Anasayfa Emek Mehmet Emin Kırşanlıoğlu yazdı: OHAL’de sendika halleri

Mehmet Emin Kırşanlıoğlu yazdı: OHAL’de sendika halleri

Paylaş

OHAL’de sendika halleri

672 sayılı KHK çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığından 116 üyemiz, yükseköğretimden 35 üyemiz ihraç edilerek haksızlığa uğratılmıştır. Eğitim Sen İstanbul 7 no’lu şube üyesi olan üç arkadaşımız haksızlığa uğramış ve meslekten çıkarılmışlardır. Haksızlık diyoruz çünkü tek (SUÇU) MEM hatası ile yanlışlıkla sendikal aidatının iki aylığına başka bir sendikaya kesilmiş olmasıdır. Bu haksızlıklara hukuksuzluklara karşı açıklamalarımız ve eylemli mücadelemiz devam edecektir.

Bu kararname ile kendine sendika adını veren diğer kurumlardan yüzlerce, binlerce ihraçlar olmasına rağmen Eğitim Sen dışında herhangi bir tepki ya da karşı çıkma durumu olmaması bu yapıların her zamanki gibi güçlüden ve her ne pahasına olursa olsun iktidardan yana olduklarının kanıtıdır. Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada güçlüden değil haklıdan yana olan sendikamız EĞİTİM SEN, mücadelesini büyüterek yoluna devam edecektir.

Yapılan işlerin hukuka uygunluğunun takipçisi olacağız. Darbe girişimiyle somut bağlantısı olmayan fakat savunmaları bile alınmadan haksızlığa, hukuksuzluğa uğrayan sadece üyelerimiz değil tüm kamu çalışanların yanında olacağız. Öğretmen odalarında değil, idareci odalarında örgütlenen sendikalar unutmasınlar ki kamu emekçileri haksızlığa uğradıklarında yanlarında yandaş sendikaların sırtını dayandırdıkları dönemin muktedirleri değil, bizler olacağız. Yıllardır yaptıkları uygulamalarla Ülkemizde yaşanan savaş ve kaos ortamının en temel sorumluları olan herkesin hukuk önünde hesap vermesinin takipçisi olacağız.

Bu kaos ortamında eğitim emekçilerinin kazanılmış haklarına yönelecek her türlü girişime, eğitimin dinselleştirilmesi ve ticarileşmesine karşı  mücadelemiz sürecektir. Bu kaos ortamının AKP tarafından fırsata çevrilmesine izin vermeyeceğiz! En geniş anlamıyla Eğitim ve Bilim Emekçilerini mücadelemize kazanmak temel görevimiz olacaktır. Muktedirlerin hedefinde sendikamızın olması bu nedenledir. Korkutmak ve sindirmek isteyenler tarihimizi araştırabilirler. Haksızlıklar karşısında lal olan, haksızlığa uğramış çalışma arkadaşlarına bile sahip çıkamayan sendika adındaki yapılanmaların kara propaganda yapmaları onların kendi karakterlerini ortaya koymaktadır.

Bundan öncekiler gibi bu karanlık günler de geçecek, hukuksuzlukların yanında duranlar başlarını öne eğecektir. Bizler başımız dik bir şekilde örgütlü mücadelemize devam edeceğiz.

Bizler Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız YA SİZ?

 

Mehmet Emin Kırşanlıoğlu

Eğitim Sen İstanbul 7 Nolu Şube Başkanı

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here