“Mücevherlerim senin olsun, mültecilerden çalma, Danimarka!”

Paylaş

Danimarka’nın mültecilerin değerli eşyalarına el koymayı yasallaştırması üzerine İngiltere’de aktivistler “mücevherlerini” Danimarka Büyükelçiliği önüne yığdı.

 

Danimarka Parlamentosu, mültecilerin para ve değerli eşyalarına el konulmasına olanak tanıyan yasa tasarısını geçtiğimiz hafta kabul etti. Yasaya göre, mültecilerin ülkeye girişleri sırasında yanlarında bulundurdukları, değeri yaklaşık 1350 Avro’nun üzerindeki para ve değerli eşyaları polise teslim etmeleri gerekiyor.

Manevî değeri bulunan eşyalar yasa kapsamında yer almazken Danimarka’nın merkez sağ hükümeti, uygulamanın ülkedeki refah sistemine benzediğini savunuyor. Ancak Danimarka vatandaşlarının sosyal yardım almadan önce kendi gelirlerini kullanması beklense de polisin istisnai durumlar haricinde sosyal yardım alacak kişileri arama yetkisi bulunmuyor.

Vice dergisi Danimarka’daki mültecilerden en değerli eşyalarını göstermelerini istedi

Birleşmiş Milletler ve Avrupa İnsan Hakları Komisyonu yasayı eleştirirken İngiltere’deki Lezbiyenler ve Geyler Göçmenleri Destekliyor (LGSMigrants) aktivistleri, “mücevherlerini” Danimarka Büyükelçiliğinin önüne yığdı.

“Holokost’tan hiçbir şey öğrenmedik mi?”

LGSMigrants adına konuşan ve kendisi de bir Danimarka vatandaşı olan Morten Thaysen yasaya ilişkin şunları söyledi:

“Danimarka’nın bu kadar ihtiyacı varsa bizim mücevherlerimizi alsın, yeter ki mültecilerden çalmayı bıraksın. Danimarka dünyadaki en zengin ülkelerden biri ve bu yasanın ekonomiyi düzeltmekten ziyade göçmenleri günah keçisi ilan etmek için hazırlandığına hiç şüphe yok.”

Nazilerin Yahudilerin değerli eşyalarını çalmasıyla yeni yasa arasında benzerlik kuran LGSMigrants aktivisti Donna Riddington ise 27 Ocak Holokost Anma Günü’nü hatırlatarak “hiçbir şey öğrenmedik mi?” diye sordu.

Madencilerin ardından mültecilerle dayanışma

Lezbiyenler ve Geyler Göçmenleri Destekliyor (LGSMigrants) grubu, Thatcher hükümetine karşı grev kararı alan madencileri destekleyen Lezbiyenler ve Geyler Madencileri Destekliyor (LGSM) grubunun izinden giderek göçmenler ve mültecilerle dayanışma örüyor.

Tıpkı LGSM’nin 1980’lerin başında madenciler için yaptığı gibi göçmenler ve mülteciler için para toplayan LGSMigrants, “LGBTQİA+’larla göçmenleri karşı karşıya getirmeye çalışan sağ medyanın yaygın söylemlerini yaratıcı eylemlerle alt üst ediyor”.

LGSMigrants’a ilham veren LGSM’nin mücadelesi hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz

KAOS GL

“LGBT çalışmaları sendikalara yalnızca yarar sağlar”

Eşcinsellerin madencilerle dayanışma hikâyesi KuirFest’te

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here