbalıktır, dünyanın en güzel fikirlerini savunsan da, bir gün iktidara geldiğinde bir zorba aracına dönüşme ihtimalin çok büyüktür. İnsanlık tarihinin en büyük kanseridir bu meret.

Dünyanın bütün iktidarları mutlaka katliam bataklığına saplanmıştır. Bu hastalık biraz da insanın sarhoş halidir. Sahip olduklarından vazgeçmeme adına beyin fonksiyonlarının köreldiği andır.

Sayın cumhurbaşkanının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyken, danışmanı olan Mehmet METİNER’ e hazırlattığı Kürt sorunu raporunu tekrardan okuduğumda, genelde bütün Kürtlerin ve KSH’ nin temel taleplerinin % 90’nını içermesine rağmen, bugünkü sınırsız iktidarı yakaladıktan sonra 180 derece tersi söylemlerde bulunması aslında yukarda söylenen iktidar hastalığının güzel bir örneğidir.

Bu coğrafya iktidar hastalıklarından kaynaklı,  tarihin en büyük katliamlarını hem geçmişte hem de günümüzde fazlasıyla görmüştür.

Tarihin akışını genelde belirleyenler, geçmişteki tarihin zorba iktidarlarıdır. Bu zorbalar genelde kendi tarihlerini yazdılar. Ezdikleri grupların, toplulukların, halkların tarihini yazmadılar; onları yok etiller sadece.

Bu yüzdendir ki, günümüzde okuduğumuz tarih, hiçbir zaman ezilenlerin, diptekilerin, yoksulların, demokratik hakları gasp edilmiş halkların ve inançların tarihi olmadı. Egemenlerin, iktidar sahiplerinin ve zorbaların tarihi oldu.

Egemenlerin, zorbaların tarihini “bugün benim ecdadım, benim milletim, benim dinim “diye satanlar, geçmiş iktidarların katliamlarını meşrulaştıran, bunları ancak günümüze pazarlayan satış elemanı olabilirler.

Fatih Kanunnamesi’ndeki fermanda;

“Evladımdan her kime ki saltanat müyesser olursa, nizam-ı âlem için karındaşını öldürebilir. Ekser-i ulema dahi tecviz etmiştir. Gerektiğinde anınla amil olunur…”  denmiş.

Bu yüzdendir ki bundan sonra iktidara gelenler, kendi hırsları için, çocuklarını ve hasımlarını, icat ettikleri değerler için acımasızca katlettiler. Ecdad edebiyatı yapanlar, bunlardan bahsetmeyi asla sevmezler.

Kendi iktidarlarını korumak için yüce inançları, yüce paradigmaları, yüce bakış açılarını kendilerine kalkan yapıp güçlerine güç kattılar. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi kendi sınırsız hırsları için, bu ülkenin ecdadları kendi çocuklarını, evlatlarını, başbakanlarını idam sehpalarına götürdüler. Kimi zaman devletin bekası, kimi zaman da milletin bekası dediler. Oysa bunların hepsi iktidar sarhoşluğuydu.

Benim ecdadım, benim soyum, benim halkım edebiyatı yapanlar geçmişin günahlarını sahiplenerek çocuklarına iyi birer miras bırakmazlar. Olsa olsa tarihin kirli lekelerini geleceğe taşırken,  onların zorbalıklarına da ortak olurlar.

Ülkemizde Kürt sorunu, Ermeni sorunu, inanç sorunu, Alevi sorunu, Müslümanların sorunu vb. gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olan mantık, bu iktidar ve tekçi zihniyetlere sahip olmalarından kaynaklıdır. Ülkeyi tekçiliğe mahkum eden, bütün farklılıkları geçmişte zorla, bugün de demogojiyle, yalanla kendi iktidar güçlerini kullanarak pazarlayanlar, kendi iktidar hırsları ve tekçi mantıklarıdır.

Bu yüzdendir ki geçmişte Ermeni halkına yapılan mezalime ortak olduk. Bu katliamları görmediğimiz için, geçmişimizde Koçgiri katliamı, Şeyh Sait katliamı, Zilan deresi katliamı, Dersim katliamı, 33 Kurşun katliamları yaşandı. Bunları da görmediğimiz için 90′ lı yıllarda binlerce köy yakılıp yıkıldı, binlerce insan kafasına kurşun sıkılarak sokak ortasında, asit kuyularına atılarak canlı canlı katledildi.

Geçmişte bu katliamları yapanlar ve ortak olanlar, bugün  de Roboski katliamı gibi benzer katliamları yapıp hiçbir şekilde hesap vermeyenlerdir. Kendi iktidarlarını korumak için isteyerek veya istemeyerek bu katliamların mimarı olmuşlardır.

İktidar bir hastalıktır. Ucundan tutan herkes bu hastalıktan nasibini alır.  Geçmişin bu hastalığına kapılanların bugün de ecdad edebiyatıyla bunlara sahip çıkmaları ayrı bir hastalıktır.

Kimse  de, benim ecdadım katliam yapmadı demesin. Tarihte neler yapılmadı neler bir iktidar uğruna.

Günümüzde, 21. Yüzyılın modern çağında, İŞİD’in pazarlarda kadınları satarken, sınırsız katliam tercihlerini görürken ve de İslam dünyasının bunlara fazladan, gerekli tepkisizliklerini gördükçe, ‘kim bilir  tarihte ne katliamlar  yaptılar’ diyesi geliyor insanın aklına.

Neymiş, İslam iktidarını sağlamak adına.

Hz. Ali ne güzel demiş; ‘’ Zalimin zulmüne ses çıkarmayanlar dilsiz şeytanlardır.’’

Bir iktidar uğruna yapılan, tarihin bütün katliamlarını ve onları aklayanları kınamak lazım, insan olabilmek, paylaşabilmek için.

 

Mehmet ÇİÇEK

rohat30@hotmail.com

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here