Saatler süren ‘bombalı korsan’ paniği… Elinde rehine kalmayınca teslim oldu

Paylaş

İskenderiye’den başkent Kahire’ye giden Mısır Havayolları’na ait yolcu uçağı kaçırıldı. Uçak Güney Kıbrıs’ın Larnaka Havaalanı’na indirildi.

AFP’nin haberine göre, uçağı kaçıran kişi yerel saatle 08:30’da kuleyle iletişime geçti ve uçağa 08:50’de iniş izni verildi.

Al Jazeera’nin haberine göre, Larnaka Havaalanı iniş ve kalkışlara kapandı.

İstanbul’a gitmek istedi

Independent’ın haberine göre de uçağı kaçıran kişi İstanbul’a gitmek istedi ancak pilot yeterli yakıt olmadığını söyledi, uçak Kıbrıs’a indirildi.

Uçağı kaçıran bir kişi

Associated Press’in Mısır yetkililerine dayandırdığı haberine göre uçakta 55 yolcu, 5 mürettebat var. Ancak uçakta 50 civarı yolcu olduğu da iddia ediliyor.

BBC’nin haberine göre, Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Aleksandros Zenon “Elimizdeki bilgilere göre yalnızca bir hava korsanı var. Bu kişi henüz bir talepte bulunmadı” açıklamasını yaptı.

Uçağı kaçıran kişi şimdiye kadar sadece uçak çevresindeki polisin uzaklaşması talebinde bulundu.

Yolcular serbest bırakılıyor

CNN Türk’ün haberine göre sabah 10:00 civarında uçaktaki kadın ve çocuk yolcular serbest bırakılmaya başlandı.

Mısır Sivil Havacılık Bakanlığı, Pilot Ömer el Gammal’ın, üzerinde intihar yeleği olduğunu söyleyen bir yolcu tarafından tehdit edildiğini açıkladı.

Dört yolcu ve mürettebat uçakta

Egypt Air Twitter’dan TSİ 10:30’da yaptığı açıklamada, uçaktaki dört Mısır vatandaşı olmayan yolcu ile mürettebat haricinde, diğer herkesin tahliye edildiğini duyurdu.

Kıbrıslı yetkililer, serbest bırakılan 56 yolcunun uçağı terk ettiğini açıkladı. (AS)

(Güncelleniyor…)

Reuters’ın haberine göre, Airbus 320 tipi uçaktaki yolculardan en az biri uçağı kaçıran silahlı kişi. AFP ise uçağın Boeing 737-800 olduğunu duyurdu.Reuters’a konuşan üç güvenlik yetkilisi, uçaktaki yolcular arasında 10 ABD, 8 İngiltere vatandaşının bulunduğunu söyledi.

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here