Anasayfa Haber Mersin,Antalya,Urfa ,Batman,Sirt,Dersim,Bingöl,İzmir,İstanbul,Eskişehir’de, Sandıkta ihlal dizboyu  

Mersin,Antalya,Urfa ,Batman,Sirt,Dersim,Bingöl,İzmir,İstanbul,Eskişehir’de, Sandıkta ihlal dizboyu  

Paylaş

Mersin’de oy kullanmak üzere okula gelen yurttaşlara polis tarafından GBT kontrolü yapılırken, Diyarbakır’da İkinci Sınıf Emniyet Müdürü Yardımcısı Alattin Akman, geldiği Kazım Karabekir Orta Okulu’nda kendini kaymakam olarak tanıtarak, müşahitlere sözlü saldırıda bulundu. Bingöl’de 1005 nolu sandıkta görevli olmayan AKP’li Nurettin Bingöl, yurttaşların kimliklerini toplayarak AKP’ye oy vermelerini istedi. Urfa’da ise “Biz AKP’liyiz yaşasın IŞİD” sloganını atan yaklaşık 100 kişilik grup, HDP görevlilerine saldırdı. Eskişehir’de de Oy ve Ötesi’nden iki kişi sınıftan çıkarıldı.

Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Mithatpaşa Mahallesi’nde bulunan Ali Mistilli İlkokulu’nda kurulan 1310 No’lu sandıkta görevli başkan, görevli üyelere boş Sandık Sonuç Tutanağı imzalattı. 351 seçmenin kayıtlı olduğu sandıkta, Sandık Başkanı Behzat Açıköz, sandık kurulu üyeleri Aziz Aygısız, Selma Tora, İsa Kartal, Suat Gevrek ve Usey Kaplan’a boş Sandık Sonuç Tutanağı imzalatıldı. Atılan imza sonrası kağıdın boş olduğunun fark edilmesi üzerine usulsüzlüğe dair tutanak tutuldu.

Polis okul önünde GBT kontrolü yapıyor

Oy kullanma işlemlerinin devam ettiği kentte, Toroslar ilçesinde bulunan Eyüp Aygar Anadolu Lisesi girişinde ise silahlı çevik kuvvet ekipleri, oy kullanmak üzere okula gelen yurttaşlara Genel Bilgi Taraması (GBT) kontrolü yaptı. Bu duruma karşı çıkan HDP’li seçim görevlileri ise gözaltına alınmak istendi. Yaşanan gerginlik sırasında polisler basın mensuplarına müdahalede bulundu.
Seçimleri gözlemleyen Seçim Bağımsız İzleme Heyeti üyeleri söz konusu durumu not aldı.

AKP’nin seçim hileleri

Şakirpaşa semtinde bulunan Seyhan Belediyesi İlkokulu’nda, AKP’nin asil üyelerinin 2 ayrı sandıkta oy kullandıkları tespit edildi. HDP’nin sandık kurulu üyeleri tarafından durum fark edilince söz konusu AKP’li şahıs engellenerek okul dışına çıkarıldı. Benzer durumların önlenmesi için sandık başlarına HDP ve diğer partilerin müşahitleri görevlendirildi.

Antalya’da plaksız araçlar okulların çevresinde bekletiliyor

Antalya’da oy kullanma işlemlerinin devam ettiği saatlerde Antalya merkeze bağlı Ünsal İlk Öğretim Okulu önünde plakasız bir araç tespit edildi. Aracı tespit eden Oy ve Ötesi üyeleri durumu polise bildirdi. Aracın yanına gelen polis ve Bağımsız Seçim Gözlem Heyeti aracın kime ait olduğuna dair incelemelerde bulundu. Yapılan incelemeler sonucunda plakasız aracın bir sandık görevlisine ait olduğu anlaşıldı ve yapılan girişimlerle aracın plakası takılarak, yaşanan olay hakkında tutanak tutuldu.

Okullar polis ablukası

Mersin’de Yenişehir, Mezitli Akdeniz, Toroslar ve Tarsus ilçelerinde bulunan okulların polis ablukasına alınırken yurttaşlar çevik polisler eşliğinde oy kullandı. Toroslar ilçesine bağlı Eyüp Aygar Anadolu Lisesi’nde HDP sandık görevlilerini ve müşahitlerini okuldan çıkarmak isteyen polisin halka ve sandık görevlilerine silah çektiği iddia edildi. Duruma tepki gösteren halk ile polis arasında gerginlik yaşandı. Gerginliğin büyümesi üzerine HDP yöneticileri ve HDP Mersin Milletvekili Pelin Kahargiloğlları, yetkililer ile görüşerek polisin okul bahçesine ve okul içlerinden çıkardı.

