Anasayfa Emek Memur-Sen den istifalar artıyor.

Memur-Sen den istifalar artıyor.

Paylaş

NAZIM DAŞTAN

– Türkiye genelinde 200, Antep’te ise 100 Memur-Sen üyesinin istifa ettiği, bunlardan bir kısmının KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası’na (BES) geçme kararı aldıkları belirtildi.

Antep ve Kilis’te GAP Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü çalışanı ve aynı zamanda Memur-Sen’e üye olan 30 memur istifa ederek, Büro Emekçileri Sendikası (BES) Antep Şubesi’ne üye oldu. Bunlar arasında yöneticilerin de olduğunu belirten BES Antep Şube Sekreteri Yunus Çiçek, bu durumun Türkiye genelinde AKP iktidarı ve onun yandaş sendika konfederasyonu olan Memur-Sen’e karşı gelişen bir tavır olduğunu söyledi. AKP iktidarının bir yandan emekçileri yoksullaştırdığını, diğer yandan ise hukuk tanımaz tavrını devam ettirdiğini belirten Çiçek, kamu personellerine günlük 1-2 liralık zamlar yapılarak, bunun müjde şeklinde insanlara yansıtıldığını ifade etti. Bu tutumun 12 yıllık AKP iktidarı boyunca devam ettiğini söyleyen Çiçek, kendilerinin de bu sömürüyü insanlara anlattıklarını aktardı. Bu anlatımlarının artık karşılık bulmaya başladığına işaret eden Çiçek, GAP Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü çalışanlarının artık AKP iktidarı ve onun yandaş sendikası Memur-Sen’den umutlarını kestiğini dile getirdi.

‘Memur-Sen’den BES’e 30 kişi geçti’

Toplu istifaların gündeme geldiğini belirten Çiçek, “Türkiye genelinde son iki hafta içerisinde 200’e yakın istifa eden oldu. Antep ve Kilis bölgesinde ise 100’e yakın istifa oldu. Bunlardan 30’u Büro Emekçileri Sendikası’na geçti. Şimdi biz sendika olarak çeşitli bakanlıklara bağlı 46 müdürlükte çalışma yürütüyoruz. Bunlar içerisinde sınır bölgelerinde çalışan insanların sorunları çok fazladır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı kurumlarda birçok talep yerine getirilmiyor” diye konuştu.

KESK’e ‘katılın’ çağrısı

Personellerin yer değiştirmesinde ciddi sıkıntılar yaşadıklarını, yer değiştirilirken maddi, manevi ailesel koşulların göz önüne alınmadığını söyleyen Çiçek, kendilerine üye olan Memur-Sen yöneticilerinin “Biz AKP iktidarına ve onun sendikasına umut beslemiştik. Fakat ona yönelik hiçbir şey gerçekleşmedi. Aksine bizi sömürecek hareketlerde bulundular. KESK ve ona bağlı kuruluşların bu tür politikalara karşı yürüttüğü duruşundan dolayı destekliyoruz ve sizinle birlikteyiz” beyanında bulunduğunu belirtti. Memur-Sen’i ve onun zihniyetini gören birçok emekçinin kendileri ile bağlantıya geçtiğini aktaran Çiçek, tüm gümrük ve ticaret emekçilerini, talepleri için KESK öncülüğünde kararlı bir mücadeleye davet etti.ANTEP (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here