Anasayfa Forum Mersin Emek örgütleri: Barış şehitlerinin mücadelesi büyütülmeli

Mersin Emek örgütleri: Barış şehitlerinin mücadelesi büyütülmeli

Paylaş

Ankara’daki katliamını Türkiye halklarının birlikteliğine yönelik bir saldırı olarak değerlendiren emek örgütleri, barış şehitlerinin mücadelesini büyütme çağrısı yaptı.

Seçim sürecinde HDP’nin Mersin ve Adana binalarına dönük saldırılar, 5 Haziran Diyarbakır mitingi ile 20 Temmuz’da Suruç’ta yaşanan katliamın son halkası, yüzün üzerinde insanın yaşamını yitirdiği 10 Ekim Ankara katliamı oldu. Yaşanan tüm saldırı ve katliamların, Saray merkezli örgütlendiğine işaret eden sosyalist ve demokratik emek örgütleri, saldırıların halkların birlikteliğini hedef aldığını vurgulayarak, katliamda yaşamını yitiren barış şehitlerinin mücadelesini büyüteceklerini kaydetti.

‘Saldırı Kürt ve Türk halklarının birlikteliğine yapıldı’

Suruç ve Ankara katliamları ile Türkiye halklarına gözdağı verilmek istendiğine dikkat çeken SES Mersin Şube Başkanı Yılmaz Bozkurt, “Kürt ve Türk halklarının birlikteliğini istemeyen başta saray ve AKP iktidarı, gözaltı ve tutuklamalar ile yapmadığını katliamlarla yapmaya çalışıyor” dedi. 7 Haziran seçimlerinde sosyalist ve emek güçlerinin Kürt özgürlük hareketi ile ortaklaşarak AKP’nin 13 yıllık saltanatına son verdiğini dile getiren Bozkurt, bunu hazmedemeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP iktidarının Kürdistan’da savaş konseptine sarılırken, Türkiye’deki demokrasi güçlerine ise katliamlar yaparak bu bölünme yaratmaya çalıştığını vurguladı. Bozkurt, Türkiye halklarının ise katliamlara karşı en büyük cevabı sokaklarda verdiğini söyledi.

Ankara katliamını, barışa karşı savaştan yana olanların yaptığını kaydeden Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan ise “400 vekili vermediğiniz takdirde öleceksiniz diyenler gerçekten bizleri öldürdüler. Ama bizler bu katliamcı zihniyetten bunun hesabını 1 Kasım’da soracağız” diye konuştu.

‘Zafiyet yoksa katliam bilginiz dahilinde gerçekleşti’

Tüm Bel Sen Mersin Şube Başkanı Mustafa Özbay da Ankara katliamını 7 Haziran seçimleri öncesi “400 milletvekili vermezseniz kaos” olur diyenlerin yaptığını ifade etti. İçişleri Bakanı Selami Altıok’un “Güvenlik zafiyeti yok” sözlerini eleştiren Özbay, “Güvenlik zafiyeti yoksa bu katliam sizin bilginiz dâhilinde yapılıyor” şeklinde konuştu.

‘Türkiye ve Kürdistan halklarının bir araya gelmesi engellenmek istendi’

Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, Rojava’da DAİŞ’e karşı Kürt hareketinin kazanımları ile birlikte Türkiye’de 7 Haziran seçimlerinin HDP’nin zaferi ile sonuçlanması halkların umudunu yeşerttiğini söyleyen Muşlu, “Bu umudu Suruç katliamı ile yok etmeye çalıştılar ancak başaramadılar. Şimdi de Ankara katliamı ile halkların umudunu yok etme çalışıyorlar ama bunu da başaramayacaklar” dedi. Ankara katliamının Türkiye ve Kürdistan halklarının bir araya gelmesini engellemeye dönük olduğunu vurgulayan Muşlu, “Bizler barış şehitlerinin anılarını yaşatmak istiyorsak mücadelelerini kaldığı yerden daha güçlü şekilde devam ettirmeliyiz” diye belirtti.

‘Türkiye’nin her yerinde ‘inadına barış’ sesleri yükseldi’

Demokrasi, barış, emek güçleri ile Kürt halkının buluşmasını engellemek için Ankara’daki bombanın patlatıldığını vurgulayan Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mersin Şube Başkanı Yusuf Kaya, “Ama bizler bu katliama Türkiye’nin her yerinde ‘inadına barış’ diyerek karşılık verdik. Yitirdiğimiz yoldaşlarımızın barış, özgürlük ve kardeşlik taleplerini biz emekçiler bir adım daha ileri götüreceğiz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de gerçekleşen katliamların, çöküş yaşayan iktidarının kendini korumaya çalışmasından kaynaklandığını belirten DİSK Genel- İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy ise Ankara’da barışı katledenlere 1 Kasım’da gerekli cevabı vereceklerini kaydeden vurguladı.

Ankara’da yapılan katliamla Saray’ın güvenliğinin sağlanmaya çalışıldığına dikkat çeken Birleşik Devrimci Parti Mersin İl Başkanı Hakan Aktaş, “Katliamcı devlet terörüne karşı Türkiye halkları Kobanêleşerek cevap vereceğiz” dedi. Emek Partisi Mersin İl Başkanı Cevlihan Sürmeli de, katliamın sorumlularının yargılanması ve Türkiye halklarına hesap vermesi için mücadele edeceklerini söyledi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here