Anasayfa Haber Mikail Kırbayır : ‘Berfo Ana mahşerde Evren’in gırtlağını sıkacak’

Mikail Kırbayır : ‘Berfo Ana mahşerde Evren’in gırtlağını sıkacak’

Paylaş

Darbeci Kenan Evren’ yönelik “Sen nice insanlar öldürdün Kenan Evren. Katil! Kan emici” sözleri ve oğlu Cemil Kırbayır’ın kemiklerini arama mücadelesiyle akıllarda kalan Berfo Ana’nın diğer oğlu Mikail Kırbayır, Evren’in halka hesap vermeden öldüğünü belirterek, “Berfo Anam mahşerde Evren’in gırtlağını sıkacak” dedi.

Türkiye tarihinin en karanlık dönemlerinden birini başlatan ve bir “utanç” olarak yerini alan 12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren’in darbe yönetimi döneminde 650 bin kişi gözaltına alınmış, 1 milyon 683 bin kişi fişlenmiş, 14 kişi cezaevlerindeki açlık grevlerinde ölmüş, 171 kişi sorgularda ve cezaevi işkencelerinde can vermiş, 49 kişi idam edilmişti. Evren bunların hesabını vermeden tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Evren, akıllarda yaşı küçültülerek idam ettirilen Erdal Eren için “asmayalım da besleyelim mi!” sözleriyle kalırken, darbe döneminde oğlu kaybedilen Berfo Ana ise tam 33 yıl boyunca oğlu Cemil Kırbayır’ı ölü ya da diri olarak bulmak için büyük bir mücadele vermiş ve oğlunun kemiklerine kavuşamadan yaşamını yitirmişti. Berfo Ana’nın diğer oğlu Mikail Kırbayır ve 12 Eylül döneminde idam edilen Ramazan Yukarıgöz’ün ağabeyi Yılmaz Yukarıgöz Evren’in ölümüne ilişkin DİHA’ya konuştu.

’30 yıl boyunca firar denildi’

Evren’in sola, özgürlüğe ve demokrasiye yönelik ne varsa ortadan kaldırdığını söyleyen Kırbayır, “Evren, keyfi ve yargısı infaz sonucu yüzlerce genci katletti. Bu da yetmedi bu insanların cenazelerini ortadan yok etti. Bunların içinde benim kardeşim Cemil de vardı. Cemil 13 Eylül 1980’de gözaltına alındı ve 8 Ekim 1980’de Kars’ta devletin zimmetindeyken ağır işkenceler sonucu yaşamına son verildi. Ve adına da daha sonra 30 yıl boyunca firar denildi. Oysa ki biz ailesi olarak Cemil’in katledildiğini biliyorduk” dedi.

‘Berfo Ana Evren’e ‘çocuğumu sen aldın, kemiklerini ver’ dedi’

Cemil Kırbayır’ın katledilmesine dair tanıklar olmasına rağmen o gün bugündür ölümüne dair bir soruşturma açılmadığını hatırlatan Kırbayır, “Katiller hala elini kolunu sallayarak geziyor. Bu, Kenan Evren’in zihniyetinin devam ettiğini gösteriyor. Çünkü, devletin erki bu katilleri bağışlıyor” dedi. Cumertesi İnsanları’nın ve Berfo Ana’nın mücadelesi sonucu 12 Eylül’ün yargılanmaya başlandığını ifade eden Kırbayır, “30 yıl boyunca oğlunun kapısını açık bırakan ve kemiklerini arayan Berfo Ana, müdahil olarak mahkemede heyete Kenan Evren’e ‘çocuğumu sen aldın, kemiklerini ver’ dedi. O cevap veremedi. Berfo Ana’nın yüzüne bile bakamadı” diye konuştu.

‘Devlet töreni yapılması demek geçmişte yaptıklarının kamçılanması demek’

“Evren, insanlık suçu işledi. Bu halkın ondan alacağı vardır” diyen Kırbayır, Evren’in halkla hesaplaşmadan gittiğini ancak tarihte faşist olarak yerini aldığını söyledi. Evren için yapılacak olan devlet törenini istemediklerini söyleyen Kırbayır şöyle konuştu: “Devlet töreninin yapılması, geçmişte yaptıklarının kamçılanmasına neden olur. İnsanlığın zararına olan bir insanın devlet töreni yapılmamalı. Ona devlet töreni yapılması demek tüm bu olumsuzlukların devamını yapacağının anlamını taşır. Bu bağlamda biz devlet töreni istemiyoruz.”

‘Eğer zihniyet devam etmiyor olsaydı Erdoğan sözünde dururdu’

12 Eylül zihniyetinin devam ettiğinin altını çizen Kırbayır, dönemin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Berfo Ana’yla buluşmasını hatırlatarak şunları söyledi: “Eğer zihniyet devam etmiyor olsaydı Erdoğan sözünde dururdu. Bu söz yerine gelmezse o zaman bizim öteden beri savunduğumuz bu düzenin çürümüşlüğünün bir ispatıdır. Eğer benim mezarımı vermemişsen o zaman sen samimi değilsin. Samimi olsaydı darbe anayasasını ortadan kaldırırdı.”

‘Berfo Anam mahşerde Evren’in gırtlağını sıkacak’

Eninde sonunda kardeşi Kırbayır’ın mezarını bulacaklarını dile getiren Kırbayır, “Berfo Ana 105 yaşına kadar torbayla kemik aradı. Hesabını sordu ona hesap verilmedi. Berfo Ana, mahkeme salonlarında Evren’e haykırdı ama eğer mahşerde karşılaşırsa onun gırtlağına yapışacaktır” diye konuştu.

‘Zihniyet devam ediyor’

12 Eylül döneminde idam edilen Ramazan Yukarıgöz’ün ağabeyi Yılmaz Yukarıgöz de Evren için yapılacak devlet törenini kabul etmediklerini söyleyerek, “12 Eylül anayasası var olduğu sürece Kenan Evren’in zihniyeti devam edecektir. 12 Eylül darbe anayasasıyla ülkeyi yöneten tüm hükümetler suçludur. Hükümetler, yargılanmalıdır. Çünkü, darbe anayasasıyla yönettiler. Kimse kaldırmaya teşebbüs etmedi. İşlerine geldikleri maddeleri kaldırmışlardır” dedi. 12 Eylül zihniyetinin devam ettiğini belirten Yukarıgöz, buna örnek olarak da devlet tarafından katledilen yurttaşları ve anayasayı gösterdi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here