Anasayfa Emek Metal Direnişi Büyüyor.

Metal Direnişi Büyüyor.

Paylaş

Sendikaları Türk Metal ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi nedeniyle sendikaya tepki göstererek çalıştıkları fabrikada üretimi durduran Renault işçilerinin direnişi ikinci gününde. Renault işçilerine, Tofaş işçilerinin ardından Coşkunöz işçileri de iş bırakarak destek verirken, MESS ise işçilerin yeni sözleşme talebini yaşa dışı ilan etti.

Türk Metal ile MESS arasında imzalanan TİS nedeniyle sendikaya tepki göstererek önceki gece vardiyasında üretimi durduran Renault işçilerinin fabrika önündeki eylemleri ikinci gününde devam ediyor. Metal işçilerinin başlattığı eyleme, diğer fabrikalarda çalışan işçilerde bir bir katılmaya başladı.

Renault işçilerine destek olmak ve ücretlerin yükseltilmesi talebiyle akşam vardiyasıyla birlikte iş bırakan Tofaş işçilerinin ardından Coşkunöz’de de işçiler de yine iş bırakarak üretimi durdurdu.
Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Renault fabrikasına durumla ilgili gönderdiği müfettişlerin görüşmelerinden de sonuç çıkmamasının ardından MESS’den de açıklama geldi.

MESS açıklamasında, “Bilinmelidir ki imzalanan grup Toplu İş Sözleşmeleri’nde herhangi bir değişiklik yapılamayacağı hususu MESS Genel Kurulu tarafından da teyit edilmiştir. OYAK Renault’taki yasadışı eylemin de bir an önce sona erdirilerek, çalışanlarımızı sağduyu ile hareket etmeye, işlerine sahip çıkmaya, işyerlerine ve milli ekonomiye zarar veren yasadışı eylemlere derhal son vermeye davet ediyoruz” ifadelerini kullanılarak, işçilerin yeni sözleşme talebi yasadışı ilan edildi.

İşçilerin fabrika önlerindeki direnişi ise desteklerle büyüyerek devam ediyor.

Ne olmuştu?

Renault, TOFAŞ, Mako ve Coşkunöz fabrikalarında imzalanan toplu iş sözleşmesindeki koşulların iyileştirilmesini talep eden işçiler, Türk Metal Sendikası’nın taleplerine kulak tıkaması sonucu “Yandaş sendika istemiyoruz” sloganıyla sendikadan toplu istifalara başlamışlardı. 5 Mayıs’ta Türk Metal Sendikası’ndan istifa etmek için fabrikalardan toplu şekilde çıkan işçilere, sendika yöneticileri saldırmıştı. Saldırılara rağmen taleplerini dillendirmeye devam eden metal işçileri, en son Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece Renault fabrikasında geve vardiyasında iş bırakarak üretimi durdurarak direnişe başladı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here