Anasayfa Emek Metro Markette Grev Kararı

Metro Markette Grev Kararı

Paylaş

DİSK Sosyal İş ve Metro Grosmarket arasında süren 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alındı.

Alınan grev kararı bugün tüm Metro mağaza ve depolarında ilan edilerek, grev kararı işyerlerine asıldı. Grev ise daha sonra açıklanacak bir tarihte uygulamaya konacak.

Sendika ile Metro Grosmarket arasında süren 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri 31 Mart 2016 tarihinde başlamış, gerçekleştirilen görüşmelerde 41 madde üzerinde anlaşma sağlanmıştı. Ancak parasal hakları düzenleyen bazı maddeler üzerinde anlaşma sağlanamamış, bunun üzerine yaşanan arabulucu sürecinden de anlaşma çıkmamıştı.

Sendika Genel Başkanı Metin Ebetürk, anlaşmazlığın “yılda 4 ikramiye” hakkının 2015 yılı ücretlerine giydirilerek ortadan kaldırılmasına yönelik işveren teklifinden dolayı çıktığını belirterek, ikramiyelerin 11 yıllık kazanılmış bir hak olduğunu söyledi.

Metro Group’un temelleri 1964 yılında, Otto Beisheim tarafından Almanya’nın Ruhr bölgesinde atıldı. Türkiye’de 1990’dan bu yana faaliyet gösteriyor, 35 mağazası mevcut.  Metro’nun, bugün dünyanın 33 ülkesinde 2.100 mağazası ve 280 bin çalışanı var. Bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here