Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Amed’in Sur ilçesinde 88 günü bulan sokağa çıkma yasağı ve devam eden çatışmalara karşı ses vermek için halklar meydanlara çıkıyor.

‘Çözüm vahşet bodrumlarında değil’

Amed’de Koşuyolu’nda toplanan kitleye önce HDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken konuştu. Baluken, “çözüm vahşet bodrumlarında değil, barış anıtlarıyle gelir” şeklind ekonuştu. AKP hükümetinin savaş politikalarını eleştiren Baluken, bir yıl önce 28 Şubat 2015 tarihinde kamuoyuna deklare edilen Dolmabahçe Mutabakatının hükümet tarafından yok sayıldığını ve çok daha önce kararlaştırılan “çöktürme planı”nın gündeme konulduğunu söyledi.

Ardından kitleye DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek hitap ederek Amed’in en zor dönemlerde bile misyonunu ortaya koyduğunu ve bunun “Amed ruhu” olduğunu söyledi.

Demirtaş Mersin’de konuşuyor

Aynı anda Mersin’de gerçekleştirilen mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da 7 Haziran seçimlerinin AKP’yi telaşlandırdığını ve iktidardan düşmemek için 7 Haziran seçimlerinin yok sayıldığını söyledi.

‘Korkuyorlar’

Demirtaş, “AKP tek başına iktidar oldu, yüzde 49 oy aldı ama yine de korkuyorlar. Bir kadın televizyon kanalına bağlandı ‘çocuklar ölmesin’ dedi, o kadından korkuyorlar. Biri kalkar ‘barış’ der diye korkuyorlar. Bir futbol takımından korkuyorlar. Amedspordan korkuyorlar. Gen bir fotbolcudan korkuyorlar. Deniz Naki’den korkuyorlar. Niye? Çünkü onun kolunda ‘Azadi’ yazıyor diye korkuyorlar. Beyaz tülbentli annelerden korkuyorlar” şeklinde konuştu.

Her iki kentte yapılan kitlesel toplantılara katılım yoğun oldu.

Her iki kentte yapılan kitlesel toplantılara katılım yoğun oldu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here