Okullarda polisin keyfi uygulaması sürüyor

Akdeniz ilçesinde oy kullanmaya giden Rahmi Sarıca polis tarafından gözaltına alındı. Bir dosyasından kaynaklı ifadesinin alınacağı öğrenilen Sarıca Mersin Emniyeti’ne götürüldü. Akdeniz ilçesinde bulunan Teyfik Sırrı Gür Anadolu Lisesi Müdürü’nün sınıfları tek tek gezerek, “Elektrik kesintilerine hazırımsınız? El fenerleriniz var mı?” dediği iddia edildi. Polisin Hürriyet ve Aksoy ilk Öğretim okullarına girerek GBT kontrolleri yaptıkları görüldü. Duruma tepki gösteren HDP sandık görevlileri polislerin okul dışına çıkarılmasını sağladı.

‘Kaymakamın’ diyen Emniyet Müdür Yardımcısı müşahitlere saldırdı

Diyarbakır’da bir emniyet müdür yardımcısı kendini kaymakam olarak tanıtarak HDP’li müşahitlere müdahale etti. Diyarbakır İkinci Sınıf Emniyet Müdürü Yardımcısı Alattin Akman, geldiği Bağlar ilçesi Yunus Emre Mahallesi’nde bulunan Kazım Karabekir Orta Okulu’nda kendini kaymakam olarak tanıtarak müşahitlere sözlü saldırıda bulundu. Kartsız içeri girip kendini müşahitlere sözlü saldırıda bulunan Akman, duruma müdahale eden polise de saldırdığı iddia edildi.

Okula gelen HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Nesrin Hilal Şanlı, durumu anlatarak, “Arkadaşlarımıza müdür adında biri olay çıkartmak istemiş. Müşahit arkadaşlarımızda kart istemiş. Arkadaşlarımız böyle şeylere kulak asmasın. Kartı olmayan kimseyi odaya almasın” dedi.

Sandığına sahip çıkan yurttaşa polis engeli

Kayapınar ilçesi Huzurevleri Mahallesi’nde bulunan Mehmet İçkale İlkokulu bahçesine gelen polis, burada bekleyen yurttaşlara müdahale etti. Ford Ranger marka araçların da aralarında bulunduğu çok sayıda zırhlı araçla okul bahçesine giren polisler, “HDP’ye açık oy kullanıldığı ihbarı geldiğini” iddia ederek, okulun bahçesinde bekleyen yurttaşları bahçe dışına çıkarttı. Polis zırhlı araçlarla okul bahçesinde bekleyişleri sürüyor.

Urfa’da ‘Biz AKP’liyiz yaşasın IŞİD’ sloganıyla saldırdılar

Urfa’da HDP’li müşahit, sandık görevlisi ve gezici görevlilere yönelik saldırılar devam ediyor. Viranşehir’e bağlı Yeşilaliç Mahallesi muhtarı, beraberindeki yaklaşık 100 kişilik bir grupla “Biz AKP’liyiz. Buraya giremezsiniz. Yaşasın IŞİD” sloganıyla HDP’nin sandık görevlilerine saldırarak darp etti. Yaralanan Mahmut Sancar ve Ali Ulutürken Viranşehir Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Olaya ilişkin bilgi veren Avukat Mustafa Vefa, olayla ilgili tutanak ve darp raporlarının ilçe seçim kuruluna teslim edildiğini belirtti.

Yine Viranşehir’e bağlı Yolbilen Mahallesi’ndeki HDP’nin resmi sandık görevlisi Vedat Erdemci, AKP’liler tarafından darp edildi. Olay yerine giden avukatların da “Kafirlerin partisi buraya giremez” şeklinde tehdit edildiği öğrenildi. Karatepe Mahallesi’nde de aynı şekilde HDP’nin müşahitlerine yönelik provokasyon girişimleri olduğu kaydedildi.

Sabaha saatlerinde HDP İlçe Başkanı Mehmet Ali Aslan’ın saldırıya uğradığı Ceylanpınar ilçesinden de bir saldırı haberi daha geldi. HDP’nin ilçeye bağlı Kevireşa Jorîn (Yukarı Karataş) Mahallesi’nde bulunan 1133 nolu sandıkta bulunan HDP’nin sandık müşahidi İsmail Güntekin darp edildi. Yaralanan Güntekin Ceylanpınar Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Durumunun iyi olduğu öğrenilen Güntekin’i HDP Urfa Milletvekili Adayı Leyla Güven hastanede ziyaret etti. Burada konuşan Güven, Urfa genelinde tek merkezden gelen bir talimata uyarmışçasına parti görevlilerine saldırılar olduğunu söyledi. Saldırıların olduğu merkezlerde polis ve jandarmanın hiç bir müdahalede bulunmayıp seyrettiğini belirten Güven, yaptığı çağrıda tüm yurttaşların sonuna kadar sandık bölgelerinde kalarak sandıklara ve oylarına sahip çıkmasını istedi.

