Anasayfa Forum Mesud Barzani Ankara’da Ahmet Türk ve Sırrı Sakık ile görüştü.

Mesud Barzani Ankara’da Ahmet Türk ve Sırrı Sakık ile görüştü.

Paylaş

Sırrı Sakık, Barzani görüşmesini anlattı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani Ankara’da Ahmet Türk ve Sırrı Sakık ile görüştü. Sakık, görüşmenin ayrıntılarını Gazete Duvar’a anlattı, “Yeniden 2013 ruhuna, müzakere sürecine nasıl dönüleceğini konuştuk” dedi.

Özlem Akarsu Çelik ‘in haberi

ANKARA – Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani Ankara’da, Başbakan Binali Yıldırım’dan önce KHK ile görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Ağrı Belediyesi Eşbaşkanı Sırrı Sakık’la görüştü. Görüşmenin detaylarına ilişkin sorularımızı yanıtlayan Sırrı Sakık, “Sayın Barzani’nin gelişi önemli. Kendisiyle ‘2013 ruhuna nasıl dönüş yapılabilir’i konuştuk” dedi.

‘BAHARA İLİŞKİN ENDİŞELERİ GÖRÜŞTÜK’

Sakık şunları söyledi, “Önceliğimiz bu kan deryasından ülkeyi nasıl çıkarabiliriz, ne yapabiliriz? Herkesin baharla birlikte yeni kanlı bir sürecin başlayacağına dair endişeleri, kuşkuları var. Türkiye Kürtleri bunu uzun zamandır yaşıyor. Sayın Barzani hem Hükümet çevreleriyle iyi diyaloğu olan hem de kamuoyunda saygınlığı olan bir aktör. Onlar sulhe kavuşmuşlar, bizlerin de kavuşması gerekir. Böyle bir sürece katkı sunması Türkiye halklarının ortak talebidir. ‘Bu sürecin önü nasıl alınabilir’i konuştuk. Ortadoğu’da yaşıyoruz, her an bir kanayan yara var. Sayın Barzani de bunu biliyor, görüyor. Herkesin önceden tedbirli olması gerekir, bunları söylüyor.”

 

‘ACILI YILLARA DÖNÜLMEMESİ GEREKİR’
Sakık görüşmeye ilişkin verdiği bilgide, “Bir daha acılı yıllara dönülmemesi gerekir. Türkiye Kürtleri bunu uzun zamandır yaşıyor. Herkesin bu konuda görev ve sorumlulukları olduğunu söyledik. Sayın Barzani, 2013’ten bu yana müzakerelerin başlangıcından beri sürece katkısı olan bir şahsiyet. Şimdi gelinen noktada ülkemizde yine çatışma yaşanıyor ve Sayın Barzani’ye de görevler düşüyor. Kendisiyle ‘2013 ruhuna nasıl dönüş yapılabilir’i konuştuk” dedi.

barzani

‘KÜRT SİYASETÇİLER ZİNDANDAN NASIL ÇIKABİLİR?’
“Kürt siyasetçilerin, eşbaşkanların, milletvekillerinin, belediye başkanlarının, parti yöneticilerinin bir an önce görevlerinin başına dönmesi gerektiği ve zindandan nasıl çıkabilirler, bunlar konuşuldu. Sayın Barzani dün Cumhurbaşkanı ile görüşmüştü, bugün de Başbakan ile görüşecek. Tahmin ediyorum yetkililerle de bu konular gündeme gelmiştir, gelecektir. Sayın Barzani’nin bu konuda gelmeden önce yaptığı bir açıklaması vardı zaten” diyen Sırrı Sakık, “Bahar geliyor. Herkes yüreğinde, beyninde bir bahar temizliği yapmalıdır” açıklamasında bulundu.

Osman Baydemir, TBMM'de basın toplantısı yaptı.

BARZANİ’DEN AHMET TÜRK’E ‘GEÇMİŞ OLSUN’  

Barzani görüşmede, sağlık sorunları gerekçesiyle cezaevinden tahliye edilen Ahmet Türk’e geçmiş olsun dileklerini iletti ve “Zorlu bir geçmişten, ağır bir mücadeleden hep beraber geliyoruz. Temennimiz, bir daha bunların yaşanmaması, herkesin sulh içinde sorunları çözmesidir” dedi.

g.duvar

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here