Anasayfa Emek Metal grevi sonrası 1500 işçi işten atıldı

Metal grevi sonrası 1500 işçi işten atıldı

Paylaş
DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Selçuk Göktaş, Bakanlar Kurulu kararıyla durdurulan 29-30 Ocak tarihlerinde yaptıkları “Metal Grevi” ile yıl içerisinde yapılan diğer eylemler nedeniyle 1500 metal işçisinin işlerine son verildiğini söyledi.
 Fransa’daki Renault fabrikalarında örgütlü olan Fransa Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun Renault Grubu Başkanı Fabien Gache, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Selçuk Göktaş ve beraberlerindeki sendika yetkilileri ile Bursa’daki Renault işçileriyle buluştu. Oyak Renault Fabrikası’nda çalışan sendika üyesi işçilerle bir araya gelerek taleplerine ilişkin bilgi alan sendika yöneticileri daha sonra Birleşik Metal-İş Bursa Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında, metal iş kolunda önceki aylarda yaşanan işçi eylemleri ve sonuçlarını değerlendirdi.

Eylemler sürerken işverenlerin işçi çıkarmayacaklarını söylemelerine rağmen, bazılarının sendikal tercihlerinden dolayı işsiz kaldığını savunan Genel Sekreter Selçuk Göktaş, “Elimizde somut veri olmamasına rağmen bu sayıyı, ülkede 1500 işçi atılmıştır diye biliyoruz. TOFAŞ’ta yaklaşık 80 işçi atıldı, Renault’da böyle bir durum söz konusu değil çünkü bu işçiler sendikal tercihlerini yapmıştır” ifadelerini kullandı.

Türk Metal Sendikası’ndan 30 bin kişi istifa etti

Göktaş, Oyak Renault’ta 4 bin civarında Birleşik Metal-İş üyesi bulunduğu belirtti. Türkiye genelinde, eylemlerin ardından kendilerine bağlı üye sayısının yaklaşık 8 bin arttığını anlatan Göktaş, şöyle konuştu: “Sendika olarak metal işçisinin sarı sendikadan kurtulmasını arzu ediyoruz. Çünkü bu ülkede bir tane işveren sendikası var, ikinci bir sendikaya ihtiyaç yok, işçi sendikası rolündeki işveren sendikalarına ihtiyaç yok. TOFAŞ’ta başka bir sendika faaliyet gösteriyor. Bizim burasıyla ilgili herhangi bir faaliyetimiz bulunmuyor ancak kapımızı çalan metal işçileriyle üyemiz olsun olmasın, yardımı dün de yaptık bugün de yaptık. Renault’da 4 bin 900 mavi yaka çalışanın 4 bini sendikamıza üyedir. Bir kısım işçilerimiz hala bize üye olmadı, ancak onlar başka bir sendikaya da üye değiller. Türk-Metal’in de 200 üyesi var. Bizim için artık Türk-Metal diye bir sendika kalmamıştır. Türkiye’de her ne kadar rakamlarla oynansa da 30 bin insan Türk Metal Sendikası’ndan istifa etti.”

Fabien Gache dayanışma mesajı verdi

Göktaş, Fransa’daki Renault fabrikalarında örgütlü Fransa Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun Renault Grubu Başkanı Fabien Gache’nin de işçilere desteklerinin sürdüğünü göstermek amacıyla Türkiye’ye geldiğini aktardı.

Yaptığı konuşmasında işçilerin bazı haklarının bulunduğuna dikkat çeken Gache, “İşçilerin konuşma, talep, örgütlenme ve istedikleri sendikaya katılma özgürlüklerine karşı Oyak Renault yönetimi senelerdir direnmektedir. Baskılar ve tehditler, işverenin dünyanın her yerinde kullandığı silahıdır. Ne zaman emekçiler çıkarlarını korumak istese, işveren bu silahını kullanıyor. Durumun doğru yönde gelişmeye devam etmesine rağmen daha çok şeyin yapılması gerektiğini hatırlatıyoruz. Oyak Renault işçileri, amaçlarına daha hızlı ulaşmak için verdiğimiz desteğe güvenebilirler” değerlendirmesinde bulundu.

Grev 2 gün sürmüştü

Birleşik Metal-İş Sendikası, Madeni Eşya İşverenleri Sendikası’nın (MESS) dayatmalarına karşı 29 Ocak günü 10 ilde örgütlü olduğu 22 fabrikada “insanca ücret ve insanca yaşam” talebiyle greve gitti. Osmaniye, Hatay, Mersin, Konya, Kocaeli, Bursa, İzmir, Bilecik, İstanbul ve Gebze’deki 22 fabrikada çalışan 15 bin metal işçisinin katıldığı grev, 30 Ocak’ta Bakanlar Kurulu kararıyla durdurulmuştu. Bakanlar Kurulu’nun kararına gerekçe olarak ise “Milli Güvenlik” gösterilmişti.

Bakanlar Kurulu kararı ile durdurulmaması halinde başlatılan greve, 19 Şubat’ta diğer işyerlerinin de katılmasıyla toplam 15 bin işçinin greve katılması bekleniyordu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here