Anasayfa Köşe Yazıları Mehmet Çiçek:Rusların Uçağını düşürmedin, Ayağına kurşun sıktın

Mehmet Çiçek:Rusların Uçağını düşürmedin, Ayağına kurşun sıktın

Paylaş

 

Rus uçağının vurulmasıyla; Türkiye’ deki her kesim kendi bakış açsıyla bir çıkarsama yaptı.

Devletçi milliyetçi kesimler; Türkiye’nin büyüklüğünü, bu hükümet döneminde ne kadar inisiyatif sahibi olduklarını, Türkün gücünü bütün dünyaya ilanı edilmesi gerekliydi ve ilan edildi.

Eski Kemalist ulusalcılar; bu hükümetin Türkiye’nin başını belaya soktuğunu, Ortadoğu bataklığına sürüklenerek bilinçli bir şekilde sonu belirsiz bir savaşın içine çekildiği söylemi yaygındır.

Kürtlere gelince; her ne kadar kendi içlerinde homojen olmasalar da, Kürtleri şu an AKP’ ye oy verenler bir de vermeyenler şeklinde 2 temel anlayış olarak görmek yerinde olur.

AKP’ye oy veren Kürtler; Bu kesim şu an Kürt coğrafyasında iktidarın politikalarını aklama derdine düşseler de, bakanlar kurulunda; 80 bin nüfuslu Bayburt’a bakan verip, 2 milyon nüfuslu Diyarbakır’dan Galip Ensarioğlu’nu aday göstermemesi Diyarbakır’dan AKP’li Kürtleri bayağı kızdırmışken; Rus Uçağının düşürülmesi fazla gündemlerini meşgul etmemiş gibi görünüyor.

HDP’li Kürtler; barış görüşmelerinin sona ermesi 7 Haziran sonrası oluşan gerginlik ve çatışma süreci doğrusu HDP tabanın da karmaşık duyguların oluşmasına sebep olmuştur.

AKP’li Kürtlerin, hendek siyaseti üzerinden yaptıkları PKK eleştirisi, aynı anlamda olmasa da HDP tabanın da bir tartışmaya sebep olmuştur diyebiliriz. Kendi içinde bir tartışma olsa da İktidarın 7 Haziran sonrası devreye soktuğu şiddet siyasetine, özellikle Kürt ilçelerinde çok uzun süreler benzeri görülmemiş sokağa çıkma yasakları, güvenlik güçlerinin yarattığı tahribat, bu kesimi doğrusu iktidara olan kızgınlığını derinleştirmiştir.

Bu tabanda ‘’bu iktidar mutlaka gitmeli ”bakış açısı çok güçlü bir olgu haline gelmiştir.

Dolayısıyla; AKP’ nin Rus uçağını düşürmesi; bu kesimde, Rusya’nın mutlaka bunun hesabını soracağını ve iktidarın Suriye politikasında darbe alacağı algısı gelişmiştir.

Bunların sentezini yaparsak eğer;

  1. Türkiye’nin Rusya ile geliştirdiği bütün enerji politikaları kendi aleyhine gelişmesi büyük bir ihtimaldir.
  2. Bavul ticareti dediğimiz Laleli merkezli ticari havuz Türkiye’nin aleyhine büyük bir yara alacaktır.
  3. Rusya’nın, sert açıklamasında geçen cümlelerin birinde, kendi vatandaşları için Türkiye’nin tehlikeli bir yer olduğu vurgusu, Türkiye turizmine önemli bir darbe olacaktır.
  4. Türkiye’nin Suriye politikasının büyük yara alması büyük bir ihtimaldir. Çünkü Rusya bu coğrafyada, Türkiye’nin insiyatif olduğu bütün alanlara saldırmayı yöntem olarak kullanma ihtimali yüksektir.
  5. Kürtlerin Suriye de inisiyatif olmaması için bütün dünyaya; PYD’yi terörist örgütler listesine alınması için bütün enerjisini seferber eden politikası büyük bir yara alacaktır.
  6. 98 km’lik Cerablus hattını Rusya’nın bizzat kendisinin boşaltıp Türkiye’nin buradaki bütün hesapları altüst etme ihtimali çok güçlü bir ihtimaldir.
  7. Rusya’nın PYD’ye ağır silahlarla donatma ihtimali çok yüksek bir ihtimaldir.
  8. Türkiye’nin çıkarı için bölgedeki Türkmenleri malzeme olarak kullanma siyaseti, buradaki Türkmenleri diğer grupların hedefi haline getirmesine sebep olacak.

Yani kısaca iktidar ayağına kurşun sıktı.

Dimyat’a giderken evdeki bulgurdan olacak.

Kabul edilmesi gerekir ki iktidarın bu çıkmazlarına rağmen Kürt sorununda en cesaretli adımları atan iktidar, bu iktidardır. Ama ne yazık ki İktidarın ‘’Suriye politikası’’ barış görüşmelerinin bu olumsuz sonuca varmasındaki en büyük nedendir. Bu politika; Ortadoğu da Kürtler inisiyatif olmasın da ne olursa olsun politikasıdır. Bu politika çıkmaz bir politikadır

Bu yüzdendir ki; yedi düvele ve Rusya ya bu meydan okuma siyaseti bir harakiri siyasetidir.

Eğer bu politikalarda ısrar edilirse ortak vatanda demokratik birlik siyaseti büyük bir yara almış olacaktır. Sanırım buda hiç kimsenin yararına olmayacak, ülkemizi karanlık bir siyasete mahkûm edecek sonuçlara sebep olacaktır.

Örnek mi!… Aynaya bakmayın, dönüp Suriye ve Irak’ın harap haline bakın. Orada kimse kazanmıyor, herkes kaybediyor.

 Mehmet ÇİÇEK

rohat30@hotmail.com

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here