Anasayfa Haber Modanın zehirli karnesi açıklandı

Modanın zehirli karnesi açıklandı

Paylaş

Ünlü giyim markalarının tüm zararlı kimsayallardan arınmış ‘sıfır atık’lı giysi üretme kampanyasında bir çok marka sınıfta kaldı. Detox kampanyası kapsamında Türkiye’den de 50 binden fazla kişi, ürünlerinden ve tedarik zincirinden zararlı maddeleri çıkarmaları için markalara çağrıda bulunmuştu.

Greenpeace, 2011 yılında “2015 Detox Defilesi” isimli bir platform kurmuş ve kimyasal atık içermeyen giysi üreteceklerine söz veren şirketleri imzaya açmıştı. Greenpeace söz veren 18 şirketin kat ettikleri mesafeyi değerlendirdi. Greenpeace Detox Kampanyası, ünlü giyim markalarından 2020 yılına kadar tüm zararlı kimyasallar için “sıfır atık” sözü vermelerini ve tedarikçilerin kimyasal atık bilgilerini açıklamalarını talep ediyor. Bu kampanyaya 2011’de Detox sözü veren aralarında Zara’nın sahibi Inditex, Mango, Puma ve Valentino’nun bulunduğu 16 şirket kat ettikleri mesafeden ötürü “Detox Lideri”, Nike ve LiNing gibi spor giyim üreticileri ise “Göz Boyayan” (Greenwasher) şirketler listesine girdi. Detox sözü veren şirketler yıllık 1.7 trilyon Amerikan doları değerindeki kıyafet ve ayakkabı piyasasının yaklaşık yüzde 10’nunu temsil ediyor.

Sınıfta kalanlar

Detox sözü vermese de bu sürede temiz moda için adım atmayan firmalar da “Sınıfta kalanlar” kategorisinde açıklandı. Bu markalar şöyle: Armani, Diesel, D&G, PVH, Vancl, Versace, Bestseller, GAP, Hermes, LVMH/Christian Dior, Metersbonwe.

Detox sözü 3 temel ilkeye dayanıyor:

1. Tedbir ve ihtiyatlılık ilkesi: Bilimsel belirsizlik karşısında, zehirli kimyasalların kullanımının sona ermesi için ihtiyatla eyleme geçmek.

2. Bilgi edinme hakkı: Atık su boruları yakınında yaşayan topluluklar ve tüketicilerin sulara karışan zehirli kimyasalları bilme haklarına şeffaflıkla yanıt vermek.

3. Zehir kullanımına son verme: Zehirli kimyasalları ortadan kaldırmak ve tehlikeli maddelerin çevre için hiçbir güvenli seviyesinin olmadığının farkında olmak.

Zehirli kimyasalları azalttılar

Greenpeace kampanyayı değerlendirdi

Greenpeace Akdeniz Detox Kampanyası Sorumlusu Ayşe Bereket, “Sır gibi saklanan tedarik zincirlerine şeffaflık getiren ve güzel giysilerin kirliliğe sebep olmadan üretilebileceğini gösteren bu hareketin, sürdürülebilir moda anlayışında yeni bir standart yarattığına inanıyoruz. Bu yılki Detox kampanyası, 16 moda şirketinin, hormon bozucu nonilfenoller, ftalatlar ve perflorlu bileşikler (PFC’ler) de dahil en yaygın zehirli kimyasalların bir kısmının kullanımına son vermeye başladıklarını gösteriyor. Bu şirketler, aynı zamanda tedarikçilerinin kirlilik verilerini de İnternette bağımsız bir platformda paylaşmaya başladılar. Bunlar çok önemli ve Nike gibi şirketleri geride bırakan adımlar” diyor. Detox kampanyası kapsamında Türkiye’den de 50 binden fazla kişi, ürünlerinden ve tedarik zincirinden zararlı maddeleri çıkarmaları için markalara çağrıda bulunmuştu. Greeanpeace sitesinden hem imza atabilir hem de şirketlerin bu konudaki detaylı karnelerine ulaşılabilir.

JINHA

Greenpeace Detox kampanyası, ünlü giyim markalarından 2020 yılına kadar tüm zararlı kimyasallar için “sıfır atık” sözü vermelerini ve tedarikçilerin kimyasal atık bilgilerini açıklamalarını talep ediyor.

Detoz sözü veren 18 şirket yıllık 1.7 trilyon Amerikan doları değerindeki kıyafet ve ayakkabı piyasasının yaklaşık yüzde 10’unu temsil ediyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here