Siverek ilçesine bağlı Hemam Vêran (Hamam Veren) Mahallesi’nde HDP’nin sandık görevlisinin AKP’lilerin saldırısına uğradığı ve başından yaralandığı öğrenildi.

Halfeti ilçesinde 7 Haziran seçimlerinde oy kullandıkları okullara giden bazı seçmenlerin seçmen listesinde isminin olmadığı öğrenildi. Muhtarlarında seçim öncesi dağıtması gereken seçmen pusulalarını dağıtmadığı, bu yüzden karışıklığın yaşandığı belirtildi.

Hilvan ilçesindeki Yavuz Selim İlköğretim Okulu ve Yetmişbeş İlköğretim Okulu’nun bahçelerine polis ve TOMA araçları konuşlandırıldı.

Eyübiye ilçesine bağlı Görenler köyüne HDP’li avukatların girişi muhtar ve köylüler tarafından engellendi. Tutanak tutan avukatlar, jandarmanın müdahalesi köye alındı ve ara verilen oy verme işlemi yeniden başladı.

Merkez Haliliye ilçesindeki Mehmet Saçlı Ortaokulu’nda ise polisin HDP’li müşahitleri okula almadığı iddia edildi.

Seçim sandığı AKP’lilerin evinde

Sosyal medyada dolaşan fotoğraflar, AKP’lilerin yaptığı seçim hilelerinin boyutlarını ortaya çıkardı. Urfa merkez Eyubiye ilçesine bağlı Cudeyde (Yeniköy) Mahallesi’nde çekildiği tespit edilen fotoğraflarda, Felhan soyadlı kişilerin, seçim sandığını evine götürdükleri ve AKP’ye basılı her oy pusulasından sonra fotoğraf çektiği görülüyor. Çekilen fotoğraflarda verdikleri oyların alt kısmına da, “Ya Bismillah milletimize hayırlı olsun”, “Allah hakkımızda hayırlısını yapsın”, “Haydi Bismillah, karınca misali… safımız belli… yolumuz haktır, oyumuz AK’tır… Gerisi teferruattır…” gibi notların düşüldüğü görülürken, oyu kullanan şahsın belindeki silah dikkat çekiyor.

Öte yandan mahalleden çok sayıda kişinin Suruç ilçesindeki AFAD Çadır Kenti’nde güvenlik görevlisi olduğu iddia edildi.

Ford Rager’ler her yerde!

Dersim merkezde, sandıkların bulunduğu tüm okulların önünde ve bahçelerinde polisin zırhlı ve Ford Ranger marka araçların bulunması dikkat çekti.

AKP’li Bingöl yurttaşların kimliklerini topladı

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Hüseyin Hüsnü Tekışık Okulu’nda bulunan 1005 nolu sandıkta oy kullanmaya giden yurttaşlara AKP’liler tarafından kendilerine oy vermeleri yönünde baskı uygulandı. Sandıkta görevli olmayan AKP’li Nurattin Bingöl, yurttaşların kimliklerini toplayarak AKP’ye oy vermelerini istedi. Sandık görevlilerinin de müdahale etmediği olaya yurttaşlar tepki gösterildi.

Yabancı heyetin şoförü gözaltında

Batman’ın Sason ilçesinde seçimleri takip eden yabancı gözlemcilerin şoförü Veysi Baltaş, daha önce bir arama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Baltaş’ın Sason Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

Siirt’te sandık görevlisi olan ve “polise mukavemet” iddiası ile gözaltına alınan Adem Destan, İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Özel harekat timleri okul içlerine girdi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan Nuh Nebi ve Ahmed-i Hani ilkokullarının bahçelerinde zırhlı araçlarla bekleyen özel harekat timleri, uzun namlulu silahlarıyla okul binalarına girip koridorları turladı. Yurttaşların tepkisi üzerine yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından okuldan çıkmak zorunda kalan özel harekat timlerinin, zırhlı araçlarıyla okul bahçesindeki bekleyişleri devam ediyor.
İzmir’de HDP’li okul sorumlusu Yıldırım gözaltına alındı

HDP okul sorumlusu gözaltına alındı

İzmir’in Buca ilçesinde bulunan Saadet Emir İlköğretim Okulu’nda HDP adına okul sorumlusu olan Nermin Sevim gözaltına alındı. Oy verme salonlarına girmek isteyen polislerle tartışan Sevim, gerekçe gösterilmeden gözaltına alındı.

