Anasayfa Haber Moskova’da Suriye için barış çabaları

Moskova’da Suriye için barış çabaları

Paylaş

Suriye’de çözümü tartışmak için Moskova’nın inisiyatifi ile düzenlenen toplantıların ikinci turunun ikinci gününde Rojava kantonları temsilcileri ve PYD dahil toplantıya katılan muhalefet kesimi, rejime barış için bundan sonra ne yapacağını sorgulayacak bir metin üzerinde çalışıyor. Metinde öncelikli konular, silahların susması, acil insani yardım ve siyasi tutsakların bir an önce serbest bırakılması.

Moskova toplantılarının ikinci gününde katılımcılar bir önceki gün gibi temkinli yaklaşımlarını korusalar da bugün hazırlanacak ortak metin üzerinde muhalefetten çok fazla farklı bir görüş gelmemesi nedeni ile ibreler umutluya doğru ağır basıyor. Muhalefetin hazırlayacağı ortak metinde Suriye rejiminin çözüme yaklaşımı sorgulanırken, savaşın bitirilmesine yönelik yapması gerekenler de masaya yatırılacak. Muhalefetin başından beri üzerinde durduğu 3 ana nokta değişmezken, bölgede ve özelde Suriye’de; DAİŞ’in Yarmuk Mülteci Kampı’na girmesi, Şam’ın tehdit altında olması, Yemen’in içinde bulunduğu durum gibi çözümü daha da acil hale getiren, bir o kadar da karmaşıklaştıran koşullar da göz önünde bulundurulacak.

Toplantının ilk gününe ilişkin değerlendirmelerine başvurduğumuz bir önceki Moskova toplantısına da katılan insan hakları aktivisti ve politikacı Salim Kheirbele, katılımın umut verici olduğunu söylemekle beraber bir karara varmak için henüz erken olduğunu, asıl rejim temsilcileri geldikten sonraki diyaloglarla toplantının akıbetinin belli olabileceğini ifade etti. Şu anda en fazla odaklanması gereken noktanın tüm delegasyon için olabildiğince barış ve şiddetin ortadan kalkması için çalışmak, çaba sarf etmek olduğunu söyledi.

‘Suriye’de yolsuzluklar da ciddi bir problem’

“Cenevre’de toplanan kesimin bir ajanda ile toplantılara katıldığını, burada ise Rusya’nın katılanlara bir ajanda sunmadığını ve bu toplantının gidişatının ve içeriğinin tamamen katılımcılar tarafından oluşturulacağını söylemesi elbette önemli bir nokta” olduğunu ifade eden Kheirbele, “Burada çoğunluk öncelikle acil konuların görüşülmesi gerektiğinde hemfikir. Bu öncelikli konular ise insani yardımın bir an önce ihtiyacı olan her yere ulaştırılabilecek koşulların yaratılması, siyasi tutsakların durumu ve savaş dolayısı ile Suriye’de ortaya çıkan ve insanların hayatını olumsuz etkileyen yolsuzlukların ortadan kaldırılması” olduğunu sözlerine ekledi. Kheirbele, “Sonuçta Cenevre’de olan eksiklik, bir başka yönü ile burada da var. Yani iki toplantıda da bütün Suriye halkları temsil edilemedi. Bu da aşılması gereken önemli bir nokta ve toplantının geleceği de buna bağlı” dedi.

‘Dünya için küçük, Suriye için büyük adımlar’

Moskova toplantılarının ikinci gününde ilk güne ilişkin izlenimleri temkinli ancak, yine de umutlu olan katılımcılardan Suriye Cephesi Genel Sekreteri Lama Atassi ise, pazarlıklar öncesinde taraflar arasında diyalogun olmasının önemli olduğunu ve dışarıdan küçük adım olarak görünen bu safhaların Suriye’nin içinde bulunduğu durum açısından tarihi bir önemi olduğunu söyledi. Atassi, “Önce küçük adımlar atmayı başarırsak, sıra büyük adımlara da gelecek ancak bu konuda acele eder ve temelde kimi şeyleri göz ardı ederek bir yere varmaya çalışırsak, uzun vadede başarısız oluruz ve bizim böyle bir lüksümüz yok” dedi.

‘Gerçek muhalefete ihtiyacımız var’

Özgürlük İçin Değişim Cephesi temsilcisi Dr. M. Mazen Moughrabieh ise, muhalefetin bir önceki toplantıya göre daha iyi organize olmasına karşın, sonuç alacak derecede yeterli olmadığını söyledi. Çözüm için kolları sıvayan muhalif kesimin gerçek anlamda Suriye’de temsil ettiği bir halk kitlesi olması gerektiğine, aksi takdirde buna gerçek muhalefet denilemeyeceğine dikkat çeken Moughrabieh, sözlerini şöyle sürdürdü; “Burada mükemmel olmasa da bu gerçek muhalefeti gördüğümü sanıyorum ve bu bizi olumlu bir sonuca götürebilecek en önemli ilk şartlardan birisi. Bu şart kısmen sağlanmış görünüyor. Bu nedenle benim hislerim pozitif. Umutlarımızı hiçbir zaman kaybetmeden çalışmayı sürdürmeliyiz.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here