Anasayfa Emek MESS’in Dayatmalarına Karşı Grev Başladı. hükumet yasakladı

MESS’in Dayatmalarına Karşı Grev Başladı. hükumet yasakladı

Paylaş

HABER MERKEZİ (DİHA)- DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, MESS’in dayatmalarına karşı 10 ilde örgütlü olduğu 22 fabrikada “insanca ücret ve insanca yaşam” talebiyle greve gitti.
680x680nc-kcl-290115-metal-grev1

Birleşik Metal-İş Sendikası, Madeni Eşya İşverenleri Sendikası’nın (MESS) dayatmalarına karşı bugün Osmaniye, Hatay, Mersin, Konya, Kocaeli, Bursa, İzmir, Bilecik, İstanbul ve Gebze’deki 22 fabrikada greve gitti. 15 bin metal işçisinin katıldığı grevde, fabrikaların önlerine grev pankartları asıldı.
680x680nc-mrs-290115-metal-iscileri-grev2

Metal işçileri sabah erken saatlerde Gebze Organize Sanayi’de bulunan Cengiz Makine önünde toplanarak, grev pankartını astı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDK Eşsözcüsü Sebahat Tuncel, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ile DÖDEF, Alınteri, KESK, Genç-Sen, EHP ve Halkevleri yöneticiler ile yüzlerce kişi de grev açıklamasının yapıldığı Cengiz Makine önüne gelerek işçilerin grevine destek verdi. “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atan işçilerin fabrika önündeki bekleyişleri sürerken, burada konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Metal işçileri kendilerinden sonra geleceklere yol gösteriyor. İşkolu abluka altına alınarak sözleşme imzalatılmaya çalışılıyor. İşçileri açlığa mahkum eden sözleşme Türk Metal Sendikası tarafından bir gecede imzalandı. Biz bu ablukanın yıkılması için greve çıktık” dedi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko da, “Metal işkolunda çalışan işçilerin yüzde 60’i açlık sınırının altında yaşıyor. Bu açlığa karşı son sözü metal işçileri söyleyecek” ifadelerini kullandı.
680x680nc-kcl-290115-metal-grev8
Konuşmaların ardından metal işçileri, grevi desteklemeye gelen kitle ile birlikte Yücel Boru önünde birleşip Gebze’ye doğru yürüyüşe başladı. Yüzlerce işçinin katılımıyla başlayan yürüyüş, yol boyunca grev pankartları asılan fabrikalardan işçilerin katılımıyla devam ediyor.

İstanbul ve Birecik’te grev sürüyor

İstanbul Gaziosmanpaşa’daki Ejot fabrikasına, “Bu iş yerinde grev var” yazılı grev pankartı asılırken, fabrika önünde bir araya gelen işçiler, sloganlar eşliğinde grevi sürdürüyor. Bilecik’te ise, Demisaş fabrikasında çalışan işçiler grev önlüklerini giyerek, grev pankartlarını işyeri önüne astı. İşçiler yaptıkları açıklamada, toplu sözleşme talepleri kabul edilene kadar grevi sürdüreceklerini söyledi.

İzmir’de ilk grev başladı

İzmir’deki MAHLE Fabrikası’nda çalışan işçiler ,”İnsanca ücret ve insanca yaşam” talebiyle Serbest Bölge’deki fabrika önünde greve başladı. İzmir emek ve demokrasi güçlerinin destek verdiği grevde “Bu işyerinde grev var” pankartı açıldı. İşçiler sık sık , “Fabrikalar MESS’e mezar olacak”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları attı. İşçiler adına konuşan Birleşik Metal İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, fabrikalarda çalışan işçilerin insanca yaşamak ve çalışmak istediği için greve çıktığını söyledi.

‘İşçiler canlarıyla çalışıyor’

İşçilerin ağır çalışma koşulları ve uzun çalışma süreleri nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşadıklarını ve canlarını vererek çalıştıklarını belirten Çeltek, ‘Bu fabrikalarda çalışan işçilerin karşılığı ödenmeyen emeklerin, sermayenin karlarının devletinin vergilerin kaynağını oluşturuyoruz. Onlar büyüyüp zenginleşirken işçiler sürekli yoksullaşıyor” dedi. Metal iş kolunda çalışan bir işçinin aylık en düşük çıplak ücretinin 866 TL olduğunu dile getiren Çeltek, “MESS bu işçilere net 100 TL artış öneriyor. Bu işçiler iş kolunun yüzde 60’ını oluşturuyor. MESS toplu sözleşmelerini etkisiz kılmak için düşük ücret artışlarına ek olarak 3 yıllık sözleşme öneriyor. Biz bunu kabul etmeyeceğiz, be nedenle grevdeyiz” dedi.

‘İşçiler haklarını alacak’

Mersin-Adana yolu üzerindeki Çukurova İnşaat Makinaları Sanayi AŞ’da çalışan 450 işçi de, bu gün greve gitti. İşçiler bu sabah iş yerlerine “Bu işyerinde grev var” pankartı astı. İşçilerin grevine HDP yöneticileri, işten çıkarılan Mersin Büyükşehir Belediyesi işçileri, Petrol-İş, Kristal-İş üyeleri de destek verdi. Fabrika önünde grev önlüklerini giyen işçilere açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Daire Başkanı Seyfettin Gülengül, MESS patronlarının dayatmalarına karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini belirterek, İşçilerin mücadelesi ile haklarını alacaklarını ifade etti.

Yapılan açıklamanın ardından işçiler iş yerlerine grev pankartını astıktan sonra çalınan davul zurnalar ile halay çekildi.

(ekip/avt)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here