Paylaş
İstanbul’da Beylikdüzü Milli Eğitim Müdürü Yafes Bakırcı’nın 2014 yılında IŞİD bayrağına benzetilmiş amblem önünde tören yaptırdığı ortaya çıktı.

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- IŞİD’in Atatürk Havalimanında yaptığı katliamın ardından, Türkiye’de IŞİD teröristlerine karşı etki bir yasal süreç yürütülmediği, yapılan saldırılarla ilgili istihbarat bilgileri elde olduğu halde, bu eylemlerin engellenmediği, bunun en vahim örneğinin 10 Ekim Ankara katliamı olduğu yeniden gündeme geldi.

Bu arada çeşitli resmi kurumların IŞİD konusunda tutuk davrandığı, IŞİD sempatisi besleyen kamu görevlilerinin olduğu da sıklıkla ifade edilmişti.

IŞİD sempatisinin çeşitli törenlerde, çeşitli dinsel simgeler kullanılarak açığa vurulduğu ve özellikle İmam Hatip okullarındaki öğrencilerin potansiyel IŞİD sempatizanı haline getirildiği yönünde ciddi suçlamalar zaman zaman ortaya çıkmıştı.

2014 yılında İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliğinde sahnenin arka planında programın başından sonuna kadar IŞİD bayrağına benzetilmiş olan Peygamberin imzasının kullanıldığı, öğrencilerin bu amblem önünde etkinliği gerçekleştirdiği görüldü.

IŞİD bayrağına benzetilmiş haliyle bu amblemin kullanıldığı törene İlçe Milli Eğitim Müdürü Yafes Bakırcı’nın da katıldığı, aynı sahnede Bakırcı’nın bir de konuşma yaptığı anlaşıldı.

1

Diğer yıllarda da kutlanan Kutlu Doğum Haftası etkinlerinde hiç kullanılmadığı halde, özellikle IŞİD’in Irak ve Suriye’deki ilerleyiş döneminde ve Türkiye’de sıklıkla gündeme geldiği zamanlarda bu simgenin seçilmiş olması dikkat çekici bir durum oldu. Her ne kadar söz konusu bayrak için “Peygamberin imzası” denilse de, bu imza şeklinin dizayn, şekil ve renkelr açısından IŞİD bayrağına benzetilmiş olması, akla ilk olarak Peygamberi değil, IŞİD örgütünü getiriyor. Kaldı ki, bu tür törenlerde radikallerin halkın dinsel değerlerini kullandıkları şiddete alet etmelerini teşhir edecek bir davranış beklenirken, öğrencilere ve gençlere bu radikal eğilimleri hatırlatacak tutum takınılması dikkat çekici bir durum olmaktadır.

Böylesi faaliyetlerde IŞİD bayrağına benzetilmiş amblemler önünde etkinlik yaptırılan lise ve ortaokul çocuklarında IŞİD sempatisi başlaması ve bu çocukların gelecekte birer IŞİD militanına dönüşmesi ihtimali, ilçenin eğitiminden sorumlu müdürünün aklına hiç gelmemiş olabilir mi?

04021304_dscn0849

Bir eğitimcinin bu yaştaki öğrencileri her türlü şiddet eğiliminden korumak yerine, vahşice şiddet kullanan bir örgütün kullandığı bayrağın önünde onların etkinlik yapmalarına duyarsız kalması ise dikkat çekici bulundu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here