Milli Eğitim Bakanlığı 12 Bin Öğretmene Soruşturma Açtı. Hedef Eğitim-Sen

Paylaş

Bir süredir Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Eğitim Sen üyelerine yönelik başlatılan idari soruşturma ve memurluktan atma operasyonuna ilişkin konuşan Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Abbas Şahin, soruşturmaların Kürdistan’da devam eden savaş politikalarıyla paralel olduğunu söyledi. Devletin topluma bilinçli bir şekilde savaş dayattığını ifade eden Şahin, saldırılara tepki gösteren emek ve meslek örgütlerin pasifize edilmek istenildiğini dile getirdi. Son bir ayda sadece Kürdistan’da Eğitim Sen üyelerine 12 bin soruşturma açıldığına dikkat çeken Şahin, bazı soruşturmalar idari ve hukuki anlamda tamamlanmadan görevden uzaklaştırıldığını hatırlattı.

“Amaç örgütlü duruşu yıkmak”

Soruşturmayı yürüten müfettişlerin polis gibi davrandığına dikkat çeken Şahin, üyelerinin tebligatsız bir şekilde tehdit ve ifade bahanesi ile derslerden çıkarıldığını belirtti. Sendikalarının üyelerine açılan soruşturma furyasını psikolojik hareketin bir parçası olarak değerlendiren Şahin, muhalif emek ve meslek örgütlerinin sindirilmek ve işlevsiz kılınmak istendiğini vurguladı.

‘Tedirgin olmamız isteniliyor’

Hukukun rafa kaldırıldığı bir dönem içerisinde olunduğunu hatırlatan Şahin, soruşturma ve görevden alınmaların hukuki altyapısı olmadığını belirtti. Amaç üyeleri arasında tedirginlik yaratmak olduğunu da dile getiren Şahin, sendika üyelerinin istifaya zorlandığını ve örgütün güçsüzleştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

‘Mücadelemiz sürecek’

Eğitim Sen’in mücadele tarihini anımsatan Şahin, iktidarın demokratik işleyişi tıkadığını söyledi. İktidarların geçici olduğuna da işaret eden Şahin, “Biz önceki iktidarlar döneminde de mücadele ediyorduk şimdi de ediyoruz. Kalıcı olan demokratik muhalefettir değişecek olan ise iktidarlardır.” dedi.

‘Bu süreç bitecek’

Sendikal hareketin geçmişten gelen mücadele ve direniş tarihine vurgu yapan Şahin, bu sürecin de gelip geçici olduğunu, sonunda kazanın emekçiler olacağını hatırlattı. İktidarın kurduğu baskıcı sistemin yok olacağını sözlerine ekleyen Şahin, “Toplumsal yapının doğasında halkına dayanmayan, halkın gerçeklerini yansıtmayan, demokratik sistemi gerçekleştirmeyen sistemler yok olmaya mahkûmdur” diye konuştu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here