Anasayfa Ekoloji Mimarlar Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu üyesi Tezcan Karakuş ”AKP tek siyaset...

Mimarlar Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu üyesi Tezcan Karakuş ”AKP tek siyaset tek kimlik tek kasa siyaseti yürütüyor’

Paylaş

Mimarlar Odası (MO) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen panelde konuşan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan, AKP’nin genel politikasının “Tekleşmekten” geçtiğini ifade ederek, “AKP Tek siyaset tek kimlik tek kasa siyaseti güdüyor. Herkes bu hükümetin ne kadar adaletsiz, hukuksuz olduğu bir noktada olduğunu görüyor” diye konuştu.

Mimarlar Odası (MO) İzmir Şubesi, şube binasında “Atatürk Orman Çiftliği, Kaçak Saray ve Kent Mücadelesi” başlıklı panel düzenledi. Panele, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube avukatlarından Gökçe Bolat, Mimarlar Odası Ankara Şubesi üyeleri Ekrem Torunoğlu, Regife Kolçak katıldı. Çok sayıda kişinin dinleyici olarak katıldığı panelde kentsel mücadelenin önemine dikkat çekilirken, AKP döneminde ekolojik yıkımların arttığına vurgu yapıldı. Panelde ilk konuşan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Üyesi Ekhem Torunoglu, Büyükşehir Yasası’nda yapılan değişiklikle kırsal alana ait olan politik, teknik, sosyal sorumların kente dahil olduğuna dikkat çekti. Torunoğlu, “Halen 1800’lerin kentlerinin yaşadığı temel problemlerle kentlerimiz karşı karşıya. Konutlarımızda temiz içme suyu yok. TOKİ gibi bir kurum bugün stad yapan alışveriş merkezi yapan dağda taşta rezidans yapan Ankara’da Kaçak saray’ın bağlantı yollarını yapan ODTÜ yolu ile birlikte ihtiyaç olmayan konutlar üretiliyor” diye konuştu. Torunoğlu, televizyon reklamlarındaki inşaat reklamlarının mide bulandırdığını söyledi.
680x680nc-izm-040415-mimar-odasi-panel-ayrinti8‘Sinop’ta asıl hedef nükleer santral değil nükleer silah’

Torunoğlu’nun ardından söz alan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Üyesi Refige Kolçak ise yaşanan ekolojik yıkımların 24 Ocak kararları ile bağlantılı olduğunu söyledi. Türkiye ekonomisinin uluslararası siyasete bağımlı olduğunu belirten Kolçak, Türkiye’nin neoliberalizmin taşeronu olarak görev yaptığına dikkat çekti. AKP’nin dinci gerici politikaları desteklediğini söyleyen Kolçak, “Hülleci ve halka karşı yalan söylediklerini biliyorduk. Ancak bu kez ‘Kullan yok et’ noktasında da hareket ettiklerini görüyoruz. Emekten, halktan yana olmayan bir yönetim acımasızca insanları yoksullaştıran bir politika uyguluyor” ifadesinde bulundu. Sinop’taki Nükleer Santral projesine de değinen Kolcak, “Orada asıl yapılması düşünülen nükleer santral değil, nükleer füze ve silah yapmaktır” sözleriyle santralin yaratacağı tahribata vurgu yaptı.

‘Ekoloji davalarında yargıya çok yoğun müdahale var’
680x680nc-izm-040415-mimar-odasi-panel-ayrinti6
Kolçak’ın ardından konuşan Mimarlar Odası Ankara Şubesi avukatlarından Gökçe Bolat da ekoloji mücadelesinin hukuk boyutuna değindi. Bolat, ekoloji davalarında hukuk katliamı yaşandığını belirterek, yargıya siyasetinin çok yoğun etki ettiğini söyledi. “Kaçak Saray’ın” inşa sürecinde 3 bine yakın işçi çalıştırıldığını ifade eden Bolat, hukuki olarak, “Kaçak Saray’a” ait bilgi edinmek istediklerinde engellemeler ile karşılaştıklarını belirtti. Kaçak Saray’a karşı açılan davalarda yargının çok yavaş işlediğini dile getiren Bolat, “Kaçak Saray’a” ilişkin hukuki mücadelenin sürdüğünü söyledi. Bolat, Ankara’da, “Vahşetin krallığı Ankapark” adı verilen bir alanda devasa bir park planlandığını ve bu alanın tamamen ticari amaçlı olduğuna dikkat çekti.

‘AKP’nin politikası tekleşmekten geçiyor’
680x680nc-izm-040415-mimar-odasi-panel-ayrinti9Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise AKP iktidarının önce mekanları değiştirdiğini sonra da içindeki insanların zihin yapısını değiştirmeye yöneldiğini dile getirerek, “4+4+4 sistemi bu değişikliğin kanıtıdır. Sonrasında adliye saraylarının değiştiğini, binalarda değişiklik olduğunu gördük. Artık yasama yürütme yargı dönemi bitti. İç güvenlik adı altında güvensiz ve adaletsiz bir ortama itildik” diye konuştu. Candan, AKP’nin genel politikasının “Tekleşmekten” geçtiğini ifade ederek, “AKP, tek siyaset tek kimlik tek kasa siyaseti güdüyor. Herkes bu hükümetin ne kadar adaletsiz, hukuksuz olduğu bir noktada olduğunu görüyor” dedi.

Panel, soru cevap bölümü ile sona erdi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here