Anasayfa Haber Meksika’da yerli kadınlardan’barış ve kadın eşitliği’için 8 Mart yürüyüşü

Meksika’da yerli kadınlardan’barış ve kadın eşitliği’için 8 Mart yürüyüşü

Paylaş

 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Meksika’nin Mazahua halkına mensup kadınlar ‘barış ve kadın eşitliği’ başlığıyla yürüyüş yapacak.

Meksika’nın kuzeyinde bulunan ve Mazahuaların başkenti olarak görünen San Felipe de Progreso’da, Mazahuas Kadın Ağı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin barışçıl yürüyüş çağırsı yaptı. Yarın yapılacak olan yürüyüş sabah 9.00’da başlayacak ve Mazahua Kadın Heykeli’nde son bulacak. Kadınlar daha sonra 8 Mart’ı kutlamak için balon uçuracak. Geleneksel kadın kıyafetileriyle gerçekleşecek olan yürüyüşün teması ise ‘barış ve kadın eşitliği’ olacak.

Meksika'da yerli kadınlardan 8 Mart yürüyüşü,meksika'da,yerli,kadınlardan,8,mart,yürüyüşü

Anaerkil soy kültürünün etkili olduğu Mazahua halkının giyimleri özellikle dikkat çekiyor. Geleneksel renkli kadın kIyafetinin kemerinde Toprak Ana’nın kutsal doğa motifleri bulunuyor. Son yıllarda toprakları suyu özelleştirmek isteyen şirketler tarafından tehdit altında olan Mazahua Kadınlar, 2006’da Suyu Savunan Mazahua Kadınların Zapatista Ordusu kurdu. Mazahua kadınların sembolü haline gelen ahşaptan yapılmış silahlarla başkente büyük bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Mazahua bölgelerinde eğitim ve ekonomik sorunlar çok yoğun olduğu için birçok Mazahua kendi topraklarından göç etmek zorunda kalıyor. 120 bine yakın kişi Mazahua dili konuşuyorken Mazahuaların tam sayısı bilinmiyor.JINHA

(cm/fk/mg)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here