İstanbul’da binlerce seçmenin kaydı silindi

İstanbul’un birçok ilçesinde seçmen kayıtlarının silindiği ortaya çıktı. Fatih Kocamustafapaşa’da bu sabah oyunu kullanmaya giden yurttaşların nüfus kayıtlarının silindiği ortaya çıktı. 7 Haziran genel seçimlerinde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçmen kaydı listesinde kaydı olan ancak hiçbir neden gösterilmeden isimlerinin silindiği ortaya çıkan yurttaşlar, oylarını kullanamadı. İstanbul genelinde 7 Haziran seçimlerinde kayıtları olup da, bu seçimde kayıtlarının silindiği ortaya çıkan binlerce seçmenin olduğu belirtiliyor.

Oyunu kullanmak için Kocamustafapaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne giden Barış Fırat Engin de seçmen listesinde ismi silinen sadece bir yurttaş. Engin, “Ne oluyor anlamak için muhtara gittim, nüfustan kaydımın silindiğini öğrendim. Neden diye sordum ‘bilmiyoruz’ dediler” diyen Engin, “İki buçuk yıldır aynı evde kalıyorum. Faturalarım benim üstüme ona rağmen kaydım silinmiş, nüfustan düşmüşüm. Bu ne demek oluyor. Ölsek cenazemiz kalkmayacak mı” sözleriyle oy kullanma hakkının engellenmesine tepki gösterdi.

Seçmen kağıdının evine gelmemesi üzerine muhtarlığa giden Hamdullah Öztürk, kaydının silindiği ortaya çıkan başka bir yurttaş. Fatih Nüfus Müdürlüğüne başvurarak evine gelen faturaları gösteren Öztürk, “Oturduğum evin üst katında kaydım gözüktüğünü ancak buraya 3 ay önce yeni biri taşındığını ve benim kaydımın silindiğini söylediler. Benim oturduğum apartmana aylardır taşınan eden olmadığı anlattım. İkametimi düzelttiler” dedi. 7 Haziran’da oy kullandığı Davutpaşa Anadolu Lisesi’ne oy kullanmaya giden Öztürk, okul sınıflarında asılı listelerde adını bulamadı ve oyunu kullanamadı.

Ankara’da AKP baskısı

Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunan Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda görevli olan sandık görevlileri AKP’lilerin saldırısına uğradı. Dilan Çiftçi adlı HDP sandık görevlisi, “Telefonunda HDP amblemi var” gerekçesiyle okul dışına çıkartılarak darp edildi. Ardından olayı fark eden HDP’liler olaya müdahale etti. Okul önünde gerginlik sürerken Çiftçi, polislere olayı anlattıklarını ancak “Biz bir şey yapamayız” şeklinde cevap aldıklarını belirtti.

Silahlı sandık görevlisi

Ankara’nın Keçiören ilçesindeki Danışment Çiçekli İlkokulu’nda da elinde “Evet” mührü olan AKP’li bir sandık görevlisi yakalandı. Batıkent Kız Meslek Lisesi’nde de pusulayı AKP’nin yerini göstererek veren sandık görevlisine müşahitler müdahale etti. Dikmen semtindeki İlker Turan Fevzioğlu İlkokulu’nda ise silahlı sandık görevlileri olduğu bildirildi.

Karşıyaka Celayir İlkokulu 1227 nolu sandıkta ise önceden imzalanmış sonuç tutanakları bulundu. Yenimahalle Barbaros İlkokulu 3317 nolu sandık başkanı seçim mevzuatını yok sayarak müşahitleri ve avukatları sınıfa almadı. Şinasi İlkokulu’nda 3420 nolu sandıkta okuma-yazma bilmeyen seçmene refakat edilmesi engellendi.

Mamak 30 Ağustos Ortaokulu 2051, 2052 ve 2056 numaralı sandıklarda boş tutanaklar sandık kurulu üyelerine imzalatıldı.

Söz konusu olayların tümüyle ilgili HDP’liler ve avukatlar tarafından tutanak tutuldu.

Eskişehir’de Oy ve Ötesi sınıftan çıkarıldı

Eskişehir’de polis okullarda müşahitlerin isim ve TC numaralarını toplamaya çalıştığı öğrenildi. Eskişehir Dr. Halil Akkurt Ortaokulu’nda AKP’liler Oy ve Ötesi’nin 2 müşahidini yaka paça sınıftan çıkardığı öğrenildi. İlhan İnügür İlkokulu’nda 2377 nolu sandığa polis gelerek sandık başkanına, “Sandık kurulu üyelerinin ve bütün parti müşahitlerinin ad, soyadı ve kimlik bilgilerini almanız konusunda vali beyin kesin talimatı var” dedi ve sandık görevlilerine baskı yaptığı belirtildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here