Anasayfa Haber Moskova toplantılarında tek metin çıkacak mı?

Moskova toplantılarında tek metin çıkacak mı?

Paylaş

Suriye’deki savaşı durdurmak için Rusya’nın inisiyatifi ile düzenlenen Moskova toplantılarının 3. gününde Suriye rejimini temsilen toplantıya katılan Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Temsilcisi Beşar Caferi tarafından sunulan metin yetersiz bulundu. Yarın, muhalefetin ve Suriye’nin metni tartışılarak, iki metinden bir metin çıkarmak hedefleniyor.

Suriye’de çözümün tartışıldığı Moskova’daki toplantıların 3’üncü gününde Suriye rejimini temsilen BM Suriye temsilcisi ve beraberindeki heyet de toplantıya dahil oldu. Muhalefetin iki günlük çabası ile ortaya çıkarılan iki başlık altında toplam 19 maddelik metin ile Suriye rejiminin metinleri okundu. Genel olarak ulus olmanın gereklerini içerdiği belirtilen rejim metni, 6 kişilik heyete başkanlık yapan Caferi tarafından okunurken, muhalefetin metni ise toplantının en yaşlı katılımcısı olan ve Suriye içerisinde faaliyet gösteren Koordinasyon Kurulu Genel Sekreteri Hasan Abdulazim tarafından okundu. Muhalefetin metne tepkisi farklı farklı olurken, toplantının son günü olan yarın her iki metnin de masaya yatırılacağı ve iki metinden tek bir metin çıkarmaya çalışılacağı öğrenildi.

PYD: Rejimin metninde beklenen adım yok

Rejimin metnine yönelik DİHA’nın sorularını yanıtlayan PYD Fransa Temsilcisi Dr. Halid İsa, metinde yeni bir şey olmadığını, beklenen iyi niyet adımının metinde hiçbir şekilde yer almadığını söyledi. Suriye’nin bütünlüğü, yabancı güçlerin Suriye’ye müdahalesinin engellenmesi gibi genel noktalara dikkat çekildiğini belirten İsa, Caferi’nin önce muhalefeti kendi arasında bölmeye çalıştığını, bunu başaramayınca da bu kez oranın en örgütlü gücü olan Kürtlere karşı muhalefeti etkilemeye çalıştığını ifade etti. Buna karşın muhalefetin tek vücut halinde yazılan ortak metinde direttiğini vurgulayan İsa, bunun üzerine son gün olan yarınki toplantıda metinlerin tek bir doküman haline getirilmek için tartışılmaya açılması kararının alındığını söyledi.

‘Suriye bizi kendine yardımcı olarak görüyor’

Metinde yer alan talepler ve değerlendirmelerden yola çıkarak, Suriye rejiminin Moskova’da toplanan muhalefeti adeta kendine yardımcı unsur olarak gördüğünü anlatan İsa, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rejimin metninde tek olumlu nokta bizi ortak olarak gördüklerini ifade etmeleri. Ancak bunu söyledikten sonra yapılan açılımlar hiç de öyle olduğunu göstermiyor. Bizden talepleri var, ama bize yönelik hiçbir iyileştirme adımı öngörmüyor. Örneğin; bizden BM’ye başvurup, teröre yardımcı ülkeler olarak Türkiye, Suudi Arabistan, Katar gibi ülkelere yaptırım zoruyla bu destekten vazgeçmeleri çağrısı yapmamızı istiyor, ama başından beri en başta gelen taleplerimizden olan siyasi tutsakların bırakılması konusunda bir adım önermiyor.”

‘Rojava yanlış değil ama bizim dışımızda gelişti’

Rejimin, Rojava’da kanton yönetimlerini yanlış bulmadığını, ancak Suriye devletinin iradesi dışında, Şam’ın bilgisi dışında gelişmesi nedeni ile eleştirildiğini aktardığını söyleyen Dr. İsa, Suriye rejiminin demokrasinin hiçbir pratiğini metinde yansıtmadığını, yarınki toplantıdan da bu nedenle çok fazla bir beklentisinin olmadığının altını çizdi.

‘Suriye önce 8 bin 884 kaybın hesabını versin’

Moskova toplantılarının 3’üncü gününü ve rejimin metnini değerlendiren Ulusal Çağrı Forumu temsilcisi, Suriye Demokratik Forum kurucusu ve Le Monde Diplomasi bölümü sorumlu editörü Samir Aita ise metnin, söylediğine göre güven inşa etmek amacı olan Suriye rejimi açısından olumlu hiçbir yönü olmadığını savundu. “Eğer güven inşa etmek istiyorsanız öncelikle bize kulak verin” diyen Aita; “Rejim, muhalefetin kayıp veya tutuklu, nerede oldukları bilinmeyen 8 bin 884 kişinin isimlerinin hükümet kaynaklarından araştırılması talebini bile kabul etmedi. Biz bunları bırakın bile demedik. Sadece bu insanlar nerede, bu konuda hükümetin herhangi bir kaydı var mı bunun araştırılmasını istedik” dedi.

‘Rejimin metni yeterli değil’

Rejimin metninin, muhalefetin hiçbir noktada karşı çıkmadığı prensipleri kağıda döktüğünü, ancak diğer noktalarda tavrının anlaşılması için yarınki toplantıların beklenmesi gerektiğini söyleyen bazı muhalefet üyeleri ise rejimin son tavrını görmeden gemileri yakmamak ve muhalefetin talepleri konusunda eksik olan metnin yarın ki toplantıda tamamlanmaya çalışılması yönünde ortaklaştı.

Demokratik Ulusal Heyet temsilcisi Meys Keridi ve Suriye Cephesi Sekreteri Lama Atasi tarafından da ortaklaşılan bu görüşe göre yarın görülmeden net bir tavır almak, şu süreçte Suriye halkına tamiri zor zararlar verebilir.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here