Anasayfa Köşe Yazıları Mehmet Emin Kırşanlıoğlu yazdı:MOR ve YEŞİL EKSENDE EĞİTİM, EMEK ve İSTİHTAM

Mehmet Emin Kırşanlıoğlu yazdı:MOR ve YEŞİL EKSENDE EĞİTİM, EMEK ve İSTİHTAM

Paylaş

 Megalomanyak projeler aldı başını gidiyor. Üçüncü havalimanı 22.1  milyar euro , üçüncü köprü 6.3 milyar dolar, bir nükleer santral 15 milyar dolar , kanal İstanbul en çılgını (bedelini siz düşünün) 2015 yılı yatırım harcamalarının tümü 800 milyar TL GSYH’nın % 10’u inşaata,

Milli gelirin yüzde 10’u inşaat harcamalarına gidiyor. Milli gelirin ortalama  yüzde 3.5’ini ise kamu, inşaat için harcıyor, sadece kamu 30 milyar TL inşaat sektörüne yatırım yapıyor.Konut için özel sektörün 50 milyar TL harcayacağı tahmin ediliyor. Kamu yatırımları 100 milyar TL dolayında olacak. Kamu yatırımlarından enerji, ulaştırma,Eğitim-sağlık  gibi sektörlerdeki yatırım harcamalarının üçte ikisi kabaca 75 milyar TL’lik bölümü inşaat yatırımıdır.

Türkiye’de erkek istihdam oranı yüzde 75, AB 28’de yüzde 74 yani AB 28’in daha üstünde ,kadın istihdam oranı ülkemizde yüzde 30 AB 28’de yüzde 68 yani yarısından bile daha az görünüyor.

Okul öncesi eğitim (3-5 yaş arası) oranı ülkemizde yüzde 30, yüzde 100’e ulaşması için 20 milyar TL’lik yatırım gerekiyor. Okul öncesi eğitiminde çalışanların yaklaşık yüzde 90’nı kadın,inşaat sektöründe tam tersi veriler yaklaşık yüzde 90 erkek istihdam ediliyor. 20 milyar TL’lik inşaat yatırımında yaşlaşık 400 bin kişi istihdam edilebiliyor.20 milyar TL’lik okul öncesi eğitimi yatırımında yaklaşık 500 kişi istihdam edilebiliyor. 20 milyar TL’lik yatırımda inşaat sektöründe 350 bin erkek istihdam edilirken, okul öncesi eğitimde 450 bin’den fazla kadın istihdam edilebiliyor.

Kadınların istihdama katılması ailede erkek ve kadının çalışması ile bir nebze yoksulluğu azaltacak, kadının söz hakkını kullanmasını sağlayacak ve kadın toplumsal yaşamda yerini alabilecektir.

Eğitime yapılan yatırım getirisi ile inşaata yapılan yatırım uzun vadede ülkemize getirisini karşılaştırmamız bile doğru olmaz.

İnşaata yapılan yatırım ile her gün doğa talan edilip, yaşam alanlarımız yok olurken, eğitim doğa sevgisine ve yaşam alanlarımıza sahip çıkmayı öğretir,öğretmelidir.

Yatırımın nereye nasıl yapıldığı siyasi bir tercihtir.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here